رشد قیمت بیت کوین و بازتاب آن در آنچین! (تا ۲۳ ژانویه)

تحلیل و گزارش بازارها بازار رمزارزها

مروری بر تحولات داده‌های درون شبکه‌ای در هفته منتهی به ۲۳ ژانویه ۲۰۲۳

 طی هفته گذشته با ادامه‌دار بودن رشد قیمت بیتکوین، سطح فعالیت در شبکه با اصلاح روبرو شد. همچنین، تعداد آدرس‌های فعال و جدید با سرعت نسبتا بالایی کاهش داشتند که علیرغم این وضعیت می توان گفت فعالیت در شبکه همچنان در سطوح مطلوبی قرار دارد. تعداد تراکنش‌های شبکه با جهش زیادی مواجه شده و به سطح کلیدی تقریبا ۲ سال اخیر خود رسید. این موضوع نتیجه افزایش فعالیت معامله‌گران خرد در شبکه بود. برخلاف حضور پر رنگ معامله‌گران خرد، میانگین حجم تراکنش‌ها در سطوح پایینی در حال نوسان است.  طبق گزارش قبلی (هفته منتهی به ۱۵ ژانویه) که به افزایش احتمالی سختی شبکه اشاره شده بود، شاهد رشد و ثبت اوج تاریخی سختی شبکه بودیم. با این وجود هش‌ریت به خوبی توانسته محدوده کلیدی خود را حفظ کند و به رشد خود ادامه دهد. به طور کلی همچنان سلامت شبکه از لحاظ فعالیت و امنیت در وضعیت مناسبی قرار دارد. اما باید در نظر داشت که ادامه‌دار شدن روند فعلی فعالیت ممکن است به نفع سلامت شبکه نباشد.

ادرس های فعال بیتکوین

btc hashrate

با توجه به شاخص URPD، موجودی در گردش محدوده ۲۰,۵۰۰ افزایش داشته که در حال حاضر به ۴ درصد رسیده‌ است. اکنون این منطقه قیمتی نسبت به سطوح قبلی، به یکی از نواحی مهم حمایتی تبدیل شده ‌‌است. همچنین، گپ قیمتی از محدوده ۲۴ هزار تا ۲۸ هزار دلار مشاهده می‌شود که در صورت مساعد بودن شرایط و رشد قیمت، انباشت در این مناطق احتمال دارد. این امر می‌تواند به ادامه رشد قیمت کمک کند.

 طی هفته اخیر فروش‌های صورت گرفته عمدتا در سود بوده که بخشی از این توزیع از جانب سفته‌بازانی است که کوین‌های خود را در کف قیمتی دریافت کرده‌اند. تنها توزیع نسبتا بالا در ضرر هنگام اصلاح جزئی قیمت با رسیدن مجدد قیمت به ناحیه ۷۰۰ , ۲۰ دلار صورت گرفته‌ که مقدار آن برابر با ۹۵ هزار بیتکوین است و بخشی از این توزیع مربوط به هولدرها با باند سنی ۱ الی ۲ سال می‌باشد.

utxo

حجم جا به جایی بیتکوین در شبکه

افزایش شاخص MVRV تقاضا از سوی معامله‌گران را نشان می‌دهد. با توجه به حباب مثبت بیتکوین و قرار گرفتن شاخص در سقف محدوده کلیدی خود (پس از گذشت ۶ ماه)، احتمال عدم اطمینان به ارزندگی و کسب سود برای معامله‌گران کوتاهمدت وجود خواهد داشت. با بررسی حجم ورودی/ خروجی بیتکوین به/از صرافی‌ها در طول هفته اخیر، می‌توان سنجشی برای میزان تردید در ارزندگی با رشد قیمت در نظر داشت.

همچنان حجم خروجی از صرافی‌ها بر بازار غالب بوده که با توجه به صعود سریع و بالا رفتن حباب قیمتی، می‌تواند نشانه مثبتی از جهت اطمینان فعلی به ارزندگی تلقی شود. از سوی دیگر تدوام این امر در صورت مساعد بودن شرایط، می‌تواند پتانسیل فشار فروش در میان مدت را نیز کاهش دهد.

mvrv

حجم ورودی و خروجی از صرافی ها

طی هفته گذشته، اردرهای Taker  با کاهش نسبتا سریع و چشم‌گیری مواجه شده که طبق گزارش پیشین، نشانه کسب سود و تخیله هیجان در بازار است. با این وجود، شاخص همچنان در سطوح نسبتا بالایی قرار دارد که در صورت ریکاوری و افزایش اردرها در جهت تقاضا می‌توان به سنتیمنت مثبت معامله‌گران فیوچرز و احتمال رشد قیمت پی برد.

امار اوردر های taker

نزدیک‌ترین و مهم‌ترین تاریخ سررسید از نظر حجم قراردادهای باز (معادل تقریبا ۱ میلیارد دلار) حائز اهمیت است، مصادف با ۲۷ ژانویه می‌باشد. حداکثر ضرر (Max Pain)  برای معاملات آپشن، قیمت ۱۸,۵۰۰ دلار خواهد بود و مهم‌ترین حمایت و مقاومت‌ها برای این تاریخ به ترتیب برابر با ۱۸,۰۰۰ ، ۲۲,۰۰۰ و در نهایت ۲۳,۰۰۰ دلار است. نوسان ضمنی از ابتدای هفته گذشته همزمان با رشد قیمت در حال افزایش بود که تدوام آن، می‌تواند انتظار معامله‌گران بازار آپشن به رشد قیمت را نشان دهد.

نزدیک‌ترین و مهم‌ترین تاریخ سررسید از نظر حجم قراردادهای باز

مطالب مشابه

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
محسن
محسن
1 سال قبل

واقعا عالی و جامع بود
دست امیر رمزعلی و اکیبش درد نکنه

درباره ما

اِکوتِرِیل، پایگاه تحلیلی و آموزشی اقتصاد و بازارهای مالی

×