اصلاح قیمت در کمین بیت‌کوین است؟!

تحلیل و گزارش بازارها بازار رمزارزها

وضعیت سلامت شبکه

طی هفته اخیر (۲۰-۲۶ مارس)، قیمت بیت‌کوین به محدوده مقاومتی خود نزدیک شد و طی اولین برخورد با ناحیه ۲۷,۶۰۰ دلار شاهد افزایش فعالیت و رسیدن آدرس‌های فعال و جدید به بالاترین سطح قبلی بودیم. پس از آن با نوسان قیمت و رسیدن به ناحیه ۲۸,۲۰۰  دلار، فعالیت در شبکه مجددا کاهش یافت که تا زمان تهیه این گزارش به سطح مهم کوتاه مدت خود رسیده‌است.

افزایش فعالیت و رسیدن آدرس‌های فعال و جدید به بالاترین سطح قبلی

پس از رسیدن هش‌ریت به بیشترین میزان خود در طول تاریخ، سختی شبکه در ۲۳ مارس افزایش یافت. با توجه به سخت‌تر شدن شبکه برای حل هش‌ بلاک‌ها، انتظار تعدیل در روند صعودی نرخ هش شبکه وجود داشت. از سوی دیگر موجودی ماینرها همزمان با رشد قیمت به میزان ۱۰ هزار بیت‌کوین کاهش یافت که می‌تواند توزیعی از سوی این دسته باشد. در حال حاضر فعالیت و امنیت شبکه افت نسبتا جزئی را تجربه نموده‌ که ادامه‌دار شدن روند فعلی شاخص‌های مربوطه به نفع سلامت شبکه نخواهد بود.

شاخص هش ریت

ماینر ها

وضعیت فشار فروش در شبکه

 با نگاهی به میزان توزیع بیت‌کوین در نواحی مختلف، پی می‌بریم که عمده فروش‌های صورت گرفته در محدوده ۲۷,۵۰۰ مربوط به باند سنی ۲ تا ۳ سال و سفته بازهای کوتاه مدت بوده‌؛ هم‌چنین، با رسیدن قیمت به منطقه ۲۸,۵۰۰ معادل ۱۸۶ هزار بیت‌کوین با باند سنی ۱ روز تا ۱ هفته به فروش رفته است.

وضعیت فشار فروش در شبکه

وضعیت نهنگ‌ها

با شروع رشد قیمت، میانگین سایز تراکنش‌های شبکه روند صعودی به خود گرفت که نشان‌‌ دهنده فعالیت نهنگ‌هاست. در هفته اخیر با نزدیک شدن قیمت به نواحی ۲۷,۸۰۰ و ۲۷,۷۰۰، شاخص جهش نسبی را نسبت به گذشته تجربه نمود. حال با توجه به بالا بودن قیمت آیا این فعالیت‌ها در جهت فروش صورت گرفته یا خیر؟!

 برای پاسخ به این سوال به وضعیت عرضه و تقاضای این دسته (تصویر دوم) نگاهی خواهیم انداخت. پس از افت قیمت و رسیدن به نواحی ۲۰ هزار دلار، انباشت‌های خوبی از سوی نهنگ‌ها دیده می‌شد که این تدوام تقاضا تا محدوده ۲۲ هزار دلار صورت گرفت و پس از آن رشد قیمت با سرعت بیشتری ادامه پیدا کرد. توزیع بیت‌کوین از سوی نهنگ‌ها از محدوده ۲۴,۵۰۰ دلار آغاز شد و تا ناحیه ۲۸,۱۰۰ دلار ادامه یافت. در حال حاضر میانگین سایز تراکنش‌ها کاهش ناچیزی را تجربه نموده و تقاضاهایی از سوی نهنگ‌ها دیده می‌شود. اما می‌بایستی به این موضوع توجه داشت که علاوه بر پایین بودن میزان انباشت، رشد قیمت به یکباره صورت نخواهد گرفت.

میانگین سایز تراکنش‌های شبکه

وضعیت عرضه و تقاضا

با نگاهی به سود کسب شده توسط آدرس‌ها با موجودی‌های مختلف، در می‌یابیم که بیشترین میزان سود مربوط به آدرس‌هایی است که ۱,۰۰۰ تا ۱۰,۰۰۰ بیت‌کوین داشته‌اند. در حال حاضر میزان فشار فروش در شبکه کاهش یافته که تدوام این موضوع می‌تواند در صورت عدم تشدید ریسک‌های موجود، به نفع قیمت باشد.

سود کسب شده توسط آدرس‌ها با موجودی‌های مختلف

ارزشگذاری

در هفته اخیر شاخص MVRV در حال افزایش بوده که بازتاب حباب مثبت و کاهش ارزندگی است. در حال حاضر این شاخص در سقف محدوده کلیدی خود در حال نوسان است که با توجه به قرار داشتن قیمت در محدوده مقاومتی، عدم اطمینان به ارزندگی و کاهش تقاضا را می‌تواند محتمل سازد.

تغییرات شاخص MVRV

با وجود فروش‌های صورت گرفته و کاهش ارزندگی، حجم خروجی بیت‌کوین از صرافی‌ها نسبت به ورودی در هفته قبل غالب‌ بوده که ادامه داشتن این موضوع می‌تواند در کنار سایر عوامل کمک‌کننده به رشد قیمت، فشار عرضه در میان مدت را کاهش دهد.

حجم خروجی بیتکوین از صرافی‌ها

نزدیک‌ترین و مهم‌ترین تاریخ سررسید برای بازار آپشن از نظر حجم قراردادهای باز (معادل تقریبا ۳.۸ میلیارد دلار) طی هفته آتی، مصادف با ۳۱ مارس می‌باشد. حداکثر ضرر (Max Pain  برای معاملات آپشن) قیمت ۲۴,۰۰۰ دلار است. مهم‌ترین مقاومت‌های قیمتی برای این تاریخ به ترتیب برابر با ۲۹,۰۰۰، ۳۰,۰۰۰ دلار و نواحی حمایتی حائز اهمیت برابر با ۲۵,۰۰۰، ۲۳,۰۰۰ و ۱۹,۰۰۰ دلار خواهد بود.  

نزدیک‌ترین و مهم‌ترین تاریخ سررسید برای بازار آپشن از نظر حجم قراردادهای باز

مطلب پیشنهادی : دسترسی به گزارش آنچین اراِئه شده در پست قبل (۵ – ۱۲ مارس ۲۰۲۳)

مطالب مشابه

4.1 8 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درباره ما

اِکوتِرِیل، پایگاه تحلیلی و آموزشی اقتصاد و بازارهای مالی

×