بیتکوین بر لبه پرتگاه

تحلیل و گزارش بازارها بازار رمزارزها

وضعیت سلامت شبکه

طی هفته اخیر (۵ – ۱۲ مارس ۲۰۲۳)، فعالیت در شبکه بیتکوین تعدیل یافت به طوری که تعداد آدرس‌هاس فعال (نمودار قرمز) کاهش نسبتا سریعی را تجربه کردند. به طور مشابه، شاهد تخلیه هیجان پس از جهش به وجود آمده در آدرس‌های جدید (نمودار آبی) بودیم.

فعالیت در شبکه بیتکوین

همانطور که در گزارش پیشین (هفته منتهی به ۵ مارس) به احتمال افزایش سختی شبکه اشاره شد، سختی شبکه طبق انتظارات به میزان ۱ درصد رشد داشت. با توجه به این موضوع روند صعودی هش‌ریت با ضعف مواجه شد و به محدوده مهم خود رسیده که نشان‌دهنده خروج برخی از ماینرها از شبکه است.
در حال حاضر با وجود افت فعالیت و امنیت شبکه، شاهد دست‌یابی به سطوح کلیدی‌شان هستیم که تدوام روند کاهشی شاخص‌های فوق به نفع سلامت شبکه نخواهد بود.

سختی شبکه بیت کوین

وضعیت فشار فروش در شبکه

با توجه به تشدید ریسک‌های موجود از سوی حوزه کلان اقتصادی و ترس‌های به وجود آمده از سوی عوامل بنیادی بازار رمزارزها، فشار فروش در شبکه بالا گرفت که عمده این توزیع‌ها در ضرر (نمودار قرمز) بود. بیشترین مقدار فروش در ضرر مربوط به ۱۰ مارچ ۲۰۲۳ و همزمان با اعلام توقف فعالیت بانک SVB رخ داد که معادل تقریبا ۴ میلیارد دلار بود که منجر به رسیدن شاخص به بیشترین مقدار خود در ۳ ماه اخیر شد.
هم‌چنان فشار فروش در شبکه نسبت به قبل در سطوح بالایی قرار داد که در روز گذشته (۱۱ مارس) با رشد جزئی قیمت، ۱۷۰ هزار بیتکوین در سود از شبکه خارج شد. این مقدار حجم نقل و انتقال کوین در سود (نمودار سبز) اکثرا مربوط به نواحی قیمتی ۱۹.۹۰۰ و ۱۶.۴۰۰ دلار ‌است.

 taransfer volume btc

دروضعیت فعلی با توجه به درصد موجودی بیتکوین‌های در گردش، ناحیه ۲۰.۵۰۰ و سپس ۱۹.۴۰۰ دلار به عنوان مناطق مهم حمایتی مدنظر هستند. هم‌چنین اولین گپ قیمتی در محدوده ۱۷.۸۰۰ دلار دیده می‌شود.

urpd

وضعیت هولدرهای شبکه

علی‌رغم ترس ایجاد شده و ریسک‌گریزی معامله‌گران با رویدادهای اخیر و اصلاح قیمت، موجودی هولدرهای بالای یکسال بیتکوین (نمودار آبی) روند صعودی خود را حفظ کرده که نشان‌دهنده عدم توزیع این دسته است.
همانطور که در گزارش قبلی (هفته منتهی به ۵ مارس) اشاره شد، موجودی دارندگان کوتاه مدت (نمودار قرمز) با سرعت نسبتا خوبی در حال افزایش بوده که بازتاب تقاضا از جانب آن‌ها است. درصد موجودی‌های در سود (نمودار سبز) با رشد بسیار جزئی مواجه شده و به سطحی رسیده که قیمت در گذشته در ناحیه ۲۱.۷۰۰ دلار قرار داشته‌است.
این موضوع نشان‌دهنده تقاضای جزئی در ناحیه ۲۰.۱۰۰ دلار می‌باشد؛ اما باید در نظر داشت که در صورت منفی بودن شرایط این تقاضا می‌تواند توسط بازار بلعیده شود.

موجودی دارندگان کوتاه مدت/موجودی‌های در سود

طی هفته اخیر، حجم نقل و انتقال بیتکوین از سوی نهنگ‌های شبکه به صرافی‌ها افزایش داشته و میانگین ۷ روزه شاخص به بیشترین مقدار خود طی تقریبا ۲ ماه اخیر رسیده‌است.

حجم نقل و انتقال بیتکوین از سوی نهنگ‌های شبکه به صرافی‌ها افزایش داشته

ارزشگذاری

با کاهش حباب مثبت بیتکوین و نزدیک شدن قیمت به میانگین هزینه کل شبکه، شاخص MVRV به سطح کلیدی ۱ نزدیک شده و به کف محدوده کلیدی‌اش رسیده‌است. علی‌رغم اتفاقات اخیر، بیتکوین در نواحی ارزنده خود قرار دارد که یکی از علل افزایش موجودی دارندگان کوتاه مدت را می‌توان به این امر نسبت داد.  

MVRV

در هفته گذشته با ریزش قیمت، اوردرهای تیکر (Taker) در بازار فیوچرز عمدتا در جهت فروش بودند که این امر را می توان یکی از عوامل افت قیمت دانست. این شاخص با وجود بهبود عملکرد نسبت به روزهای قبل تر و کاهش اوردرهای فروش، هم‌چنان در سطوح پایینی قرار دارد.

اوردرهای تیکر (Taker) در بازار فیوچرز عمدتا در جهت فروش

نزدیک‌ترین و مهم‌ترین تاریخ سررسید برای بازار آپشن از نظر حجم قراردادهای باز (معادل تقریبا ۵۷۴ میلیون دلار)  طی هفته آتی، مصادف با ۱۷ مارس می‌باشد. حداکثر ضرر (Max Pain برای معاملات آپشن) قیمت ۲۱,۵۰۰ دلار است.
مهم‌ترین مقاومت‌های قیمتی برای این تاریخ به ترتیب برابر با ۲۲,۰۰۰ ، ۲۲,۵۰۰ دلار و نواحی حمایتی حائز اهمیت برابر با ۲۰,۰۰۰ و ۱۸.۰۰۰ دلار خواهد بود.  

نزدیک‌ترین و مهم‌ترین تاریخ سررسید برای بازار آپشن از نظر حجم قراردادهای باز

مطالب مشابه

3.3 3 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درباره ما

اِکوتِرِیل، پایگاه تحلیلی و آموزشی اقتصاد و بازارهای مالی

×