مروری بر وضعیت داده‌های آنچین بیتکوین در هفته منتهی به ۹ آوریل

تحلیل و گزارش بازارها بازار رمزارزها

رستاخیز بیتکوین نزدیک است؟!

وضعیت سلامت شبکه

علی‌رغم نوسان نامحسوس قیمت بیتکوین طی هفته گذشته (۱ تا ۸ آپریل)، فعالیت در شبکه با سرعت زیادی افزایش یافت؛ به طوری که جهش در تعداد آدرس‌های فعال (نمودار سبز) و جدید (نمودار قرمز) دیده شد و به ترتیب به سطوح کلیدی بلند مدت خود رسیدند. طی ۲ روز گذشته همزمان با مشاهده ضعف در قیمت بیتکوین، آدرس‌های فعال کاهش یافت که بازتاب تخلیه نسبی هیجان معامله‌گران است.

active addresses

همانطور که در گزارش پیشین (هفته منتهی به ۱ آپریل) به احتمال افزایش سختی شبکه اشاره شده بود، شاهد رشد ۲ درصدی سختی شبکه بودیم. این امر در حالی رخ داد که متوسط زمان ساخت بلاک در نزدیکی محدوده ۱۰ دقیقه بود.
با وجود سخت شدن حل بلاک‌های بیتکوین، هش‌ریت روند صعودی آرام خود را ادامه داد که نشان‌دهنده حضور مجدد اما کم‌رنگ ماینرها است. موجودی بیتکوین در آدرس ماینرها نیز همچنان روند نزولی دارد اما در حال حاضر ورودی جدی از سوی آن‌ها به صرافی‌ها دیده نمی‌شود.
به طور کلی سلامت شبکه از لحاظ امنیت و فعالیت در وضعیت مناسبی قرار دارد، اما باید در نظر داشت که ادامه‌دار بودن روند فعلی فعالیت می‌تواند به نفع سلامت شبکه نباشد.

hash rate

 

وضعیت عرضه و تقاضا در شبکه

با دستیابی مجدد قیمت به محدوده  ۲۱.۸۰۰ دلار، نسبت خروجی در سود افزایش یافت. پس از آن، شاخص SOPR به روند نزولی خود ادامه داد و اکنون در نزدیکی سطح کلیدی ۱ در حال نوسان است. در صورت عمل کردن سطح ۱ به صورت مقاومت و مشاهده فشار فروش در نقاط سربه‌سر قیمتی، احتمال ادامه‌دار بودن ضعف در عملکرد بیتکوین وجود دارد.

sopr

 با نگاهی به نسبت سود به ضرر کسب شده می توان گفت که با اصلاح قیمت، ترس میان معامله‌گران بیشتر و منجر به افزایش چشمگیر توزیع در ضرر (نمودار قرمز) شد. تا زمان تهیه این گزارش، فروش در شبکه کاهشی را تجربه کرده اما همچنان فروش‌هایی در سود نیز دیده می‌شود.

realized p/l

وضعیت هزینه پایه کوین و هولدرهای شبکه

هزینه پایه کوین برای گروه‌های بزرگ شبکه به ترتیب برابر است با:

  • مگا نهنگ (موجودی بالای ۱۰ هزار بیتکوین): ۲۳.۴۰۰ دلار
  • نهنگ (موجودی هزار تا ۱۰ هزار بیتکوین): ۲۰.۲۰۰ دلار
  • کوسه‌ها (موجودی ۱۰۰ تا هزار بیتکوین): ۲۲.۹۰۰ دلار

با نگاهی به هریک از این معیارها در می‌یابیم که میانگین خرید کوین برای این ۳ دسته کاهش یافته که نشان دهنده توزیع از سوی آن‌هاست. برخلاف فروش از سوی آن‌ها، میانگین هزینه پایه برای معامله‌گران خرد در حال افزایش است که می‌توان به انباشت این دسته در این نواحی قیمت پی برد. از سوی دیگر، رفتار سفته‌بازان در این ناحیه رنج قیمتی دیده می‌شود و تا زمانی که قیمت نتواند مناطق فعلی که سفته‌بازان کسب سود انجام می‌دهند را بشکاند، نمی‌توان امید زیادی به رشد قیمت داشت.

میانگین خرید کوین

 

درصد موجودی هولدرهای بالای یکسال بیتکوین همچنان در حال کاهش بوده که بازتاب فروش کوین توسط آن‌هاست. عمده فروش‌های صورت گرفته مربوط به باند سنی ۱۲ تا ۱۸ ماه است که در حال حاضر (۹ آوریل) موجودی برخی از این هولدرها در سود و در نقاط سربه‌سرشان قرار دارد. بنابراین در صورت منفی بودن شرایط حاکم بر بازار و تدوام رفتار فعلی این دسته از معامله‌گران، پتانسیل برای اصلاح قیمت محتمل خواهد بود.

درصد موجودی هولدرهای بالای یکسال بیتکوین

 

طی هفته گذشته با نوسان قیمت در محدوده رنج خود، اوردرهای منفی تیکر (Taker) در بازار فیوچرز نسبتا بیشتر بود که نشان ‌دهنده افزایش فروش است؛ این وضعیت را می‌توان به عنوان یکی از عوامل عدم رشد قیمت از ناحیه مقاومتی فعلی دانست. در صورت افزایش اوردرهای فروش و تشدید عواملی منفی برای بازار، احتمال تقویت سناریو ریسکی وجود خواهد داشت.

taker buy sell ratio

نزدیک‌ترین و مهم‌ترین تاریخ سررسید برای بازار آپشن از نظر حجم قراردادهای باز (معادل تقریبا ۶۵۸ میلیون دلار) در هفته آتی، مصادف با ۱۴ آپریل ۲۰۲۳ است. حداکثر ضرر(Max Pain  برای معاملات آپشن برابر با ۲۸,۰۰۰ دلار می‌باشد) مهم‌ترین مقاومت‌های قیمتی برای این تاریخ به ترتیب برابر با ۲۹,۰۰۰ و سپس با حجم قرار داد باز Call کمتر بر روی ۳۲,۰۰۰ دلار است؛ نواحی حمایتی حائز اهمیت نیز برابر با ۲۷,۰۰۰ و ۲۵.۰۰۰ دلار خواهد بود.  

نزدیک‌ترین و مهم‌ترین تاریخ سررسید برای بازار آپشن از نظر حجم قراردادهای باز

مطالب مشابه

4 12 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
حسینی
حسینی
1 سال قبل

🙏🏻🌹♥

درباره ما

اِکوتِرِیل، پایگاه تحلیلی و آموزشی اقتصاد و بازارهای مالی

×