در شبکه بیتکوین وزنه عرضه سنگین‌تر است یا تقاضا؟!

تحلیل و گزارش بازارها بازار رمزارزها

وضعیت سلامت شبکه

بیتکوین در هفته گذشته (۲۷-۳۱ مارس) تغییرات محسوسی از سوی قیمت را متحمل نشد و همچنان در محدوده مقاومتی خود در حال نوسان است. با این وجود، فعالیت به طور سریع و نسبتا چشمگیر افزایش یافت، به طوری که تعداد آدرس‌های فعال و جدید شبکه جهش یافتند و به ترتیب به سطوح ۱ ساله و ۲۰ روزه خود رسیدند.

active addresses

با وجود تعدیل امنیت شبکه بیتکوین، هش‌ریت همچنان در سطوح مناسبی قرار دارد. اما باید در نظر داشت که با وجود افت نرخ هش و خروج برخی از ماینرها، میانه زمان ساخت بلاک در نواحی ۹.۵ دقیقه قرار دارد که در صورت حفظ این زمان، احتمال افزایش سختی شبکه زیاد خواهد بود. در صورت وقوع این امر، هش‌ریت می‌تواند روند کاهشی خود را ادامه دهد. موجودی ماینرهای شبکه نیز کاهش یافته اما ورودی جدی از سوی این دسته به صرافی‌ها دیده نمی‌شود. به طور کلی سلامت شبکه از لحاظ فعالیت و امنیت در وضعیت مناسبی است.

mean hash rate

وضعیت عرضه و تقاضا در شبکه

با اصلاح ۳۰۰ دلاری بیتکوین در تاریخ ۳۰ مارس، نسبت کوین های خارج شده در ضرر در مقابل نسبت خارج شده در سود با افزایش چشمگیری مواجه شد، به طوری که به سطح ۴ ماه اخیر خود رسید. پس از آن با بازگشت قیمت به محدوده ۲۸,۴۰۰ دلار، معیار SOPR سریعا ریکاوری شد و به بالای سطح کلیدی ۱ رسید.

sopr

با توجه به حجم آدرس‌های مختلف در سود، ضرر و نقاط سربه‌سر، ۳.۳۷ میلیون آدرس دست به تقاضا از ناحیه ۲۲,۸۰۰ تا ۲۷,۲۰۰ دلار زده‌اند که در حال حاضر در سود قرار دارند. با توجه به مناطق ۲۹,۱۰۰ تا ۳۳,۱۰۰ دلار حجم نسبتا کمی در ضرر هستند که در صورت رسیدن قیمت به آن نواحی، فشار فروش از سوی این دسته از آدرس‌ها (با توجه به درصد در ضرر) می‌‎تواند بالا نباشد. از سوی دیگر ۲.۲۴ میلیون آدرس در نقاط سربه‌سر قرار دارند که تدوام انباشت این دسته در کنار سایر عوامل مثبت به بهبود عملکرد قیمت کمک خواهد کرد.

وضعیت ادرس های هولد کننده

در طول هفته گذشته با نزدیک شدن قیمت به محدوده ۲۸,۵۰۰ دلار، فروش‌هایی در سود از سوی ولت‌های بزرگ صورت گرفت که عمده آن متعلق به آدرس‌ها با موجودی بین ۱۰۰۰ تا ۱۰,۰۰۰ بیتکوین بوده که به عنوان نهنگ‌های شبکه شناخته می‌شوند.

آدرس‌ها با موجودی بین 1000 تا 10,000 بیتکوین

 

با وجود فروش‌های صورت گرفته، با اصلاح قیمت شاهد انباشت‌هایی از سوی نهنگ‌ها هستیم. اما باید در نظر داشت که میزان کوین‌های تقاضا شده جزئی است و میانه حجم تراکنش‌ها که ردپای نهنگ‌های شبکه را نشان می‌دهد، در سطوح پایینی قرار دارد.

با اصلاح قیمت شاهد انباشت‌هایی از سوی نهنگ‌ها هستیم

هزینه پایه کوین برای هولدرهای بلندمدت و کوتاه مدت به ترتیب برابر با ۲۲,۸۰۰ و ۱۹,۰۰۰ دلار است. با توجه به افزایش میانگین خرید کوین توسط دارندگان کوتاه مدت به تقاضای آن‌ها پی خواهیم برد. علی‌رغم این موضوع، کاهش هزینه پایه برای هولدرهای بلندمدت حاکی از توزیع توسط آن‌هاست. با بررسی درصد موجودی هولدرهای بالای یکسال و کاهش ۱ درصدی به این موضوع پی می‌بریم که حتی برخی از فروش‌ها از جانب بیتکوین‌هایی می‌باشد که باند سنی آن‌ها بین ۴ تا ۸ سال بوده‌است.

short term holder

long term holder

 

با وجود فروش‌های صورت گرفته، حجم ورودی بیتکوین به صرافی‌ها آنچنان بالا نبود.

حجم ورودی بیتکوین به صرافی‌ها

 

ارزشگذاری

همانطور که در گزارش پیشین (هفته منتهی به ۲۷ مارس) اشاره شد، شاخص MVRV در سقف محدوده کلیدی خود قرار دارد که این امر می‌تواند تردید به ارزندگی با توجه به قرارگیری قیمت در محدوده مقاومتی را تقویت کند.

mvrv

 

نزدیک‌ترین و مهم‌ترین تاریخ سررسید برای بازار آپشن از نظر حجم قراردادهای باز (معادل تقریبا ۱ میلیارد دلار)  طی هفته آتی، مصادف با ۷ آپریل ۲۰۲۳ می‌باشد. حداکثر ضرر (Max Pain  برای معاملات آپشن) قیمت ۲۸,۰۰۰ دلار است. مهم‌ترین مقاومت‌های قیمتی برای این تاریخ به ترتیب برابر با ۲۹,۰۰۰، ۳۱,۰۰۰ و ۳۳,۰۰۰ دلار و نواحی حمایتی حائز اهمیت برابر با ۲۷,۰۰۰، ۲۶,۰۰۰ و ۲۳,۰۰۰ دلار خواهد بود.  

نزدیک‌ترین و مهم‌ترین تاریخ سررسید برای بازار آپشن از نظر حجم قراردادهای باز

 

جمع‌بندی

به طور کلی سلامت شبکه در وضعیت مناسبی قرار دارد؛ اما حباب قیمتی افزایش یافته و ارزندگی در حال کاهش است که این امر می‌تواند فشار عرضه‌ بر بازار وارد کند. از سوی دیگر، توزیع‌هایی از جانب نهنگ‌ها و هولدرها دیده شده اما میزان آن چشمگیر نیست. همچنان وزن عرضه نسبت به تقاضا بیشتر بوده و ادامه‌دار بودن این موضوع می‌تواند اصلاح قیمتی حتی به صورت جزئی را محتمل سازد.

مطلب پیشنهادی : دسترسی به گزارس آنچین هفته گذشته

مطالب مشابه

4.4 10 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درباره ما

اِکوتِرِیل، پایگاه تحلیلی و آموزشی اقتصاد و بازارهای مالی

×