بررسی بازار سرمایه ایران و دلار در هفته سوم بهمن

تحلیل و گزارش بازارها بازار بورس

در این گزارش به بررسی عملکرد کم رمق بازار سرمایه در هفته سوم بهمن ماه و پیش بینی آن در هفته های آینده پرداخته ایم؛ همچنین تحلیل و پیش بینی عملکرد بازار ارز  در ایران نیز مورد بررسی قرار گرفته است.

مصوبه خونین شورای رقابت

بازار سرمایه در هفته گذشته ( هفته سوم بهمن ماه) تحت تاثیر مصوبه مهم شورای رقابت در روز یک شنبه ۱۶ بهمن شروع به کار کرد؛ مصوبه ای که اکثریت اهالی بازار سرمایه چشم به آن دوخته بودند و باتوجه به نبود هیچ بندی مبنی بر عرضه خودرو در بورس کالا، شاخص کل با کاهش ۲۰ هزار واحدی  روبرو شد و بیش از ۹۰ درصد بازار به خصوص خودرویی ها سرخ پوش شدند.

(وضعیت قرمز بازار باتوجه به مصوبه شورای رقابت)  

مصوبه کمیسیون تلفیق و آبِ روی آتش

روز سه شنبه صبح ( ۱۸ بهمن ماه) مصوبه ای  از طرف کمیسیون تلفیق بودجه مجلس منتشر شد که در آن اجازه فروش همه خودرو ها در بورس کالا  از ابتدای سال  ۱۴۰۲ را به خودروسازان داده بود ؛ همچنین در این مصوبه تصمیم گیری عرضه خودرو در بورس کالا از شورای رقابت گرفته و  به بورس کالا سپرده شده بود. انتشار این مصوبه کمی از فشار فروش ها کاسته و دوباره وزنه عرضه و تقاضا را یکسان کرد ؛ البته صنعت خودرو نسبت به باقی صنایع نسبت به این موضوع واکنش مثبت تری نشان داد. نکته جالب یکی از بندهای این مصوبه، واریز ۸۵ درصدی  اختلاف قیمت پایه و قیمت معامله شده خودرو ها در بورس کالا به حساب وزارت کشور و شهرداری ها جهت توسعه حمل و نقل عمومی است که وجود این بند یکی از ابهامات عجیبی است که احتمالا باعث کاهش سودآوری خودروسازها  و منفعتِ سهام‌داران این صنعت خواهد شد.

تحلیل و پیش بینی شاخص کل

بازار سرمایه در هفته سوم بهمن ماه هفته ای جنجالی اما کم رمقی را سپری کرد؛ به طوری که شاخص کل در این هفته فقط ۲ هزار واحد رشد کرد و با عدد ۱.۵۵۸.۰۰۰ واحدی کار خود را به پایان رساند. یکی از مشکلات اساسی بازار سرمایه همچنان نبودِ اعتماد کافی سهام‌داران و عدم ورود پول بزرگ به بازار به دلیل سیاست گذاری دستوری  و صحبت های ضد و نقیض است که باعث کاهش شدید ارزش و حجم معاملات نسبت به یک موج صعودی قوی شده است.

هم چنین عوامل دیگری از جمله :
۱) ابهام قضیه منفعت ۸۵ درصدی دولت از فروش خودرو در بورس کالا
۲) مشکل تامین نقدینگی شرکت ها و تسویه کارگزاری ها در انتهای سال
۳) بسته و تعلیق شدن دونماد بزرگ خودرو و خساپا تا چند هفته آینده

موارد فوق موجب افزایش یافتن بی اعتمادی و کم رمق شدن فضای بازار شده است که در صورت شفاف تر شدن این ابهامات، احتمال افزایش مجدد تقاضا و ورود جریان پول قوی به بازار سرمایه وجود دارد.
باتوجه به ابهامات موجود و دلایل گفته شده پیش بینی می شود که در هفته آینده یعنی هفته پایانی بهمن ماه ۱۴۰۱ هم چنان در فاز اصلاحی اما با شدت کمتری نسبت به هفته های گذشته باشیم و شاخص کل در محدوده ی ۱.۴۷۰.۰۰۰ واحد تا ۱.۵۴۰.۰۰۰ واحدی قرار بگیرد.
اما در این بین تک سهم ها و صنایع کوچک می توانند بر خلاف کلیت بازار سرمایه روند مثبتی را پیش بگیرند.  

تکنیکال شاخص کل(تکنیکال شاخص کل)

کاهش ارزش معاملات در بازار آپشن ایران

بازار اختیار معامله  در هفته گذشته (۱۵ تا ۲۱ بهمن ماه) در نبود دو غولِ بزرگ بازار آپشن ایران یعنی نمادهای خودرو و خساپا با کاهش شدید ارزش معاملات روبرو شد؛ به طوری که ارزش معاملات ۱۰۰ میلیارد تومانی هفته های گذشته، به میانگین ۲۵ میلیارد تومان ارزش معاملات فقط بر حسب پرمیوم ها رسید.
اما نکته مثبت بازار اختیار معامله دراین هفته،تعریف سررسید های جدیدی برای نمادهای مختلف درصنعت های بانکی، پالایشی و خودرویی بود که این امر موجب استقبال بیشتر معامله گران آپشن در هفته های آینده خواهد شد.

" روند بازار اختیار معامله در هفته سوم بهمن ماه 1401  "

” روند بازار اختیار معامله در هفته سوم بهمن ماه ۱۴۰۱  “

عوامل تثبیت دلار در هفته سوم بهمن ماه

۱) کورسوهای امید برای برجام زنده شد؟!
دولت آمریکا مجموعه ای از معافیت های تحریمی را که همکاری هسته ای تهران و مسکو را از تحریم ها معاف می کند را تمدید کرد؛ همچنین بر اساس یک معافیت دیگر، ایران مجاز است تا مقدار محدودی اورانیوم غنی شده از روسیه خریداری کرده و در راکتور تحقیقاتی تهران استفاده کند.

تمدید این معافیت ها از سوی آمریکا به معنای باز بودن روزنه توافق است؛ بعد از انتشار این خبر شایعه گفتگوهای غیر مستقیم برای توافق در قطر داغ شده است. همچنین اظهار نظرات بورل مبنی بر نبود جایگزین برای برجام، توانست برای رشد قیمت دست اندازهایی را ایجاد کند.

۲) آشکار شدن تمایز سیاست های فرزین وهمتی
آشکار شدن تمایز سیاست های همتی و فرزین نیز باعث شده که قیمت دلار در همین محدوده ها ثابت و بدون حرکت بماند.
 همتی در زمان ریاست خود قیمت را به صورت پله ای پایین می آورد؛ اما فرزین قیمت را در یک دامنه محدود حبس کرده و اصراری به کاهش قیمت ندارد که دلیل آن را می توانیم در پذیرفتن قیمت توسط بازارساز و رقابت با معامله گران در همین محدوده ها جستجو کنیم.

پیش بینی قیمت دلار در هفته پایانی بهمن ماه ۱۴۰۱

مواردی که در هفته آینده می تواند در قیمت دلار تحرکاتی ایجاد کند:
۱) توجه به تحرکات بازار ساز و ورود دلار توافقی به کانال ۴۲ هزار تومان می تواند یک سیگنال برای کاهش قیمت باشد.
۲) به دلیل محدودیت های ایجاد شده از سوی آمریکا برای عراق، سران این کشور سخت گیری های بیشتری را برای انتقال دلار به تهران اعمال کرده اند که این خبر به طور کامل پیشخور شده و فقط درصورتی
می‌تواند روی قیمت تاثیر بگذارد که به صورت عینی شاهد این محدودیت ها باشیم.

۳) همچنین اگر زلزله اخیر ترکیه به تعطیلی صرافی ها منجر شود و نقل و انتقال پول را دچار مشکل کند؛ اسکناس آمریکایی می تواند گارد صعودی به خود بگیرد؛ در غیر این صورت تا ۲۲ بهمن انتظار یک بازار رنج و اصلاحی را داریم.
۴) در نهایت انتشار اخبار در هفته آینده یعنی هفته چهارم بهمن مبنی بر از سرگیری دوباره مذاکرات قطر می تواند باعث کاهش انتظارات تورمی و اصلاح موقت قیمت دلار شود.

تحلیل تکنیکال دلار

بررسی چارت دلار نیز می تواند در پیش بینی بهتر قیمت به ما کمک کند. به دلیل رنج ماندن بیش از حد دلار در هفته های گذشته، تحلیل فنی دلار از رده خارج شد و برای این که بتوان تحلیل بهتری از آینده قیمتی داشت نیاز به یک ابتکار است و آن ابتکار می تواند استفاده از چارت تتر باشد. همانطور که در تصویر مشاهده می کنید، قیمت در یک الگوی کنج در حال نوسان و فشرده شدن است. این کوتاه شدن سقف و کف ها نوید این موضوع را می دهد که اگر قیمت از هر طرفی بشکند می تواند یک روند شارپ به خود بگیرد. در چارت تتر عدد ۴۵۳۰۰ از اهمیت بالایی برخوردار است که در صورت تثبیت بالای این قیمت اولین هدف می تواند محدوده ۴۶ هزار تومان باشد.

تحلیل تکنیکال دلار

مطلب پیشنهادی : دسترسی به گزارش بازار سرمایه ایران و دلار در هفته دوم بهمن

مطالب مشابه

3.3 4 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
7 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
sina
sina
1 سال قبل

عالی

حسینی
حسینی
1 سال قبل

♥♥♥🔥🔥👏🏻👏🏻

alivezvaei19
alivezvaei19
1 سال قبل

Besyar khoob

hamid3850
hamid3850
1 سال قبل

واقعا ممنونم از تیم فوق تخصصی و برتر اکادمی رمز علی که نظیر نداره

آزاده
ویرایشگر
1 سال قبل
پاسخ به  hamid3850

متشکریم

پدرام
پدرام
1 سال قبل

عرض ادب . چارت تتر رو از چه سایتی بررسی میکنید ؟؟ تریدینگ ویو چارت دلار و تومان رو متاسفانه نشون نمیده

آزاده
ویرایشگر
1 سال قبل
پاسخ به  پدرام

چارت تتر رو می تونین از وبسایت نوبیتکس بررسی کنید. برای بررسی چارت دلار وبسایت ره آورد پیشنهاد میشه که البته نیازمند تهیه اشتراک هست.

درباره ما

اِکوتِرِیل، پایگاه تحلیلی و آموزشی اقتصاد و بازارهای مالی

×