گزارش تحولات بازار فارکس از۱۱ تا ۱۷ مارس ۲۰۲۳

تحلیل و گزارش بازارها بازار فارکس

دلار | USD

دلار آمریکا طی هفته گذشته (۵-۱۱ مارس) با تلاطم همراه بود. بعد از جلسه شهادت آقای پاول، بازارها فدرال رزرو را به شدت در کنترل تورم جدی دیدند تا جایی که شاخص DXY به محدوده ۱۰۵.۹۰ رسید. پس از مطرح شدن ریسک ورشکستگی SVB در اواخر هفته گذشته، شاهد کاهش بازدهی اوراق دولتی، تقویت طلا و اصلاح DXY بودیم.
ریسک ورشکستگی SVB به کاهش انتظارات از رفتار سختگیرانه فدرال رزرو و در ادامه کاهش ۱.۷۳ درصدی شاخص DXY منجر شد. مهم‌‎ترین داده برای آمریکا طی این هفته، انتشار آمار تورمی (۱۴ مارس) است. البته باید دید آیا ریسک ورشکستگی SVB درایور اصلی مارکت باقی می ماند یا خیر. انتشار داده تورمی کمتر از انتظارات در این هفته می‎تواند به بازارهای ریسکی کمک کند.
اما اخبار مربوط به این ورشکستگی و ابعاد و پیامد‎های آن باید به شدت مورد توجه قرار گیرد. تا زمان تهیه این گزارش، بازارها با احتمال حدودا ۶۰ درصدی در انتظار افزایش ۲۵ واحد پایه ای نرخ بهره در جلسه ماه مارس FOMC هستند. گرچه با توجه به غلبه ترس بر سرمایه گذاران، احتمال ثابت نگه داشتن نرخ بهره نیز تقویت شده است.  

یورو | EUR

این هفته برای اروپا نرخ بهره منتشر می‎شود که به احتمال قوی ۰.۵ درصد خواهد بود. همچنین در تاریخ ۱۷ مارچ داده تورمی اروپا منتشر خواهد شد. انتشار تورم بالاتر از پیش بینی‎ ها برای EUR، احتمال ادامه دار بودن گام‎ های افزایش نرخ ‎بهره را به همراه دارد که این مسئله می‎تواند تقویت EUR را به همراه داشته باشد. به طور کلی، EUR می‎تواند طی این هفته جزو ارزهای قوی قرار بگیرد.

پوند | GBP

این هفته برای بریتانیا داده بیکاری منتشر خواهد شد. پوند در هفته گذشته جزو ارزهای قوی بود. تورم ۱۰ درصدی برای انگلیس اصلا مطلوب نیست و داده ‎های بیکاری قوی، بانک مرکزی این کشور را برای بالا بردن نرخ بهره فراتر از ۴ درصد مصمم ‎تر خواهد کرد. لذا هر داده مثبتی برای انگلیس به معنای آزادی عمل بیشتر مقامات BOE در افزایش نرخ بهره و در نتیجه تقویت GBP خواهد بود.

یِن | JPY

به نظر می‎رسد بازارها امکان چرخش سیاست‎ های پولی توسط اوئدا در آینده نزدیک را بیشتر از قبل محتمل می‎داند. با تغییر ریاست BOJ در هفته گذشته، JPY جزو ارزهای قوی قرار گرفت و می تواند در این هفته نیز به تقویت خود ادامه دهد.

دلار استرالیا | AUD   و  دلار نیوزلند | NZD

استرالیا و نیوزلند تحت تاثیر داده تورمی چین در هفته گذشته به شدت تضعیف شدند. به نظر می‎رسد داده تولیدات صنعتی در هفته جاری می‎تواند تا حدی به اصلاح قیمتی این ارزها کمک کند. در مقابل، داده بیکاری استرالیا می‎تواند به این اصلاح منجر شود اما پیش‎ بینی‎ ها از داده GDP نیوزلند ممکن است به تضعیف بیشتر NZD  دامن بزند.

دلار کانادا | CAD

برای دلار کانادا این هفته داده مهمی منتشر نخواهد شد. CAD  پس از اعلام BoC مبنی بر عدم افزایش بیشتر نرخ بهره به شدت تضعیف شد و به نظر می رسد که طی هفته جاری نیز به این روند ادامه بدهد.

طلا | GOLD

طلا در هفته گذشته و تحت تاثیر ریسک ورشکستگی SVB تقاضا شد. در صورت تداوم بازتاب ورشکستگی SVB و نگرانی سرمایه گذاران، می توان شاهد کاهش بیشتر بازدهی اوراق و تقویت تقاضا برای طلا بود.  

نفت آمریکا | WTI

نفت این هفته تحت تاثیر داده تولیدات صنعتی و خرده فروشی چین قرار دارد. هرگونه داده مثبت برای چین، تقویت قیمت نفت را تسهیل خواهد کرد. به طور کلی برای بازه بلند مدت قیمت نفت می‎تواند به محدوده ۸۱ دلار بازگردد.

بررسی قدرت ارزها

بررسی قدرت ارزها

فرصت های معاملاتی

 

USDCAD

USDCAD

NZDUSD

 

NZDUSD

CADJPY

CADJPY

NZDJPY

 

NZDJPY

WTI

WTI

GOLD

GOLD

مطلب پیشنهادی : دسترسی به گزارش بازار فارکس از (هفته گذشته) تا ۳ مارچ ۲۰۲۳

مطالب مشابه

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درباره ما

اِکوتِرِیل، پایگاه تحلیلی و آموزشی اقتصاد و بازارهای مالی

×