پیشرفت ارزهای دیجیتال و انتظارات از آن در ۲۰۲۳

مقالات تحلیل بنیادی

ارزهای رمزنگاری شده طی سال های گذشته تحولات چشمگیر و رشد قابل توجهی داشته اند و انتظار می رود آینده درخشانی در انتظار آن ها باشد. رمزارزها انقلابی در ذهنیت افراد درباره پول، تراکنش مالی و حتی اقتصاد جهانی پدید آورده اند. در این مقاله به بررسی دستاوردها و تحولات مورد انتظار از این کلاس دارایی پرداخته می شود؛ پذیرش گسترده، افزایش قانونگذاری ها، تامین مالی غیرمتمرکز¹، ادغام با نظام های مالی سنتی و بهبود امنیت از جمله حوزه های برجسته این بازار طی سال ۲۰۲۳ خواهند بود. 

پذیرش عمومی و گسترده ارزهای دیجیتال

پذیرش گستردۀ رمزارزها بدین معناست که سازمان ها، کسب‌وکارها و افراد بسیاری در سراسر جهان آن ها را به‌عنوان یک ارز قانونی پذیرفته و به‌کار می‌‌برند؛ در نتیجه ذهنیت عموم درباره اقتصاد جهانی تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. افزایش فراگیری مالی² یکی از مزایای بنیادی پذیرش گستردۀ رمزارزها خواهد بود. در حال حاضر، افراد بسیاری در سراسر جهان به خدمات مالی سنتی از جمله حساب‌‌‌های بانکی یا کارت‌‌‌های اعتباری دسترسی ندارند؛ رمزارزها ابزاری برای مشارکت این افراد در نظام مالی جهانی و دسترسی بیشتر به فرصت های پولی ارائه می دهند تا کاربران بتوانند به‌راحتی «ارزش» را ذخیره و منتقل کنند. رمزارزها امکان انجام تراکنش‌های همتا‌به‌همتا و سریع و ارزان را بدون نیاز به واسطه فراهم می‌کنند، که به کاهش هزینه‌ها و موانع مرتبط با تراکنش‌های مالی سنتی نیز می‌‌انجامد. یکی دیگر از تأثیرات احتمالیِ پذیرش گستردۀ رمزارزها افزایش رقابت در صنعت مالی است. رمزارزها می‌توانند نوآوری مؤسسات مالی سنتی را افزایش دهند و بازیگران جدیدی را در بخش امور مالی پدید آورند، که به افزایش حق انتخاب مصرف‌کنندگان و نوآوری آن ها می‌‌انجامد. در نهایت، امکان اثرگذاری بر سیاست پولی و نحوۀ کنترل عرضۀ پول از سوی دولت‌ها وجود دارد.

افزایش قانون گذاری

افزایش قانون گذاری در صنعت رمزارزها به معنی نقش فعال تر دولت‌ها و نهادهای نظارتی در سراسر جهان بر استفاده از آن ها است. طی این فرآیند، قوانین و دستورالعمل‌‌‌های مربوط به دارایی های رمزنگاری شده وضع و سازمان‌های نظارتی جدیدی برای اجرای این قوانین تأسیس خواهند شد.

افزایش قانون گذاری در رمزارزها

افزایش قانون گذاری در  حوزه ارز دیجیتال با چند پیامد مثبت همراه خواهدشد؛ از جمله:

افزایش ثبات و اطمینان: یکی از مزایای اصلی قانون گذاری افزایش پایداری و قابلیت اطمینان به رمزارزها خواهد بود. تا کنون موارد متعددی از نوسان شدید در بازار ارزهای دیجیتال به دلیل کلاهبرداری و حمله سایبری گزارش شده اند. قانون گذاری این ریسک ها را کاهش می دهد و رمزارزها را به روشی مطمئن‌تر و ایمن‌تر برای ذخیره‌سازی و انتقال ارزش تبدیل می کند.

مشروعیت بیشتر: یکی دیگر از اثرات احتمالی قانون گذاری ایجاد مشروعیت از نظر عموم است، در نتیجه انتظار می رود افراد مردد برای ورود به این حوزه با اطمینان خاطر بیشتری سرمایه گذاری نمایند و ریسک فعالیت های غیرقانونی و کلاهبرداری کاهش پیدا کند.

حمایت از مصرف‌کننده: با قانون گذاری حمایت بیشتری از کاربران صورت خواهد گرفت؛ به عبارت دیگر، انتظار می رود با وضع قوانین مربوطه به ریسک هایی همچون افشای اطلاعات خصوصی و از دست رفتن کل سرمایه در صورت ورشکستگی یا حمله سایبری پاسخ داده شود و راهکارهایی برای امکان ثبت شکایت و دریافت خسارت سازماندهی شوند. 

از سوی دیگر، افزایش قانونگذاری محدودیت‌هایی را در استفاده از رمزارزها به همراه خواهد داشت. احتمال دارد دولت‌ها ممکن است موانعی را برای استفاده از انواع خاصی از رمزارزها اِعمال کنند و یا مالیات و هزینه های جانبی تعریف نمایند. این وضعیت احتمالا موجب کاهش جذابیت رمزارزها و افت تعداد کاربران آن ها شود.

تأمین مالی غیرمتمرکز

تأمین مالی غیرمتمرکز یا DeFi به آن دسته از کاربردها و خدمات مالی اشاره دارد که بر پایۀ فناوری بلاک‌چین ساخته شده‌اند و به‌صورت غیرمتمرکز عمل می‌کنند. DeFi می‌‌تواند نوآوری نهادهای مالی سنتی و نیز دسترسی مردم سراسر جهان را به خدمات مالی افزایش دهد. در ادامه، تأثیرات و چالش های احتمالی این حوزه مورد بررسی قرار می گیرد.

defi

افزایش فراگیری مالی: برخی از افراد به ویژه در کشورهای در حال توسعه ممکن است به مؤسسات مالی سنتی دسترسی نداشته باشند. یکی از مزایای اصلی DeFiاین است که دسترسی این افراد به خدمات مالی را فراهم نماید و باعث بهبود فراگیری مالی گردد. این افراد با بهره‌گیری از DeFi می‌‌توانند در نظام مالی جهانی مشارکت کنند و به خدماتی مانند وام، استقراض و پرداخت دسترسی داشته باشند.

افزایش رقابت در صنعت مالی: DeFi  ممکن است سبب افزایش رقابت در صنعت مالی نیز شود، زیرا امکان ظهور بازیگران جدیدی را فراهم می‌کند که ملزم به رعایت مقررات و محدودیت‌های مؤسسات مالی سنتی نیستند. بنابراین، حق انتخاب و نوآوری بیشتری برای مصرف‌کنندگان فراهم می‌‌شود و احتمالاً هزینۀ خدمات مالی کاهش خواهد یافت.

افزایش شفافیت و امنیت: کاربردهای  DeFiبر پایۀ فناوری بلاک‌چین ساخته شده‌اند، یعنی می‌‌توانند شفافیت و امنیت بیشتری را در مقایسه با نظام‌های مالی سنتی ارائه دهند. تراکنش‌ها در یک دفتر کل در دسترس عموم ثبت می‌شوند که ردیابی و راستی‌آزمایی آن ها را آسان‌تر می کنند. از طرف دیگر، به دلیل ماهیت غیرمتمرکز نقاط آسیب پذیر مرکزی کمتری وجود دارد و احتمال کلاهبرداری کمتر می شود.  

چالش‌های احتمالی: برخی از چالش های این حوزه عبارتند از پیچیدگی برای کاربران، احتمال خطر هک و افزایش فعالیت های نظارتی بر عملکرد که می تواند بر توسعه و پذیرش آن تاثیر بگذارد.

ادغام با امور مالی سنتی

ادغام بازار رمزارزها و نظام‌‌‌های مالی سنتی به‌معنای قابلیت تعامل بیشتر بین این دو است. طی این روند، برای مثال، کارت‌های نقدیِ مبتنی بر رمزارز ایجاد می‌‌شوند یا امکان تبدیل راحت بین رمزارزها و پول فیات فراهم می گردد. در ادامه، تأثیرات و چالش های احتمالی این حوزه مورد بررسی قرار می گیرد.

تسهیل عملکرد: یکی از مزایای اصلی ادغام راحت‌تر شدن استفاده از رمزارزها در زندگی روزمره است. در حال حاضر، کسب‌وکارهای بسیاری هنوز رمزارزها را به‌عنوان پرداخت نمی‌‌پذیرند، چرا که استفاده از آن ها در معاملات دشوار به نظر می رسد. یکپارچگی با نظام‌‌‌های مالی سنتی می‌تواند این مشکل را رفع و استفاده از رمزارزها را به‌عنوان نوعی روش پرداخت برای مردم تسهیل کند.

دسترسی بیشتر: یکپارچگی می‌تواند دسترسی و به‌کارگیری رمزارزها را برای افراد بیشتری تسهیل کند. برای مثال، برخی از افراد ممکن است در خرید مستقیم توسط رمزارزها تردید کنند، اما استفاده از آن ها از طریق یک مؤسسۀ مالی سنتی یا کارت نقدی راحت‌تر باشد. بنابراین، یکپارچه‌سازی می‌‌تواند دسترسی به رمزارزها را افزایش دهد و آن ها را برای مخاطبان وسیع‌تری جذاب کند.

امنیت بیشتر: یکپارچه‌سازی امنیت کاربران رمزارزها را افزایش می‌‌دهد. برای مثال، ادغام با مؤسسات مالی سنتی امکان استفاده از تدابیر و فرآیندهای امنیتی مشخصی، مانند احراز هویت دو عاملی، را برای محافظت از دارایی‌های رمزنگاری شده فراهم می‌کند.

چالش‌های احتمالی: یکپارچه‌سازی ممکن است چالش‌هایی را نیز به همراه داشته باشد. برای مثال، مؤسسات مالی سنتی به‌دلیل ماهیت غیرمتمرکز و قانونگذاری نشده رمزارزها ممکن است در پذیرش آنها مردد و  در مورد سازگاری بین این دو نظام وجود نگران باشند. به‌علاوه، ادغام این دو بازار ممکن است سخت‌گیری نظارتی بر رمزارزها را نیز افزایش دهد که احتمالاً بر رشد و توسعۀ آن ها تأثیر خواهد گذاشت.

بهبود امنیت

امنیت بیشتر در دنیای رمزارزها به توسعۀ فناوری‌ها و تدابیر جدیدی برای محافظت از دارایی‌های رمزنگاری شده و کاهش خطر کلاه‌برداری و هک اشاره دارد. بدین منظور، از کیف‌ پول‌ های سخت‌ افزاری یا تکنیک‌های رمزگذاری پیشرفته‌تری برای تأمین امنیت تراکنش‌ها و محافظت در برابر حملات سایبری استفاده می‌‌شود. کیف‌پول‌های سخت‌افزاری دستگاه‌های فیزیکی هستند که رمزارزها را به‌صورت آفلاین ذخیره و از آن در برابر تهدیدات آنلاین محافظت می‌کنند. در ادامه، تأثیرات و چالش های احتمالی این حوزه مورد بررسی قرار می گیرد.

امنیت در رمزارزها

افزایش اعتماد و اطمینان: یکی از مزایای اصلی افزایش امنیت در واقع بهبود اعتماد و اطمینان به رمزارزها به‌عنوان یکی از انواع مشروع ارز است. در حال حاضر، افراد بسیاری به‌دلیل نگرانی در مورد امنیت رمزارزها و خطر کلاه‌برداری و هنوز برای استفاده از آن ها تردید دارند. تدابیر امنیتی پیشرفته‌تر می‌تواند این نگرانی‌ها را رفع و رمزارزها را به روشی مطمئن‌تر و ایمن‌تر برای ذخیره‌سازی و انتقال «ارزش» تبدیل کنند.

پذیرش بیشتر: افزایش امنیت به پذیرش بیشتر رمزارزها از سوی سازمان ها، کسب‌وکارها و افراد می‌‌انجامد. وقتی افراد بیشتری به امنیت رمزارزها اطمینان پیدا کنند، احتمال استفاده از آن به‌عنوان نوعی پرداخت یا ذخیرۀ دارایی افزایش می‌‌یابد.

حفاظت بیشتر: با تدابیر امنیتی پیشرفته‌تر، از دارایی کاربران رمزارزها محافظت بیشتری می‌‌شود. برای مثال، کیف‌پول‌های سخت‌افزاری و سایر فناوری‌های امنیتی به پیشگیری از دسترسی غیرمجاز به دارایی‌های رمزارزی و کاهش خطر زیان ناشی از کلاه‌برداری یا هک کمک می‌کنند.

چالش‌‌‌های ‌احتمالی: با این حال، افزایش امنیت نیز ممکن است چالش‌‌‌هایی را پدید آورد. برای مثال، ابداع و اجرای تدابیر امنیتی جدید و ایجاد سازگاری کاربران با آن ها ممکن است پرهزینه باشد. به‌علاوه، امکان تهدیدات امنیتی جدیدی وجود دارد که با تدابیر موجود پوشش داده نمی‌‌شوند و ارزیابی و به‌روز‌رسانی مداوم پروتکل‌‌‌های امنیتی برای رفع این تهدیدات مهم است.

عموماً، افزایش امنیت، با افزایش اعتماد و اطمینان به رمزارزها به‌عنوان شکلی قانونی از ارز و محافظت بیشتر از کاربران، سود زیادی برای دنیای رمزارزها دارد. به‌رغم وجود چالش‌هایی، ابداع تدابیر امنیتی جدید برای تداوم رشد و پذیرش رمزارزها ضروری به نظر می رسد.

منبع:

medium


¹ Decentralized Finance | DeFi

² Financial Inclusion

مطالب مشابه

5 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
4 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
sina
sina
1 سال قبل

🌹

Ahmad123
Ahmad123
1 سال قبل

ممنون و خسته نباشید. به نظر من رمز ارزها در پذیرش عمومی گسترده میان عموم مردم با چالش های زیادی روبرو است چون قیمت ثابتی ندارن در سالی که گذشت اکثر رمزارزها بیش از ۷۰% ریزش داشتند پس چطور مردم از انها به عنوان دارایی استفاده کنند

درباره ما

اِکوتِرِیل، پایگاه تحلیلی و آموزشی اقتصاد و بازارهای مالی

×