کسب درآمد از رانندگی با پروژه‌ های Hivemapper و DIMO

تحلیل بنیادی مقالات

نکات کلیدی

پروتکل‌های اقتصادی بازار رمزارزها این امکان را برای کسب درآمد از رانندگی¹از طریق پروژه‌هایHivemapper  و DIMO  فراهم کرده تا بتوانند در یک صنعت با موانع ورود متنوع رقابت نمایند. کاهش هزینه‌های سرمایه‌ای² و هزینه‌های عملیاتی³ شبکه‌ها را قادر می‌سازد تا در مقایسه با شرکت‌های Web2 قیمت‌های مقرون‌به‌صرفه‌تری را ارائه دهند.

هدف Hivemapper ایجاد یک نقشه‌ی جهانی غیرمتمرکز و بدون نیاز به مجوز⁴ است. در این بین، مشارکت‌کنندگان شبکه یک دوربین داشبورد ۴k را بر روی خودروی خود نصب کرده و در ازای گردآوری تصاویر از سطح خیابان، توکن با نام HONEY را پاداش می‌گیرند. تصاویر نقشه را می‌توان سپس از طریق Map API مورد استفاده قرار داد.

DIMO یک پلتفرم ارتباطی و داده باز⁵ است که کاربران با استفاده از آن می‌توانند داده‌های وسیله نقلیه‌ی خود را گردآوری کرده و در ازای به‌اشتراکگذاری آن‌ها در شبکه، توکن‌های DIMO دریافت نمایند. داده‌های گرد‌آوری‌شده نه تنها به کاربران درباره‌ی وسایل نقلیه دید کلی و آنی می‌دهند، بلکه این اطلاعات از سوی شرکت‌ها یا توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌ها قابل خریداری هستند.

پلتفرم‌هایHivemapper  و DIMO دو پروژه در فضای تحرک هستند که به منظور ایجاد شبکه‌های زیرساخت فیزیکی غیرمتمرکز از پروتکل‌های ارز دیجیتال بهره می‌گیرند. هر دوی این پروژه‌ها از یک مکانیسم جدید توزیع توکن استفاده می‌کنند که طی آن، شرکت‌کنندگان در ازای تکمیل فعالیت‌هایی قابل تأیید در دنیای واقعی، پاداش‌هایی از نوع توکن‌ دریافت خواهند کرد.

پروتکل‌های اقتصادی بازار رمزارزها، فعالیت‌های انسانی را به طور مؤثری برانگیخته و هماهنگ می‌کنند و آن‌ها را برای توسعه‌ی شبکه‌های زیرساخت غیرمتمرکز در دنیای واقعی سودمند می‌سازند. مزایای اصلی بهره‌گیری از این پروتکل‌های عبارتند از:

فراهم‌سازی امکان خودراه‌اندازی و مقیاس‌بندی سریع شبکه‌ها در سطح جهانی به همراه کاهش قابل توجه هزینه‌های سرمایه‌ای و هزینه‌های عملیاتی، که متعاقبا نیاز به یک نهاد متمرکز را از بین می‌برد.

ایجاد نوعی از ساختار مالکیت که طی آن شبکه به جای آنکه تحت مالکیت گروه کوچکی از سهامداران باشد، به کاربران و مشارکت‌کنندگان آن تعلق می‌گیرد.

زیر ساخت فیزیکی وب 3

پلتفرم‌هایHivemapper  و DIMO افراد را تشویق می‌کنند تا با استفاده از حسگرهای ⁶plug-and-play داده‌های وسایل نقلیه خود را ثبت کرده و به اشتراک بگذارند. افراد با نصب یک دستگاه سخت‌افزاری متعلق به Hivemapper یا DIMO می‌توانند در حین رانندگی به‌طور غیرفعال توکن پاداش بگیرند و کسب درآمد داشته باشند. افزون بر این، کارآفرینان نیز با استفاده ازHivemapper  و DIMO می‌توانند کسب‌وکارهایی از نوع اعطای حق امتیاز را حول محور پروتکل‌هایی ایجاد کنند که ناوگانی از وسایل نقلیه را با دستگاه‌های سخت‌افزاری مدیریت می‌کنند.

آشنایی با Hivemapper

صورت مسئله

نقشه‌ها تاثیر بسزایی در زندگی روزانه‌ی میلیاردها انسان دارند، که علاوه بر مسیریابی، در بسیاری از صنایع نظیر بیمه، املاک، لجستیک، حمل‌ونقل و حفاظت از محیط زیست قابل استفاده هستند. عملیات نقشه‌برداری جهانی، با هزینه‌ی بالایی چه از نظر سرمایه‌ای و چه از نظر منابع انسانی همراه است. امروزه Google Maps  بیش از ۸۰ درصد از بازار جهانی نقشه‌برداری دیجیتال را در اختیار دارد و همین امر باعث می‌شود که گوگل به طور مداوم هزینه‌ی ⁷API نقشه‌برداری خود را افزایش دهد.

گوگل تصویربرداری از نمای خیابان را با استفاده از ناوگانی از وسایل نقلیه‌ی تخصصی و مجهز به دوربین‌های سه بعدی به انجام می‌رساند. قیمت هر وسیله‌ی نقلیه‌ی Google Street View ‌با احتساب سخت‌افزارهای مربوط به حسگر و دوربین، دستمزد راننده، بیمه، و بنزین حدود ۵۰۰,۰۰۰ دلار برآورد می‌شود. به دلیل حجم قابل توجهی از منابع مورد نیاز، حتی گوگل نیز در تعداد وسایل نقلیه‌ای که می‌توانند در خیابان‌ها پرسه بزنند و پوشش نقشه‌ای گوگل را بروزرسانی کنند، با محدودیت‌هایی مواجه می‌شود. به همین دلیل، تصویر‌برداری‌های Google اغلب قدیمی هستند (و در بسیاری از موارد این تصاویر قدمت دو ساله دارند) که همین امر بر میزان صحت یا کاربرد آن تأثیر می‌گذارد. علاوه بر این، در بخش بزرگی از جهان (از جمله مناطق وسیعی از آفریقا، آسیا و آمریکای جنوبی) به دلیل فقدان انگیزه‌های اقتصادی هیچ عملیات تصویرسازی صورت نمی‌گیرد. در این بین، آمریکای شمالی و اروپا نیز فاقد پوشش نقشه‌ای روستایی هستند.

راه حل

هدف Hivemapper ایجاد یک‌ نقشه‌ی جهانی بدون نیاز به مجوز و غیرمتمرکز (مشابه Google Maps) با استفاده از پروتکل‌هایی است که افراد را به پوشش‌دهی با کیفیت نقشه و داده‌های به‌روز تشویق می‌کند. در همین راستا، رانندگان یک دوربین داشبورد ۴k را بر روی خودروی خود نصب می‌کنند و در ازای گردآوری تصاویر از سطح خیابان، توکن HONEY به عنوان پاداش دریافت می‌نمایند.  

Hivemapper

تصاویر گرد‌آوری‌شده توسط رانندگان از سوی بازبینی‌کنندگان تضمین کیفیت به تأیید می‌رسد؛ ناظران نیز در ازای انجام مسئولیت خود توکن HONEY پاداش می‌گیرند. با ترکیب دستاوردهای رانندگان و مشارکت‌کنندگان شبکه در سراسر جهان، می‌توان نقشه‌ای جهانی و با کیفیت بالاتر و به‌روزتر را تولید کرد.

فرصت‌ها

بازار نقشه‌ی دیجیتالی در ایالات متحده به ۱۶ میلیارد دلار رسیده و طبق انتظارات موجود این رقم تا سال ۲۰۳۲ به ۶۱ میلیارد دلار خواهد رسید. Hivemapper قصد دارد با بهره‌گیری از یک رویکرد جایگزین، صنعت نقشه‌برداری را متحول سازد. با برون‌سپاری عملیات نقشه‌برداری به افراد، هزینه‌های سرمایه‌ای و عملیاتی مرتبط با نقشه‌برداری تا حد زیادی کاهش می‌یابد. تعداد وسایل نقلیه نقشه‌برداری‌کننده از جاده‌ها به دلیل فراهم‌سازی امکان مشارکت تمامی افراد در شبکه، افزایش قابل توجه یافته و در نتیجه پوشش نقشه‌ای به طور مداوم به‌روزرسانی می‌شود.

روش های نقشه برداری Hivemapper

توسعه‌ی فناوری دوربین‌های اختصاصی برای مصرف‌کنندگان⁸، به افراد این امکان را می‌دهد که تصویربرداری را با کیفیتی هم‌تراز با وسایل نقلیه‌ی تخصصی Google گردآوری کنند. با سرمایه‌گذاری ۵۰۰ میلیون دلاری گوگل برای انجام نقشه‌برداری، حدود ۱۰۰۰ وسیله‌ی نقلیه‌ی تخصصی را می‌توان فراهم می‌آورد. حال آنکه، هزینه ۵۰۰ میلیون دلاری برای تامین دوربین‌های داشبورد Hivemapper توسط مشارکت‌کنندگان منجر به تجهیز ۱ میلیون وسیله نقلیه و بهبود هزار برابری ناوگان تصویربرداری است.

 امروزه، ده‌ها میلیون نفر (مانند کامیون‌داران، رانندگان سفرهای اشتراکی⁸و پستچی‌ها) دارای شغل رانندگی هستند. تمامی این رانندگان می‌توانند یک دوربین داشبورد Hivemapper را نصب کنند و به‌طور غیرفعال در ازای همین کار توکن HONEY  پاداش بگیرند. علاوه بر این، Hivemapper   پاداش‌ بیشتری را به افرادی ارائه خواهد داد که در کنار الگوریتم‌های یادگیری ماشین، لایه‌های دیگری از داده‌ها  را به نقشه اضافه نمایند.

از منظر تقاضا نیز می‌توان گفت که برخورداری از نقشه‌های به‌روزتر، کاربردهای جدیدتری را امکان‌پذیر می‌سازد، از جمله:

املاک و مستغلات: کمک به انجام ارزیابی‌ها و بصری‌سازی محله‌ها برای ارائه‌ی مجوزهای ساختمانی و نمایش ساختمان‌ها و خانه‌ها برای فروش

بیمه: ارزیابی ریسک اموال به صورت لحظه‌ای

لجستیک: شناسایی مقاصدی که آدرس‌ها آنها وجود ندارد یا دسترسی به آن‌ها مسدود شده است.

با ورود به عصر اتوماسیون و استفاده از فناوری‌هایی مانند وسایل نقلیه‌ی خودران و شهرهای هوشمند، اهمیت نقشه‌های به‌روز دوچندان می‌شود.

مروری بر شبکه

نسخه بتای شبکه اصلی⁹  Hivemapper که بر روی پلتفرم Solana ساخته شده ، در ۳ نوامبر ۲۰۲۲ راه‌اندازی شد. تیم پروژه‌ی Hivemapper به عنوان بخشی از برنامه‌ی بتای خود، رویکردی مرحله به مرحله را برای فعال‌سازی پاداش‌های توکن و سخت افزار حمل و نقل در پیش گرفته‌اند. در مرحله‌ی اول، ۳۵ ناحیه شهری¹⁰در اولویت دریافت دوربین داشبورد و اعطای توکن های پاداش بودند. در مراحل نهایی، جوایز به صورت جهانی فعال خواهند شد (البته هنوز تاریخ مشخصی برای آن تعیین نشده است).

API  نقشه‌ی Hivemapper ‌که به همراه نسخه بتا راه‌اندازی شد، این امکان را برای شرکت‌ها و توسعه‌دهندگان فراهم می‌آورد که داده‌های نقشه را از طریق یک طرح پرداخت به اندازه‌ی مصرف¹¹، به‌کار بگیرند. کاربران جهت استفاده از API، نقشه را به قیمت دلار آمریکا و از طریق سوزاندن توکن HONEY خریداری کرده و به تصاویر مربوط به مناطق مورد نظر خود دسترسی پیدا می‌کنند. مکانیسم توازن بین سوزاندن و ضرب این توکن مانند توکن Helium است که در آن همزمان با مصرف داده‌ی Hivemapper میزانی از توکن Honey سوزانده می‌شود.

رکورد نقشه برداری Hivemapper در ماه

تنها یک ماه پس از راه‌اندازی شبکه، نقشه‌برداری ۱۱۰۰۰ مایل از نواحی مجزا توسط ۲۵۳ مشارکت‌کننده انجام شد. در لس آنجلس، نیویورک و سانفرانسیسکو مجموعا ۳۳۰,۰۰۰ مایل نقشه‌برداری صورت گرفته است. این درحالیست که از ۲۸ نوامبر ۲۰۲۲، تنها ۲۵۳ دوربین داشبورد در شبکه فعال بود. در این بین، پیش‌سفارش بیش از ۵۵۰۰ دوربین داشبورد نیز در ۶۶ کشور به ثبت رسیده است. دوربین‌های داشبورد Hivemapper از پیش در ناوگان کامیون‌های زباله‌ی شهر شریوپورت¹² در لس آنجلس – آمریکا نصب شده‌اند. با اینکار تصاویر تقریبا لحظه‌ای از خیابان‌های شهر بدست می‌آید که می‌توانند به مشکلات خدمت‌رسانی به مشتریان کمک کرده و ابزارهای نقشه‌برداری جدید برای شهروندان فراهم آورند.

آشنایی با DIMO

صورت مسئله

خودروهای مدرن امروزه به ماشین‌های گردآوری اطلاعات تبدیل شده‌اند. در حال حاضر، اکثر وسایل نقلیه از اتصال به اینترنت برخوردارند و همین امر خودروسازان را قادر می‌سازد تا داده‌های تولید شده توسط وسایل نقلیه را گردآوری کنند. این داده‌های ارزشمند دربرگیرنده‌ی اطلاعاتی نظیر موقعیت مکانی خودرو، عملکرد خودرو و رفتار راننده است. این داده‌ها از یکسو می‌تواند توسط خودروسازان و در راستای بهبود ویژگی‌ها و کاهش مشکلات کیفی به‌کار گرفته شود و از سوی دیگر، می‌تواند به اشخاص ثالث نظیر شهرداری‌ها، خرده‌فروشان، بیمه‌گران و توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌ها فروخته ‌شوند.

خودروسازان اساساً در تلاش هستند تا بدون به‌اشتراک‌گذاری سودهای به‌دست آمده، همچنان از مدل کسب‌وکار Web2 یعنی مالکیت و بهره‌برداری از داده‌های کاربران خود بهره بگیرند. علاوه بر این، پلتفرم‌های توسعه‌دهنده‌ی خودروسازان از نوع پلتفرم بسته است، که دسترسی آزاد به داده‌های آن‌ها را محدود می‌سازد. این امر نه تنها اعتماد مصرف‌کننده را کاهش می‌دهد، بلکه مصرف‌کنندگان را تحت کنترل خودروسازان درمی‌آورد. با وجود چنین شرایطی توسعه‌دهندگان شخص ثالث نمی‌توانند برنامه‌ها و خدمات مفید را مختص وسایل نقلیه تولید کنند و در نتیجه رقابت و نوآوری محدود می‌شود.

آشنایی با DIMO

راه حل

DIMO یک پلتفرم ارتباطی و داده باز است که کاربران با استفاده از آن می‌توانند داده‌های وسیله‌ی نقلیه خود را گردآوری کرده و متقابلا، کسب درآمد داشته باشند. کاربران در ازای رانندگی و به‌اشتراک‌گذاری اطلاعات وسیله‌ی نقلیه‌ی خود در شبکه، توکن‌های DIMO  را پاداش می‌گیرند. نهایتا، توسعه‌دهندگان و مصرف‌کنندگان داده نیز با دسترسی به این اطلاعات می‌توانند اپلیکیشن‌ها و خدمات مختلفی را ارائه نمایند.

با اتصال یک دستگاه سخت‌افزاری DIMO (به نام Data Miner) به درگاه عیب‌یابی داخلی خودرو، کاربران می‌توانند داده‌های وسیله نقلیه خود را به شبکه ارسال نمایند. دیتاماینرها دستگاه‌هایی از نوع plug and play هستند که در مکان‌های مجزایی از خودرو قابل نصب می‌باشند.

DIMO  علاوه بر گزینه‌ی سخت افزاری، روش‌های نرم‌افزاری را نیز ارائه می‌دهد که طی آن وسایل نقلیه از طریق برنامه‌ی DIMO می‌توانند به شبکه متصل شوند. وسایل نقلیه‌ای که به واسطه‌ی کارخانه تولیدکننده دارای سرویس اشتراک هستند (مانندOnStar و FordPass)، می‌توانند مستقیما به شبکه‌ی DIMO متصل شوند. این روند از طریق  Smartcar صورت می‌گیرد که DIMO آن را همانند Plaid یا همان روش ادغام وبسایت‌ها با حساب بانکی، معرفی کرده است. DIMO همچنین امکان ادغام مستقیم API خودرو با برنامه‌های خود را فراهم نموده که  ادغام API تسلا، اولین نمونه می‌باشد.

فرصت‌ها

انتظار می‌رود که وسایل نقلیه بیشترین سهم را از دستگاه‌های متصل به اینترنت را داشته باشند. پیش‌بینی می‌شود که تا سال ۲۰۳۰، ۹۵ درصد از اتومبیل‌های عرضه شده، به اینترنت متصل شوند و ارزش داده‌های صنعت خودروسازی به ۲۵۰ تا ۴۰۰ میلیارد دلار برسد. DIMO به کاربران خود اجازه می‌دهد تا با کسب درآمد از داده‌های خود در این رشد اقتصادی سهیم شوند و تمام ارزش آفرینی در انحصار شرکت‌های بزرگ نباشد.  

کاربران با استفاده از  DIMOمی‌توانند داده‌های معتبری را از وسیله‌ی نقلیه‌ی خود گرد‌آوری کنند و در ازای به‌اشتراک‌گذاری انتخابی آن‌ها با شبکه، پاداش‌ دریافت نمایند. از سوی دیگر، داده‌های گردآوری‌شده از وسیله‌ی نقلیه‌ی کاربر در اپلیکیشن همراه DIMO  نیز ارائه می‌شود و برخی اطلاعات نظیر میزان فشار باد لاستیک، عمر روغن و سلامت باتری در لحظه به کاربر منتقل می‌گردد.

بنابراین مجموعه‌داده‌های تحرک و جابجایی به جای آنکه در چندین پلتفرم بسته پراکنده باشند، در پلتفرم داده باز DIMO تلفیق خواهند شد. توسعه‌دهندگان نیز می‌توانند بدون نیاز به دریافت اجازه یا مجوزهای خاص از خودروسازان یا تجمیع‌کننده‌های داده‌ها،  از محیط پر از داده‌ی DIMO برای ساخت اپلیکیشن‌ها و خدمات دلخواه خود استفاده کنند.

برخی از این اپلیکیشن‌های احتمالی عبارتند از:

برنامه‌های هوشمند باتری که داده‌های لحظه‌ای را درباره‌ی عملکرد باتری خودروهای برقی ارائه می‌کنند.

برنامه‌های فروش و تامین مالی وسایل نقلیه که در آن، ارزش خودرو براساس داده‌ها تعیین می‌شود.

برنامه‌های تعمیر، نگهداری و ارتقاء که عملکرد و طول عمر وسیله‌ی نقلیه‌ی افراد را بهبود می‌بخشند.

از نقطه نظر فروش و تامین مالی وسایل نقلیه، ارزشی که DIMO می‌تواند ارائه دهد بسیار قابل توجه است. با استفاده از داده‌های گردآوری‌شده، خریداران و فروشندگان خودروهای دست دوم قادر خواهند بود ارزیابی دقیق‌تری از این نوع وسایل نقلیه داشته باشند. این داده‌ها می‌توانند در آشکارسازی رفتارهای رانندگی و عادات نگهداری مالک قبلی خودرو مفید واقع‌ شوند.

مروری بر شبکه

شبکه‌ی DIMO که بر روی پلتفرم Polygon  ایجاد شده، هنوز در مرحله آزمایش¹³ قرار دارد و تاریخ راه‌اندازی شبکه اصلی ژانویه‌ی ۲۰۲۳ اعلام شده است. اگرچه این توکن هنوز عرضه نشده، اما در این پروژه مکانیسمی ارائه شده که به موجب آن کاربران می‌توانند امتیاز کسب نمایند و سپس آن ها را با توکنDIMO  مبادله نمایند.

در ابتدا، DIMO به رانندگانی که در گرآوری داده‌ها سهیم می‌شوند، پاداش‌هایی از نوع توکن تورمی را ارائه می‌دهد که هدف از آن راه‌اندازی شبکه می‌باشد. در آینده، اشخاص ثالث قادر خواهند بود مجموعه داده‌های انبوه را خریداری کنند. در نتیجه، رانندگان براساس مبالغی که اشخاص ثالث در ازای داده‌های ایشان پرداخت کرده‌اند، پاداش دریافت خواهند کرد.

به عنوان مثال، یک شرکت علاقه‌مند به مکان یابی ایستگاه‌های شارژ خودروهای الکتریکی¹⁴ می‌تواند مجموعه داده‌های مرتبط با رانندگی و الگوهای شارژ را خریداری کند. بنابراین، رانندگانی که در گردآوری این نوع مجموعه داده‌ها مشارکت داشته‌اند، براساس مبلغ پرداختی این شرکت و پس از کسر هزینه‌های مربوط به پروتکل یا سوزاندن توکن (که هنوز مشخص نیست)، پاداش خود را دریافت خواهند کرد.

مروری بر شبکه dimo

شبکه‌ی DIMO از مدل توکن ¹⁵Stake-for-Access استفاده می‌کند، به این معنی که مصرف‌کنندگان داده و توسعه دهندگان برنامه برای دسترسی به داده‌های شبکه بایستیDIMO  را استیک کنند. هرچه فرد داده‌های بیشتری را مصرف کند، بایستی DIMO  بیشتری را نیز استیک نماید. در حال حاضر ۳۷۵۰ وسیله نقلیه‌، از طریق روش‌های اتصال نرم‌افزاری و سخت‌افزاری به شبکه‌ی DIMO متصل شده‌اند. سه نام تجاری برتر در این شبکه به ترتیب تسلا، فورد و تویوتا با ۱۳۹۳، ۳۸۱ و ۲۷۹ خودرو هستند. در مجموع، این وسایل نقلیه بیش از ۲۱ میلیون مایل را طی کرده‌اند. براساس داده‌های مربوط به این مسافت از رانندگی، DIMO می‌تواند اطلاعات بیشتری (نظیر رفتار راننده‌ی EV در برابر ICE) را طبق داده‌های جمع‌آوری شده، تولید کند.

تعداد مایل رانندگی شده در زمان اتصال به dimo

سازگاری با دنیای واقعی

زیرساخت‌های شبکه‌های فیزیکی Web3،  رو به رشد هستند و از سایر شبکه‌های زیرساختی داده باز و سازگار بهره می‌برند. هر دو پروژه Hivemapper و DIMO قصد دارند به شبکه بی‌سیم Helium متصل شوند و یا از قبل این اقدام صورت گرفته است. 

Hivemapper از شبکه‌ی اینترنت اشیا  Helium یا LoRaWAN به عنوان یک لایه‌ی اضافی برای اعتبارسنجی موقعیت مکانی تصاویر دوربین داشبورد بهره می‌گیرد. در نتیجه از جعل شبکه توسط کاربران مخرب 

(با هدف دریافت پاداش بازی) جلوگیری می‌شود. به دلیل کم هزینه بودن شبکه‌ی اینترنت اشیا هلیوم، بنیاد Hivemapper هزینه‌ی انتقال داده در شبکه را پوشش می‌دهد.

DIMO  در حال حاضر برای انتقال جریان داده‌ها از دیتا ماینر به شبکه به ارائه‌دهندگان متمرکز LTE¹⁷ متکی است، اما در آینده‌ای نزدیک قصد دارد از شبکه‌ی ۵G هلیوم پشتیبانی کند. در این بین، امکان اعتبارسنجی پوشش ۵G هلیوم برای دیتا ماینرهایDIMO  نیز فراهم خواهد بود و کاربران دارای Data Miner بواسطه‌ی آن می‌توانند توکن‌های هلیوم را نیز به عنوان پاداش کسب کنند.

توکن هلیوم به عنوان پاداش برای رانندگان Data Miner

ریسک‌ها

کمبود مشارکت‌کنندگان

راه‌اندازی شبکه‌های تحرک نیازمند مشارکت افراد و همچنین شرکت‌ها است. اگرچه ایده‌ی کسب درآمد غیرفعال احتمالاً پیشنهاد جذابی برای رانندگان فردی خواهد بود، اما بسیاری از افراد به واسطه‌ی فرصت‌هایی مشابه این دچار زیان مالی شده‌اند. محبوبیت هات‌اسپات‌های هلیوم به عنوان فرصتی برای کسب درآمد غیرفعال باعث شد که هزاران نفر بدون انجام تحقیقات بیشتر اقدام به خرید دستگاه‌های سخت افزاری نمایند. همین امر منجر به اشباع بیش از حد هات‌اسپات‌ها در اکثر مناطق شهری شد و در نتیجه درآمد پایینی را برای صاحبان آن‌ها به ارمغان آورد. پایین بودن میزان پاداش توکن در کنار روند نزولی بازار باعث شد که شرکت‌کنندگان به سختی بتوانند هزینه‌های مربوط به سرمایه‌گذاری‌های سخت‌افزاری خود را پوشش دهند. با کنار گذاشتن سقوط صرافی FTX در اوایل نوامبر ۲۰۲۲، که اعتماد به ارزهای دیجیتال را به میزان زیادی تضعیف کرد، متقاعد کردن افراد برای هزینه‌ کردن صدها دلار جهت خرید دستگاه‌های ارز دیجیتال می‌تواند چالش برانگیز باشد. تا اواخر سال ۲۰۲۲، قیمت دستگاه‌های Hivemapper  ۵۴۹ تا ۶۴۹ دلار و قیمت دستگاه‌های DIMO،  ۳۴۹ دلار است.

با این حال، پلتفرم‌هایHivemapper  و DIMO در مرحله‌ی آغازین راه‌اندازی شبکه‌ها به شدت به توسعه‌دهندگان سازمانی وابسته هستند. به این ترتیب، توسعه‌دهندگان سازمانی می‌توانند بخش عظیمی از ریسک موجود را متقبل شوند تا زمانی که شبکه بتواند از سمت تقاضا منجر به درآمدزایی قابل توجه گردد. در این راستا، چندین سازمان برای جذب مشارکت کنندگان در شبکه، دستگاه‌های Hivemapper و DIMO را به صورت رایگان در اختیار رانندگان سفرهای اشتراکی قرار داده‌اند؛ این رانندگان در ازای نصب دستگاه‌ها در وسایل نقلیه‌ی خود بخشی از درآمد توکن را دریافت می‌کنند.

تراکم بالای توکن

فقدان شرکت‌کنندگان در مرحله‌ی راه‌اندازی شبکه می‌تواند منجر به افزایش تراکم توکن‌ در دست تعداد اندکی از مشارکت‌کنندگان شود. برای جذب مشارکت‌کنندگان از سمت عرضه، اکثر توکن‌ها در مراحل اولیه‌ی شبکه توسط شبکه‌های زیرساخت فیزیکی تولید می‌شوند. 

مسائل زنجیره‌ی تامین

با توجه به اتکای دستگاه‌های سخت افزاری به تراشه‌های نیمه هادی، پروژه‌های زیرساخت فیزیکی مستعد کمبود تراشه‌ها در سطح جهانی هستند. در چنین شرایطی، تعداد سخت افزارهای پیش‌فروش شده نیز افزایش می‌یابد. هلیوم از سال ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۲ به شدت تحت تأثیر این مسئله قرار گرفت و احتمالا Hivemapper و DIMO نیز در آینده به مشکل مشابهی دچار خواهند شد.

جمع‌بندی

فقدان موارد کاربردی صنعت رمزارزها در دنیای واقعی، متقاعدسازی دیگران در رابطه با ارزش ایجاد شده را دشوار می‌سازد. با این حال، نسل جدیدی از شبکه‌های زیرساخت فیزیکی در حال تغییر این وضعیت هستند. پروژه‌های Hivemapper  و DIMO هر دو از تقاضای موجود از سمت مشاغل و مصرف‌کنندگان سنتی بهره برده‌اند. این پروژه‌ها به دلیل حباب و هیجان موجود برای پروتکل‌های اقتصادی بازار رمزارزها شکل نگرفته‌اند، بلکه این مدل بهترین روش برای دستیابی به اهداف مدنظر بود.  Hivemapper و DIMO با استفاده از این پروتکل ها می‌توانند در صنایع با موانع ورود بسیار بالا رقابت کنند و با کاهش یافتن هزینه‌های سرمایه‌ای و عملیاتی، قیمت‌گذاری‌های مقرون‌به‌صرفه‌تری را نسبت به شرکت‌های Web2 ارائه دهند؛ علاوه بر این دسترسی به داده‌های تحرک را نیز عمومی می‌کنند. در نهایت می‌توان گفت، همانطور که DeFi در حال متحول کردن زیرساخت‌های مالی است،Hivemapper  و DIMO نیز قصد دارند زیرساخت‌های تحرک و جابجایی را متحول سازند

منبع

messari


¹ Drive to Earn

² CapEx

³ OpEx

⁴ Permissionless بدون نیاز به کسب مجوز   

⁵ Open Data

⁶ اتصال و اجرا: روش استاندارد پیکربندی خودکار

⁷ Application Programming Interface: واسط برنامه نویسی کاربردی

⁸ Consumer-grade Camera

⁹ Rideshare Drivers

¹⁰ Mainnet Beta

¹¹ Metro Region

¹² Pay as You Go

¹³ Shreveport

¹⁴ Testnet

¹⁵ Electric Vehicle | E.V.

¹⁶ دسترسی در ازای سپرده‌گذاری. استیکینگ توکن توسط دارندگان یک ارز، قدرت تصمیم‌گیری در شبکه را فراهم می‌کند.

¹⁷ Long Term Evolution : نسل چهارم اینترنت ثابت

مطالب مشابه

4 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
4 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
farhadF
farhadF
1 سال قبل

بسیار عالی- با توجه به شرایط اقتصادی پیش رو و احتمال ورود به رکود در سطح جهانی و به طبع بدتر شدن اوضاع کار در سال ۲۰۲۳ پلتفرم های work to earn(مثل play to earn/walk to earn/drive to earn و…) که موجب کسب درآمد در دنیای وب ۳ میشوند میتوانند مورد توجه قرار بگیرند و پروژه هایی که بتوانند در این زمینه منحصر به فرد باشند و رفع ایراد را در نمونه های مشابه قبلی انجام دهند موفق خواهند بود.

آزاده
ویرایشگر
1 سال قبل
پاسخ به  farhadF

ممنون از مطالعه و ثبت نظرتون. به طور کلی این حوزه از جذابیت زیادی برخوردار هست و بایستی روندها و میزان تقاضا از اون ها رو مورد بررسی قرار داد. در حال حاضر استقبال از پروژه هایی که کاربردی در دنیای واقعی و زندگی روزمره دارند، رو به افزایش هست و میشه پتانسیل رشد براشون در نظر گرفت.

Allsfp
Allsfp
1 سال قبل

سلام وقت بخیر
مقاله دارای محتوای غنی و ارزشمند بود ، مثل همیشه انتخاب های ناب و ارزشمندی دارین ، قدردان زحماتتون هستیم سلامت باشین و مانا🙏

و اینکه سخت افزار های مربوطه رو آیا میشه تو ایران هم تهیه نمود اگه آره از کجا و به چه طریقی!؟
(برای درآمد زایی فردی و یا بمنظور ایجاد کارآفرینی و مدیریت گروهی با تشکیل تیم)

آخرین ویرایش 1 سال قبل توسط Allsfp
آزاده
ویرایشگر
1 سال قبل
پاسخ به  Allsfp

با سلام! ممنون از مطالعه و ثبت نظر ارزشمندتون. سفارش سخت افزارها از طریق وبسایت خود پروژه ها امکان پذیر هست اما متاسفانه امکان همکاری و ارسال تجهیزات به ایران تا الان که امکان پذیر نبوده.

درباره ما

اِکوتِرِیل، پایگاه تحلیلی و آموزشی اقتصاد و بازارهای مالی

×