تحلیل رفتار معامله‌گران بر اساس داده‌های درون شبکه‌

تحلیل بنیادی مقالات

حضور در بازارهای ریسکی از جمله رمزارزها و تصمیم‌گیری درباره زمان مناسب خرید و فروش دارایی‌ها نیازمند درک درست رفتار معامله‌گران در بازار است. بدین منظور در بازار کریپتو امکان بهره‌مندی از داده‌های درون شبکه¹ وجود دارد که می‌توانند برای بررسی رفتار خریداران و فروشندگان مورد استفاده قرار بگیرند. در ابتدا نیاز است تا این نوع داده‌ها و طبقه‌بندی آن‌ها به طور مختصر شرح داده شوند که بدین منظور از ساختار ارائه شده توسط شرکت Ark Invest استفاده می‌گردد.  

  • سلامت شبکه (Network Health): این لایه که خود شامل فعالیت و امنیت شبکه می‎باشد و از جمله عوامل مهمی هست که یک سرمایه‎‎گذار و یا معامله‎گر بایستی در کنار سایر جنبه‎های تحلیلی خود مد نظر قرار دهد.
  • عرضه و تقاضا (Supply & Demand): در این لایه عمدتا به رفتار خریدار و یا فروشنده با توجه به متغیرهایی همچون هزینه پایه، حجم معامله و مدت زمان هولد دارایی پرداخته می‎شود. بررسی رفتار انواع معامله‌گران از جمله سرمایه‌گذاران سازمانی، ماینرها، معامله‌گران خرد و غیره نیز در این لایه صورت می‌گیرد.
  • ارزشگذاری (Valuation): در این لایه ارزندگی و میزان حباب قیمتی بیتکوین مورد بررسی قرار گرفته و نیز می‎تواند نشانه‎هایی برای خرید یا فروش نیز در اختیار سرمایه‌گذاران و معامله‌گران قرار دهد.

در ادامه لایه عرضه و تقاضا و شاخص‌های مهم آن جهت استفاده در درک سنتیمنت و تحلیل رفتار فعالان بازار با جزئیات بیشتری مورد بررسی قرار می‌گیرد. باید در نظر داشت که ارزش یک دارایی پولی مانند بیتکوین تابعی از تقاضا نسبت به عرضه است. از زمان پیدایش بیتکوین، تقاضا برای آن روند صعودی داشته؛ گرچه در کوتاه مدت با تجربه نوسانات چشمگیری همراه بوده است. سرمایه‌گذاران می‎توانند با کمک داده‌های درون شبکه به بررسی و تحلیل رفتار خریداران و فروشندگان رمزارزها (به ویژه بیتکوین) پرداخته و تغییرات عرضه و تقاضا و نیز تأثیر احتمالی آن بر قیمت را در هر مقطع زمانی ارزیابی نمایند.

به طور کلی شرکت‌کنندگان در “اقتصاد” بیتکوین را می‌توان به این صورت تعریف کرد:

  • ماینرها: این دسته از معامله‎گران در حوزه استخراج بیتکوین فعالیت داشته و در نتیجه فشار فروش مرتبط با این دسته متناسب با نرخ بیتکوین‎هایی است که به تازگی ماین شده‎اند.
  • صرافی ها: پتانسیل عرضه در صرافی‎ها را می‎توان با بررسی جریان ورودی و خروجی توسط انواع معامله‎گران (سرمایه گذاران، ماینرها، هولدرها و غیره) مورد بررسی قرار داد.
  • هولدرها و سرمایه گذاران: توسط داده درون شبکه می‎توان زمان تقریبی سرمایه‎گذاری موسسات و سازمان‎های نهادی و مدت زمان هولد بیتکوین توسط این افراد را در شرایط متفاوت مارکت مورد بررسی قرار داد.

بر اساس جریان‎های ورودی/خروجی و تعاملات بین شرکت‎کنندگان بازار می‎توان ارزش بیتکوین را ارزیابی کرده و تا حد ممکن به وضعیت عرضه و تقاضا در بازار پی برد.

همانطور که اشاره شد، رفتار خریداران و فروشندگان می‎تواند به سرمایه‌گذاران کمک کند تا نسبت به زمان انجام معامله تصمیم درست‎تری اتخاذ نمایند. از جمله مهم‎ترین شاخص‎های آنچین برای درک رفتار خریداران/ فروشندگان و نیز چرخه‎های بازار در میان مدت می‎توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • زمان نابودی کوین!

روز-کوین نابود شده²، تعداد بیتکوین‎های معامله شده (حجم) را با توجه به زمان هولد آن محاسبه می‎کند. افزایش در زمان نابودی کوین نشان‌دهنده عرضه توسط هولدرهای بلندمدت است.

  • سود و ضررهای اکتسابی

سود/ضرر تحقق‌یافته³، ارزش کل دلاری بیت‌کوین‌هایی را که با سود یا زیان معامله شده‎اند را اندازه‌گیری می‌کند. با توجه به معامله شدن بیتکوین با قیمتی بالاتر یا پایین‎تر از قیمت آخرین جابه‎جایی، به ترتیب سود یا زیان اکتسابی صورت می‎گیرد. در چرخه‎ها با نوسانات بالا، سود و ضرر اکتسابی بازار به حداکثر می‎رسد.

همچنین می‌توان برای تشخیص ریسک‌های حاکم بر بازار اعم از فشار فروش و یا تسلیم معامله‌گران، وضعیت موجودی در سود/ضرر بیتکوین‌ها را در کنار سود و ضرر اکتسابی مورد بررسی قرار داد.

  • ارزش بازار

در حالی که ارزش بازار (Market Cap) ارزش تمام بیتکوین‎های در گردش را با قیمت فعلی برآورد می‎کند، سرمایه تحقق یافته (Realized Cap)، براساس میانگین هزینه پرداخت شده برای هر کوین ارزیابی می‎شود. به طور کلی هر زمان که Market Cap کمتر از Realized Cap باشد، نشان‌دهنده تسلیم مارکت است چرا که قیمت بیتکوین کمتر از میانگین قیمت پرداختی در شبکه خواهد بود.

  • موج‌‎ها و باندها

امواج “HODL” به بررسی رفتار انواع شرکت‌کنندگان بازار اعم از هولدرها و یا سفته‌بازان می‎پردازد و شامل ۱۲ موج است (بیتکوین‎های نگهداری شده از ۲۴ ساعت گذشته تا بیش از ۱۰ سال). از این دسته‎بندی می توان متوجه رفتار انباشت و یا توزیع انواع معامله‏گران در چرخه‌های مختلفی از بازار شد. به طور کلی موضوع بسیار مهمی که بایستی در بررسی رفتار معامله‎گران مورد توجه قرار گیرد؛ اول تقاضای هولد شده و سپس عرضه از سمت آن‌ها است. امواج در این شاخص با توجه به UTXO⁴‎های موجود در کیف پول‎ها  ایجاد می‎گردد و روند انباشت و یا توزیع توسط معامله‎گران بلندمدت و یا کوتاه‎مدت را مشخص می‎کند. به عنوان مثال، موج یک هفته‎ای HODL نشان‌دهنده انباشت و یا توزیع بیتکوین‎هایی با باند سنی یک هفته می‎باشد.

 

منبع

ark-invest


¹ On-chain Data

² Coin Days Destroyed | CDD

³ Realized Profit/Loss

⁴ Unspent Transaction Output (خروجی تراکنش خرج نشده)

مطالب مشابه

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درباره ما

اِکوتِرِیل، پایگاه تحلیلی و آموزشی اقتصاد و بازارهای مالی

×