علت خاموشی‌ های مکرر سولانا چیست؟

تحلیل بنیادی مقالات

پس از اینکه در روز‌های ابتدایی ماه اکتبر شبکه سولانا ¹ برای چندمین بار متوقف ² شد، تیم توسعه سولانا نسخه‌ v1.10.40 و همچنین v1.13.2 را در تلاش برای رفع قطعی‌های این شبکه منتشر کردند. کارشناسان دلیل قطعی شبکه‌ در ماه اکتبر را خطایی در تایید بلاک‌ها اعلام کردند که منجر به ایجاد چندین نسخه از بلاک توسط ولیدیتور‌ها گردید. در حقیقت می‌توان گفت در حالی که یک تاییدکننده‌ شبکه ³  بلاک A را پیشنهاد می‌کند، همزمان تاییدکننده‌ دیگر بلاک B را تایید کرده و در نتیجه‌ تاییدکنندگان دیگر میان تایید هر کدام از این بلاک‌ها سردرگم شده و این باعث تعلیق در شبکه می‌شود.

گرچه متوقف شدن شبکه‌ سولانا به این یک بار خلاصه نشده و این امر بارها مشاهده شده و به همین دلیل منتقدان نسبت به آینده‌ی این شبکه‌ اظهار تردید می‌کنند. ابتدا مروری داشته باشیم بر قطعی‌های جدی این شبکه:

۱ – ۱ اکتبر ۲۰۲۲: همانطور که اشاره شد به علت خطا در تایید بلاک‌ها شبکه متوقف شد.

۲- ۳ آگوست ۲۰۲۲: حجم زیادی توکن‌ از کیف پول‌ها بر بستر سولانا سرقت شد که بعدا مشخص گردید به علت یک حفره امنیتی در نسخه گوشی یک کیف پول گرم بر بستر سولانا بوده است.

۳ – ۱ ژوئن ۲۰۲۲: به دلیل یک اختلال در عملکرد ⁴Nounce در تراکنش‌ها شبکه به مدت ۴ ساعت و ۳۰ دقیقه متوقف شد.

۴ – ۱ می ۲۰۲۲: به علت ازدیاد تراکنش‌های توکن‌های غیر مثلی⁵ بر روی این شبکه، ساخت بلاک بر روی سولانا به مدت ۷ ساعت به حالت تعلیق درآمد.

۵ – ۲۱ ژانویه ۲۰۲۱: به علت ایجاد نوسانات شدید در بازار ارز‌های دیجیتال، این شبکه با هجوم تعداد بسیار زیادی تراکنش روبرو شد که در نتیجه‌ آن این شبکه به مدت ۳۰ ساعت به حالت تعلیق درآمد و توسعه‌دهندگان نسخه‌ ۱.۸.۱۴ را برای رفع آن پیشنهاد دادند.

۶ – ۱۴ سپتامبر ۲۰۲۱: در نتیجه‌ عرضه اولیه در صرافی غیر متمرکز⁶ پروتکل Grape در پلتفرم Raydium، بسیاری از کاربران اقدام به ارسال تعداد زیادی تراکنش بر روی این شبکه کردند که متعاقبا باعث پر شدن حافظه و از کارافتادن روند ساخت بلاک گردید. این قطعی شبکه نزدیک به ۱۷ ساعت به طول انجامید.

۷ – ۳ سپتامبر ۲۰۲۱: شبکه به حالت ناپایدار درآمده و برای مدت نزدیک به یک ساعت متوقف شد.

۸ –۴ می ۲۰۲۱: عملکرد شبکه به طرز قابل توجهی کاهش یافت و بسیاری از تراکنش‌ها بر روی شبکه تایید نشد.

سولانا

با نگاه به تاریخچه اختلالات شبکه‌ی سولانا می‌توان گفت که پیدایش حجم بالای تراکنش‌ها بر بستر این شبکه دلیل اصلی قطعی مکرر آن بوده است. به گفته‌ یک تحلیلگر بلاکچین، از زمانی که سولانا اقدام به ایجاد امکان ارسال پیام‌های اجماع میان نود‌های شبکه کرده، تعداد زیادی از این پیام‌ها بلاک شده و این موضوع باعث عملکرد نامطلوب اجماع در سولانا شده است. در همین حال برخی از ویژگی‌های منحصر به فرد سولانا نیز در پیدایش این توقف‌ها نقش داشته است. به طور مثال، قفل بودن امکان نوشتن تراکنش‌ها باعث شده است که تراکنش‌ها در حالت متوالی قرار بگیرند و نتوانند به صورت همزمان در بلاکچین ثبت شوند که این موضوع خود باعث اشباع حافظه شبکه گردیده است.

هم‌بنیانگذار سولانا Anatoly Yakovenko با تایید مشکلات شبکه‌ سولانا اظهار داشته است که با معرفی ویژگی کنترل جریان حقیقی یا Actual Flow Control در نسخه ۱.۹ شبکه‌ اصلی از بروز مشکلات این چنینی در آینده جلوگیری خواهد شد. هرچند که به نظر می‌رسد با توجه به گسترش پذیرش شبکه‌‌ سولانا و به تبع آن افزایش ترافیک بر روی این شبکه و حتی دیگر رقیبان آن، باید منتظر چالش‌های جدی‌تر در آینده بود. در عین حال اما تکرار مشکلات این‌چنینی برای یک شبکه مطلوب نخواهد بود و در صورت عدم رفع مشکل به اعتبار شبکه آسیب جدی وارد خواهد کرد.  

منبع

wublock.substack


¹ Solana

² Halt

³ Validator

⁴ کد یک‌بار مصرفی که از طریق آن هش به‌دست می‌آید.

⁵ NFT

⁶ IDO

مطالب مشابه

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درباره ما

اِکوتِرِیل، پایگاه تحلیلی و آموزشی اقتصاد و بازارهای مالی

×