استراتژی معاملاتی و مدیریت ریسک در بازار فارکس – بخش سوم

مقالات مدیریت سرمایه
راهنمای انتخاب سبک معامله گری

در بخش اول این مقاله آموزشی به روش طراحی یک برنامه معاملاتی پرداختیم و در بخش دوم، انواع استراتژی‌های مدیریت ریسک را معرفی کردیم. حالا در بخش پایانی، با انواع سبک های معامله گری آشنا می‌شوید تا با توجه به اهداف، سبک زندگی و ریسک‌پذیری خود، بهترین سبک معامله گری را انتخاب کنید. به خواندن ادامه دهید تا سبک ایده‌آل خود را برای رسیدن به موفقیت در بازارهای مالی بشناسید.

انتخاب سبک معامله گری

یکی از دلایل محبوبیت معامله گری این است که می‌تواند با توجه به ترجیحات شخصی شما و به روش‌های مختلفی انجام شود. شما می‌توانید بازار(های) مورد علاقه خود برای معامله را انتخاب کنید و علاوه بر آن، یک سبک معامله گری متناسب با شخصیت و سبک زندگی خود و مطابق با مهارت های خود داشته باشید. صحبت درباره سبک‌های مختلف معامله‌گری در واقع به تعداد دفعات انجام معامله و مدت زمان حفظ معامله اشاره دارد. پس سبک معامله گری شما باید با توجه به میزان زمانی اختصاص یافته به معامله و ریسک‌پذیری‌تان انتخاب شود.

برای مثال، اگر فکر می‌کنید که می‌توانید چندین ساعت از روز را مقابل کامپیوتر به تحلیل چارت‌ها و الگوهای بازار بپردازید، پس انجام تعداد زیادی از معاملات کوتاه‌مدت برای شما مناسب خواهد بود. اما اگر فرد پرمشغله‌ای هستید و نمی‌توانید بیشتر از حدود ۳۰ دقیقه در روز را به تحقیق درباره بازارها اختصاص دهید، انجام تعداد کمی از معاملات طولانی‌مدت برای شما مناسب‌تر خواهد بود.

شخصیت شما نقش مهمی در سبک معامله گری‌تان دارد. اگر معامله‌گری را به خاطر هیجانش دوست دارید، پس از معاملات کوتاه‌مدت لذت بیشتری خواهید برد. اگر شخصیتی آرام و صبور دارید، ممکن است ترجیح دهید که مشارکت فعال نکنید و در طولانی مدت معاملات خود را تحت نظر داشته باشید.

نگاهی به ۴ سبک اصلی معامله‌گری

حال که معیارهای انتخاب سبک معامله گری را می‌شناسید، خوب است با این سبک‌ها آشنا شوید:

معامله گری یا سرمایه گذاری بلند مدت (Position Trading)

 • بازه زمانی: بلند مدت
 • زمان ماندن در معامله: چند هفته/ ماه/ سال
 • فعالیت معامله‌گر: کم

معامله گری نوسانی (Swing Trading)

 •  بازه زمانی: میان مدت
 • زمان ماندن در معامله: چند روز تا چند هفته
 • فعالیت معامله‌گر: متوسط

معامله گری روزانه (Day Trading)

 • بازه زمانی: کوتاه مدت
 • زمان ماندن در معامله: در طول یک روز
 • فعالیت معامله‌گر: زیاد

اسکلپینگ (Scalping)

 • بازه زمانی: بسیار کوتاه
 • زمان ماندن در معامله: چند ثانیه تا چند دقیقه
 • فعالیت معامله‌گر: بسیار زیاد

در ادامه نگاهی دقیق‌تر به هر یک از این سبک‌های معامله‌گری خواهیم داشت.

معامله گری بلند مدت یا Position Trading

سبک معامله گری بلند مدت

در معامله گری بلند مدت، معامله‌گر پوزیشن‌ها را برای هفته‌ها، ماه‌ها یا حتی سال‌ها نگه می‌دارد تا پس از یک مدت طولانی به سوددهی برسد. سرمایه گذاری یکی از آشناترین و رایج‌ترین انواع معامله گری طولانی مدت است، به طوری که افراد زیادی سرمایه‌های بلند مدتی را در بازار سهام، صندوق‌ها یا بیمه‌های بازنشستگی نگه می‌دارند. البته، سرمایه‌گذای تنها به نگهداری طولانی سرمایه‌ها اشاره دارد، در حالی که معامله بلند مدت می‌تواند شامل معامله‌های کوتاه نیز باشد.

معامله گران بلند مدت معمولا پیش از ورود به یک معامله زمان قابل‌توجهی را به تحلیل بنیادی (فاندامنتال) دارایی‌های مورد نظر خود اختصاص می‌دهند. برای مثال، هنگام خرید سهم، لازم است گزارش‌های مالی شرکت، مخصوصا صورت مالی را بررسی کنید تا مطمئن شوید سودآور است یا مزیتی نسبت به رقبای خود دارد. همچنین، اگر بخواهید در فارکس به معامله بلند مدت بپردازید، باید پیش از ورود به یک معامله بلند مدت ارز، سلامت اقتصادی و سیاست‌های پولی کشورهای مربوطه را بررسی کنید.

به دلیل هویت بلند مدت این معاملات، معمولا سرمایه گذاران به ازای هر معامله ریسک بیشتری را نسبت به سایر انواع معامله‌گران می‌پذیرند و البته انتظار سود بالاتری نیز دارند. این یعنی برای موفقیت در معامله گری بلند مدت، باید صبور باشید و از تغییرات کوتاه مدت بازار نترسید.

چالش‌های این سبک

اگر تصمیم گرفته‌اید که از سبک معامله گری بلند مدت استفاده کنید، باید خود را از نظر ذهنی برای چند چیز آماده کنید:

– هنگامی که یک معامله را برای مدت زیادی نگه می‌دارید، قطعا بازار زمانی در جهت ضرر شما حرکت خواهد کرد. در این شرایط، لازم است اراده و عقیده‌ای محکم داشته باشید تا قوانینی که در برنامه معامله گری خود تعیین کرده‌اید را دنبال کنید و در صورت نیاز، منتظر شوید که بازار دوباره به سود شما حرکت کند.

– اما اگر در این شرایط، در رسانه‌ها بخوانید که انتظار می‌رود بازار حتی بیشتر در جهت ضرر شما پیش رود، چه عکس‌العملی خواهید داشت؟ آیا می‌توانید اضطراب خود را کنترل کنید؟

– علاوه بر آن، اگر با اهرم معامله کنید، باید مطمئن شوید که سرمایه اولیه شما برای تحمل سقوط شدید قیمت دارایی کافیست. از آنجا که معاملات در یک بازه زمانی طولانی انجام می‌شوند، ممکن است بازار برای چندین روز یا چندین هفته روندی نزولی داشته باشد، حتی اگر در آینده دوباره رشد کند. اگر به اندازه کافی سرمایه به این معامله اختصاص نداده باشید، ممکن است این حرکات شما را وادار به بستن زودهنگام پوزیشن کنند.

معامله گری نوسانی یا Swing Trading

سبک معامله گری نوسانی

در معامله گری نوسانی، معامله‌گر پوزیشن‌ها را برای چند روز تا چند هفته نگه می‌دارد تا از حرکت میان مدت بازار به سود خود استفاده کند. این روش برای افرادی ایده‌آل است که می‌خواهند به نسبت معاملات زیادی انجام دهند، اما نمی‌خواهند تمام روز را به تحلیل بازارها سپری کنند. در واقع با انتخاب این سبک کاملا ممکن خواهد بود که یک شغل تمام وقت داشته باشید و غروب‌ها یا صبح‌های زود را به معامله اختصاص دهید؛ البته باید مطمئن شوید که برای هر معامله حد ضرر تعیین می‌کنید.

معامله‌گران نوسانی پوزیشین‌ها را طی شب، یعنی زمانی که حرکات بزرگ و شکاف‌های قیمتی اتفاق می‌افتند، نگه می‌دارند. به دلیل بازه زمانی نگهداری این معاملات، گاهی اوقات بازار در جهت ضرر معامله‌گران حرکت خواهد کرد، بنابراین این سبک معامله گری نیز به میزانی صبر و مقاومت نیاز دارد، البته کمتر از معاملات بلند مدت.

تحلیل‌های بنیادی و تکنیکال هر دو در معامله گری نوسانی کاربرد دارند، مخصوصا تحلیل تکنیکال که برای تعیین حد ضرر مفید است.

معامله گری روزانه یا Day Trading

سبک معامله گری روزانه

این نوع معامله گری شامل باز کردن و بستن تعداد کمی معاملات در یک روز است. در این سبک، معاملات تا روز بعد نگه داشته نمی‌شوند و کمتر در معرض تغییرات شدید شبانه قرار می گیرند، زیرا در این زمان بیرون آمدن از معاملات دشوار یا غیرممکن خواهد بود (برای مثال زمان‌هایی که خوابیده‌اید یا بازار تعطیل است). در عوض، معامله‌گران روزانه عموما ترجیح می‌دهند بازارها را در طول روز کاری خود تحت نظر بگیرند و منتظر شرایط ایده‌آل برای ورود و خروج به پوزیشن‌ها باشند.

این یعنی معامله گری روزانه سبک بسیار وقتگیری است و معامله‌گران باید برای استفاده از این سبک دائما ارزش بازارها، اخبار و داده‌ها را بررسی کنند و به دنبال فرصت ورود و استراتژی خروج باشند. پس اگر فرد پرمشغله‌ای هستید یا یک شغل تمام وقت دارید، باید برای موفقیت در این سبک در نظر بگیرید که آیا زمان کافی را برای بررسی و تحلیل بازارها دارید یا خیر.

عموما معامله‌گران روزانه به تحلیل تکنیکال بیشتر از تحلیل بنیادی نیاز دارند، زیرا پدیدار شدن الگوها در چارت ها و مشاهده شاخص‌ها (indicator) می‌تواند سیگنال‌های کوتاه مدت قوی‌ای برای معامله فراهم کند. البته اگر تصمیم بگیرید که با این سبک به معامله بپردازید، همچنان بسیار مهم است بدانید که چه رویدادهای اقتصادی بزرگی در هر روز اتفاق خواهد افتاد، زیرا این موارد معمولا باعث نوسان بازار می‌شوند و تغییرات قابل‌توجهی در سنتیمنت و مومنتوم بازار به همراه دارند.

اسکلپینگ یا Scalping

سبک معامله گری اسکالپینگ

اسکلپینگ نوعی معامله گری کوتاه مدت است که شامل انجام ده‌ها و گاهی صدها معامله در روز می‌شود. هر معامله معمولا بین چند ثانیه تا حداکثر چند دقیقه نگه داشته می‌شود. فلسفه اسکالپینگ این است که یک معامله را باز کنید و به محض اینکه بازار مقدار کمی به سود شما حرکت می‌کند خارج شوید و سود کمی از هر معامله کسب کنید.

برای اسکالپینگ باید بازاری روند دار که در جهتی خاص حرکت می‌کند را انتخاب کنید تا معامله‌های موفق شما بیشتر از معامله‌های ناموفق باشند. اگر روند تغییر جهت دهد، شما نیز می‌توانید جهت معاملات خود را تغییر دهید. اسکالپینگ سبکی پرتنش برای معامله است و به تمرکز زیاد در یک بازه زمانی طولانی نیاز دارد. در واقع می‌توان گفت که اسکالپینگ نسخه سریع‌تر معامله گری روزانه است. این یعنی میزان ریسک شما به ازای هر معامله از هر سبک دیگری کمتر است، اما احتمال سود نیز کمتر خواهد بود.

بهترین زمان برای معامله هنگامیست که بازار روندی شدیدا صعودی یا نزولی دارد و نقدینگی بالاست. این امر به شما اجازه می‌دهد معاملات خود را در جهت روند انجام دهید و هنگام حرکت بازار، سریعا خارج شوید. هنگام معامله به سبک اسکالپینگ لازم است انضباط را بیشتر از همیشه حفظ کنید. هیچ معامله‌ای به طرز چشمگیری سودآور نخواهد بود، به همین دلیل لازم است برای رسیدن به سود قابل ‌توجه، معاملات زیادی انجام دهید. اسکلپینگ وقت‌گیرترین سبک معامله گری است و معامله‌گران را وادار می‌کند که هر روز برای چندین ساعت به معامله بپردازند.

به دلیل ماهیت کوتاه مدت این معاملات، معامله‌گران سبک اسکلپینگ تقریبا تنها از تحلیل چارت های تکنیکال برای تشخیص روندهای بازارها استفاده می‌کنند. البته باید در هر صورت در جریان رویدادهای اقتصادی که برای آن روز برنامه‌ریزی شده‌اند باشید، زیرا هر یک از این داده‌های غیرمنتظره می‌توانند باعث ایجاد شکاف شوند یا روند بازار را معکوس کنند.

به سبک معامله گری خود وفادار بمانید!

حالا که سبک‌های معامله گری را می‌شناسید، باید بر اساس موارد زیر تشخیص دهید که کدام سبک برای شما بیشتر مناسب است:

 • ویژگی های شخصیتی
 • ریسک پذیری
 • میزان زمان قابل تخصیص به بازار

پس از انتخاب یک سبک معامله گری، لازم است حداقل برای چند هفته این سبک را اجرا کنید تا مطمئن شوید که برای شما مناسب است. اگر هر بار که وارده دوره‌ای از ضرر می‌شوید سبک خود را تغییر دهید، یعنی نمی‌توانید برنامه معامله گری خود را به شیوه‌ای مؤثر تطبیق و بهبود دهید و همچنین ممکن است در رعایت انضباط با مشکل مواجه شوید.

به خاطر داشته باشید که همه معامله‌گران زمانی ناچار خواهند شد دوره‌ای آزاردهنده از ضررهای مداوم را تجربه کنند. چیزی که معامله‌گران موفق را از آن‌هایی که سریعا تسلیم می‌شوند جدا می‌کند، آمادگی و واکنش آن‌ها به این دوره اجتناب‌ناپذیر است.

نتیجه‌گیری

در سه بخش مجزای استراتژی معاملاتی و مدیریت ریسک در بازار فارکس، ابزارها و روش‌هایی برای رسیدن به موفقیت در بازارهای مالی ارائه دادیم. البته خوب است در نظر داشته باشید که دنیای معامله گری، دنیای منعطفی است که می‌تواند خود را با شخصیت، اهداف و سرمایه شما تطبیق دهد، به همین دلیل باید به یادگیری درباره معامله گری و بازارهای مالی ادامه دهید تا به مسیری اختصاصی برای پیشرفت برسید.

منبع: IG

مطالب مشابه

4 9 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
6 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
hasan99tt
hasan99tt
1 ماه قبل

عالی

حسینی
حسینی
1 ماه قبل

🙏🏻🌹

shl
shl
1 ماه قبل

هر سه تا بخش عالی بود ممنون از زحماتتون

بهراد خیری
بهراد خیری
1 ماه قبل

عالی بود

سینا جعفری
سینا جعفری
1 ماه قبل

عالی بود ممنون

حامد
حامد
12 روز قبل

ممنون از شما

درباره ما

اِکوتِرِیل، پایگاه تحلیلی و آموزشی اقتصاد و بازارهای مالی

×