خرید توئیتر توسط ایلان ماسک و آینده دوج!

تحلیل بنیادی مقالات

ایلان ماسک، مدیرعامل شرکت Tesla و یکی از ثروتمندترین افراد جهان اواخر ماه اکتبر ۲۰۲۲ طی قراردادی ۴۴ میلیارد دلاری شرکت توییتر¹ را به تصاحب خود درآورد و با کسب جایگاه مدیرعاملی، هیئت مدیره قبلی را منحل اعلام کرد. وی پس از آغاز به کار خود در شرکت توییتر از قصد خود برای تخصص سرمایه ۲۷ میلیارد دلاری جهت توسعه این مجموعه خبر داد. طبق اخبار منتشر شده، سایر سرمایه‌گذاران (از جمله لری الیسون، صندوق سرمایه‌گذاری مستقل قطر، یک شاهزاده سعودی و صرافی بایننس) نیز با اختصاص مجموعا ۵.۲ میلیارد دلار ماسک را در تحقق اهداف خود کمک خواهند؛ ۱۳ میلیارد دلار نیز از وام‌های بانکی تامین خواهد شد. ماسک پس از به دست آوردن این جایگاه، اعمال تغییرات را بدون فوت وقت آغاز کرد که می‌توان به افزایش قیمت اشتراک حساب‌های تایید شده و احیای حساب‌های غیرفعال شده اشاره کرد.

به طور کلی، ایلان ماسک و توییت‌های وی درباره رمزارزها همواره خبرساز بوده؛ به ویژه که باعث شد تا توکن DOGE مورد توجه عموم قرار بگیرد. پس از انجام معامله توییتر، قیمت دوج بیش از ۱۰۰% افزایش یافت، Open Interest آن به اوج تاریخی خود نزدیک شد و تا اوایل نوامبر ۲۰۲۲ جایگاه هشتمین ارزدیجیتال بزرگ از نظر ارزش بازار را بدست آورد.

پس از انجام معامله توییترتوسط ایلان ماسک، قیمت دوج بیش از 100% افزایش یافت و Open Interest آن به اوج تاریخی خود نزدیک شد

پیش‌بینی رویکرد ایلان ماسک نسبت به بازار کریپتو کار آسانی نیست؛ چرا که پیش از این شرکت تسلا از خرید بیتکوین توسط این مجموعه خبر داده بود اما پس از مدتی به دلیل نگرانی‌های محیط زیستی ناشی از استخراج، استفاده از آن به عنوان روش پرداخت را متوقف کرد و در نهایت دست به فروش بیتکوین‌های خود زد. با این وجود با بررسی برخی اسناد مرتبط با خرید توییتر و مکاتبات وی با مشاوران، شرکای تجاری و خانواده می‌توان تا حدی نسبت به آینده مورد انتظار برای توییتر و ایده‌های وی در رابطه با رمزارزها اطلاعات بدست آورد.

  • اهداف ایلان ماسک برای رسانه‌های اجتماعی

ایلان ماسک پیش از این با انتشار توییتی، جک دورسی² (هم‌بنیانگذار شرکت توییتر و از حامیان بیتکوین) را مخاطب قرار داده بود و متذکر شده بود که “تلاش برای هدایت توییتر به مسیری بهتر و انجام یک کار جدید غیرمتمرکز ارزشش را دارد!”. این ایده‌ها با هدف ایجاد رقابت‌ بارها مطرح شده بودند و هم به توسعه توییتر و هم به ایجاد یک رسانه اجتماعی در بستر غیرمتمرکز بلاکچین اشاره داشتند که کاربران بتوانند برای مثال با پرداخت تنها ۰.۱ دوج نظرات خود را منتشر نمایند³ و یا آن‌ها را بازنشر⁴ دهند.

جالب آنکه ایلان ماسک پس از آن آشنایی با سم بانکمن فرید⁵، مدیرعامل صرافی FTX، پیشنهاد راه‌اندازی یک رسانه اجتماعی شبکه‌ای را مطرح کرده بود که در آن کاربران برای ارسال پیام مستلزم پرداخت هزینه بودند. با این وجود، جلب توجه ماسک به توییتر باعث شد تا این ایده به حاشیه رانده شود. تنها ۱۱روز پس از مطرح کردن پیشنهاد پرداخت ۰.۱ دوج برای هر توییت، ایلان ماسک طی مکاتبه با مشاوران خود، ایده توییتر بلاکچینی را غیر ممکن خواند. از نظر وی امکان پشتیبانی از الزامات مورد نیاز برای پهنای باند و تاخیر توسط یک شبکه همتا به همتا⁶ وجود ندارد، مگر اینکه هر یک از این همتایان آنقدر عظیم باشند که این صورت با ماهیت غیرمتمرکز شبکه در تضاد خواهند بود. 

  • توییتر و Doge

ایلان ماسک بارها تصاویر طنزی را درباره دوج منتشر کرده بود که عمدتا به صورت شوخی دیده می‌شدند. اما پس از توییت وی در تاریخ ۱۲ می ۲۰۲۱ مبنی بر توقف پذیرش بیتکوین به عنوان روش پرداخت و احتمال استفاده از رمزارزهای جایگزین با انرژی مورد نیاز کمتر از بیتکوین به ازای هر تراکنش، شرایط متحول شد. عده‌ای بر این باور بودند که منظور ماسک دوج کوین بود که البته این امر پس از انتشار توییتی توسط وی درباره همکاری با توسعه‌دهندگان دوج در رابطه با بهبود بهره‌وری تراکنش‌ها تایید شد. لازم به ذکر است که ماسک شخصا همواره حامی بیتکوین بوده و به نظر از توصیه‌های جک دورسی در این رابطه پیروی کرده است.

حجم هفتگی دوج کوین

نقدینگی دوج با سایر توکن‌های موجود در فهرست ۱۰ ارز برتر از نظر ارزش بازار (به استثنای BTC و ETH) برابری می‌کند. در تصویر زیر، عمق کل بازار سفارشات خرید و فروش، بدست آمده از داده های ۸ صرافی بزرگ جهان، نشان داده شده است.

1% market depth > doge

علاوه بر این، اکثر صرافی‌های متمرکز بزرگ دوج را فهرست⁷ کرده‌اند؛ در واقع، تعداد کل بازارهای اسپات فعال برای دوج در تمام صرافی‌ها بیشتر از بازارهای ADA، SOL و BNB است.

تعداد کل بازارهای اسپات فعال برای دوج در تمام صرافی‌ها بیشتر از بازارهای ADA، SOL و BNB است

نقدینگی دوج برای مدیریت حجم عظیمی از تراکنش‌ها در بازار کافی است. تخمین زده می‌شود که روزانه بیش از ۵۰۰ میلیون توییت و یا ۳.۵ میلیارد توییت در هفته، منتشر می‌گردد. در صورت پذیرش پیشنهاد پرداخت ۰.۱ دوج به ازای هر توییت (با این فرض که تعداد توییت‌ها افت پیدا نکند)، فشار خرید این توکن به ۳۵۰ میلیون می‌رسد که رقم ناچیزی بوده و تغییر چشمگیری در حجم‌ها ایجاد نخواهد کرد و باعث تنش نقدینگی نیز نمی‌گردد.

اما در صورتی که پرداخت‌ها به صورت درون شبکه‌ای باشند، احتمال تحت فشار قرار گرفتن شبکه دوج وجود دارد. برای مثال، این شبکه در تاریخ ۸ نوامبر ۲۰۲۲ و طی ۲۴ ساعت صرفا ۳۰ هزار تراکنش را با متوسط کارمزد کمتر از ۲ دلار مدیریت کرد که ۱۵ هزار بار کمتر از میزان مورد نیاز در صورت راه‌اندازی توییتر بلاکچینی است. در صورتی که ایده هزینه ۰.۱ دوج برای هر توییت اجرایی شود، هزینه آن به طور قطع بیش از ۱ سنت خواهد بود و کارمزد تراکنش‌ها ۲۰۰ برابر بیش از فرضیات تئوری می‌گردد.

حجم تراکنش و کارمزد دوج کوین در نوامبر 2022

احتمالا این محاسبات باعث شدند تا ایلان ماسک از ایده شبکه اجتماعی غیرمتمرکز با الزام پرداخت برای هر توییت منصرف گردد. شبکه دوج کوین نمی‌تواند این حجم بزرگ از تراکنش را مدیریت نماید، مگر اینکه کارمزدها افزایش پیدا کنند و یا از میزان غیرمتمرکز بودن شبکه کاسته شود. شبکه دوج تا نوامبر ۲۰۲۲ ظرفیت ۴۰ تراکنش در ثانیه⁸ را دارد، در حالی که توییتر بلاکچینی نیاز به حدود ۶۰۰ تراکنش در ثانیه خواهد داشت. لازم به ذکر است که شبکه‌های جدیدتر مانند Solana و Ethereum Layer 2 ظرفیت خود را به بیش از هزار tps رسانده‌اند.

با توجه به موارد فوق باید در نظر داشت که دوج کوین همچنان برای سایر تغییرات ایجاد شده در توییتر مانند تمدید اشتراک توییتر آبی با پرداخت ماهانه ۸ دلار گزینه مناسبی است.

  • گام‌های آتی

استفاده از دوج‌کوین برای پرداخت‌های توییتر آبی با توجه به سطح تعداد تراکنش‌ها امکان پذیر به نظر می‌رسد. بنابر گزارش‌ها، توییتر در حال توسعه یک نمونه کیف پول با امکان واریز و برداشت رمزارزها است. علاوه بر این، مدیرعامل صرافی بین المللی بایننس، CZ، از حمایت ۵۰۰ میلیون دلاری این مجموعه برای هرگونه هدف مرتبط با رمزارزها یا Web3 خبر داده و در این راستا Binance Pay را به عنوان یک راهکار معرفی کرده است.

استفاده از دوج‌کوین برای پرداخت‌های توییتر آبی

 

صرافی بایننس حتی شاخصی را با نام “پرنده آبی⁹” ابداع کرده که از ترکیبی از معاملات قرارداد آتی رمزارزهای DOGE، BNB و MASK بدست می‌آید. MASK توکن اختصاصی شبکه‌ای با همین نام بوده که امکانات Web3 را برای پلتفرم‌های Web2 از جمله توییتر و Facebook فراهم می‌سازد.

شاخص پرنده آبی بایننس

  • جمع‌بندی

بر اساس تحقیقات داخلی شرکت توییتر، رمزارزها به یک موضوع جذاب تبدیل شده‌اند، در حالی که از میزان توجه کاربران به مواردی همچون اخبار، ورزش و سرگرمی کاسته شده است. فراهم آوردن امکانات پرداخت با استفاده از رمزارزها به ویژه برای کاربرهای مردد در استفاده از روش‌های پرداخت سنتی و علاقه‌مند به حفظ گمنامی هویت خود بسیار اهمیت دارد.

با توجه به مجموع موارد بررسی شده، پذیرش یک کیف پول توسط توییتر با قابلیت پرداخت از طریق دوج و بیتکوین محتمل‌ترین سناریو به نظر می‌رسد. همانطور که با راه‌اندازی توکن‌های غیرمثلی در پلتفرم Reddit مشاهده شد، ادغام امکانات کریپتویی در پلتفرم‌های محبوب هم برای توسعه‌دهندگان و هم برای کاربران موفقیت‌آمیز خواهد بود.

منبع:

marketing.kaiko


 

¹ Twitter

² Jack Dorsey

³ Comment

⁴ Repost

⁵ Sam Bankman-Fried | SBF

⁶ Peer to Peer | P2P

⁷ List

⁸ Transactions per Second | TPS

⁹ Bluebird Index

 

 

مطالب مشابه

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درباره ما

اِکوتِرِیل، پایگاه تحلیلی و آموزشی اقتصاد و بازارهای مالی

×