توکن‌های هواداری و پذیرش در جام جهانی قطر ۲۰۲۲

تحلیل بنیادی مقالات

جام جهانی فوتبال طی بازه نوامبر – دسامبر ۲۰۲۲ در کشور قطر برگزار می‌گردد، فیفا انتظار دارد تا این بازی‌ها بیش از ۵ میلیارد بازدیدکننده داشته باشند. این رویداد می‌تواند فرصت خوبی برای معرفی و پذیرش برخی از کوین‌ها و توکن‌ها باشد. در این مقاله ابتدا به بررسی شرکای کریپتویی جام جهانی ۲۰۲۲ پرداخته شده . سپس تعدادی از توکن‌های هواداری و میم‌کوین‌های مرتبط معرفی می‌گردند.

 

رمز ارز ها در جام جهانی

  • شرکای رسمی

دو شریک کریپتویی رسمی در جام جهانی ۲۰۲۲ عبارتند از Crypto.com و Algorand که توکن‌های آن‌ها به ترتیب با نمادهای CRO و ALGO در بازار رمزارزها شناخته شده‌اند.

  • Crypto.com

Crypto.com یک صرافی در حوزه ارز‌های دیجیتال است که دفتر مرکزی آن در سنگاپور مستقر بوده و به بیش از ۵۰ میلیون کاربر خدمات ارائه می‌نماید. بر اساس اعلامیه‌های رسمی فیفا، Crypto.com تنها پلتفرم معاملاتی حامی بازی‌ها بوده و نام تجاری آن داخل و خارج استادیوم‌های مسابقات به نمایش گذاشته خواهد شد. برای مثال به راحتی می‌توان Crypto.com را در وب‌سایت رسمی فیفا همراه با سایر حامیان مالی مانند Budweiser و McDonald's مشاهده کرد.

لازم به ذکر است که حمایت Crypto.com از رویدادهای ورزشی منحصر به جام جهانی ۲۰۲۲ نیست. نام استادیوم تیم بسکتبال Lakers and Clippers در نوامبر ۲۰۲۱ و طی قراردادی ۷۰۰ میلیون دلاری از Staples Center به Crypto.com Arena تغییر پیدا کرد.

همانطور که گفته شد، CRO توکن بومی شبکه Cronos، بلاکچین توسعه‌یافته توسط Crypto.com است. این حمایت‌های مالی باعث افزایش آگاهی درباره این صرافی و جذب مشتریان جدید می‌گردد؛ این امر به خوبی از روند رشد قیمت CRO پیش از سقوط صرافی FTX و غلبه ترس بر بازار مشهود بود.

  • Algorand

Algorand  یک بلاکچین اثبات سهام ¹ و لایه اول است که از برنامه‌های قرارداد هوشمند پشتیبانی می‌کند. این پروژه در سال ۲۰۱۷ توسط سیلویو میکالی²، استاد دانشگاه MIT، بنیانگذاری شد. طبق اعلامیه رسمی فیفا، Algorand حامی منطقه‌ای جام جهانی در آمریکای شمالی و اروپا خواهد بود؛ این شبکه همچنین به پلتفرم بلاکچینی رسمی فیفا تبدیل خواهد شد و راهکار کیف پول‌های بلاکچینی را برای آن ارائه خواهد کرد. علاوه بر این، Algorand در زمینه توسعه استراتژی دارایی‌های دیجیتال کمک خواهد کرد؛ فیفا نیز در مقابل فرصت‌های تبلیغاتی برای آن فراهم خواهد کرد.

ALGO نیز همانند CRO قبل از ورشکستگی FTX در حال رشد قیمتی بود؛ گرچه فیفا تبلیغات کمتری را در مقایسه با Crypto.com برای آن در نظر گرفته بود.

همکاری algo با fifa

  • توکن‌های هواداری

تا کنون دو پلتفرم وجود دارند که برای عرضه توکن‌های هواداری با تیم‌های ملی کشورها همکاری می‌نمایند:

  • پلتفرم com / Chiliz با توکن CHZ
  • پلتفرم BitCi با توکن BITCI

Chiliz ابزارهای مبتنی بر بلاکچین را برای شرکت‌های ورزشی و سرگرمی فراهم می‌نماید تا به آن‌ها در تعامل با مخاطب‌ها و کسب درآمد کمک کند. مشتریان Chiliz نام‌های شناخته شده‌ای همچون باشگاه‌های فوتبال یوونتوس، بارسلونا و آرسنال هستند. لیونل مسی، فوتبالیست سرشناس، اوایل سال ۲۰۲۲ با امضای قراردادی به عنوان سفیر جهانی این برند برگزیده شد.

لیونل مسی سفیر جهانی chz  در جام جهانی قطر

 

CHZ ارز انحصاری پلتفرم Chiliz است که طرفداران می‌توانند با استفاده از آن برای خرید توکن‌های هواداری اقدام کنند، با باشگاه و ورزشکاران تعامل داشته باشند و حتی جوایز منحصر به فرد دریافت نمایند. CHZ به کوینی تبدیل شده که هنگام صحبت درباره جام جهانی ۲۰۲۲ همه به صورت پیش‌فرض به آن فکر می‌کنند، این امر در عملکرد قیمتی آن به خوبی مشهود است. توکن‌های هواداری رسمی تیم‌های آرژانتین (ARG) و پرتغال (POR) نیز در بلاکچین Chiliz منتشر شده‌اند؛ علاوه بر امید بالای قهرمانی یکی از این دو تیم در جام جهانی ۲۰۲۲ باید در نظر داشت که دو فوتبالیست برتر جهان، لیونسل مسی و کریستیانو رونالدو، در این تیم‌ها بازی می‌کنند.

Bitci یک شرکت ترکیه‌ای ارائه‌دهنده راهکارهای بلاکچینی در حوزه‌های متنوع (از پلتفرم‌های معاملاتی تا پرداخت) است. این شرکت با تیم‌های ملی کشورهای مختلف جهت عرضه توکن‌های هواداری بر روی بلاکچین خود ارتباط دارد که از معروف‌ترین آن‌ها می‌توان به تیم‌های برزیل (توکن BFT) و اسپانیا (توکن SNFT) اشاره کرد. Bitci نسبت به Chiliz شهرت کمتری دارد اما قهرمانی یکی از این دو تیم در جام جهانی ۲۰۲۲ می‌تواند توجه‌ها را به آن جلب نماید.

توکن‌های هواداری منتشر شده توسط Chiliz و Bitci برای تیم‌های فوتبال محدود به این موارد نیست؛ فهرست کاملی از این توکن‌ها از طریق این لینک در دسترس است. 

  • میم‌کوین‌ها

در ادامه به بررسی میم‌کوین³های مربوط به جام جهانی پرداخته می شود. میم‌کوین‌ها نوعی ارز دیجیتال بدون ارزش ذاتی هستند که بر اساس مزاح و شوخی‌های موجود در شبکه‌های اجتماعی به وجود آمده‌اند. به طور مثال، دوج کوین⁴ اولین میم‌کوین ایجاد شده در بازار کریپتو بوده که از تقلید نژاد سگ شیبا اینوی ژاپنی خلق شد. این رمزارزها به دلیل صحبت افراد شناخته‌شده و تاثیرگذار در فضای مجازی در مدت کوتاه مورد توجه قرار می‌گیرند و برخی از آن‌ها رشدهای زیادی تجربه می‌کنند.

WCI

WCI یک میم‌کوین بر بستر شبکه اتریوم است که در حال توسعه یک اپلیکیشن شرط‌بندی در Web3 می‌باشد. برای بازاریابی این پروژه هزینه زیادی شده و بازیکنان مشهوری همچون رونالدینیو و لوئیز سوآرز در آن مشارکت داشته‌اند.

LAEEB

لعیب میم‌کوین عرضه شده در شبکه BNB بر اساس عروسک رسمی جهام جهانی قطر است. این کلمه در زبان عربی به معنی بازیکن فوق ماهر بوده می‌باشد. البته این میم‌کوین در شبکه اتریوم نیز عرضه شده اما حجم معاملات بسیار کمی دارد.

لعیب میم‌کوین عرضه شده در شبکه BNB بر اساس عروسک رسمی جهام جهانی قطر

QATAR

Qatar Inu یک میم‌کوین عرضه شده در شبکه BNB بر اساس میزبانی قطر از جام جهانی ۲۰۲۲ است. QATAR نیز مانند LAEEB در شبکه اتریوم نیز عرضه شده که حجم معاملات بسیار کمتری دارد.

FINU

این میم‌کوین در شبکه BNB عرضه شده و به صورت انحصاری برای یک ربات شرط‌بندی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

FFS

این میم‌کوین پاداش یک سازمان خودگردان غیرمتمرکز⁵ بر روی شبکه BNB است و دارای ۳۲ توکن غیرمثلی⁶ می‌باشد که هریک بیانگر یکی از از تیم‌های شرکت‌کننده در جام جهانی ۲۰۲۲ هستند.

CHAMP

این میم‌کوین در یک بازی فوتبالی بلاکچینی در بستر شبکه BNB مورد استفاده قرار می‌گیرد.

FDOGE

این میم‌کوین بر بستر شبکه BNB بوده و در حقیقت از یک سیستم پاداش درباره نتایج جام جهانی ۲۰۲۲ بدست می‌آید.

جمع‌بندی

جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ فرصت خوبی برای جلب توجه و پذیرش رمزارزها، به ویژه توکن های هواداری، به نظر می رسد. گرچه ورشکستگی صرافی FTX باعث غلبه ترس درباره مسائل بنیادی بازار رمزارزها شده، اما همچنان فرصت‌های زیادی برای اثبات این حوزه وجود دارد. باید توجه داشت که کوین‌ها و توکن‌های معرفی شده در این مقاله صرفا برای معرفی و آشنایی بوده و به معنی پیشنهاد سرمایه‌گذاری نیستند.

منبع

tokeninsight


¹ Proof-of-Stake | PoW

² Silvio Micali

³ Memecoin

⁴ Dogecoin

⁵ DAO

⁶ NFT

مطالب مشابه

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درباره ما

اِکوتِرِیل، پایگاه تحلیلی و آموزشی اقتصاد و بازارهای مالی

×