بررسی ریسک‌های موجود و نواحی مهم قیمتی در بیت کوین

تحلیل و گزارش بازارها بازار رمزارزها

مروری بر داده ‌های آنچین تا هفته منتهی به ۲۶ فوریه ۲۰۲۳

وضعیت سلامت شبکه بیت کوین:

با نوسان و اصلاح قیمت بیت کوین از محدوده ۲۴.۸۰۰ و رسیدن به ناحیه ۲۳.۱۰۰ دلار، جهش منفی در تعداد آدرس‌های فعال و جدید شبکه همچنان قابل مشاهده است به طوری که فعالیت به سطح کلیدی ۱.۵ ماه اخیر خود رسید. این موضوع نشان‌دهنده ادامه‌دار بودن تخلیه هیجان می‌باشد.
از سوی دیگر هنگام قرار داشتن قیمت در سقف هفته گذشته خود (هفته منتهی به ۱۹ فوریه ۲۰۲۳)، میانه حجم تراکنش‌ها با افزایش روبه‌رو شد که نشان‌دهنده فعالیت و حتی توزیع از سوی برخی از نهنگ‌ها است که پس از آن قیمت تعدیل یافت.

وضعیت سلامت شبکه btc

با تنظیم سختی شبکه و افزایش ۱۰ درصدی آن، شاهد ثبت اوج تاریخی در این شاخص بودیم. این امر خروج برخی ماینرها از شبکه را به دنبال داشت که منجر به افت هش‌ریت و رسیدن به سطح کلیدی‌اش شد. به طور کلی سلامت شبکه از لحاظ فعالیت و امنیت با تضعیف روبه‌رو شده که ادامه‌دار بودن روند فعلی آدرس‌های فعال و هش‌ریت به نفع سلامت شبکه نیست و می‌تواند ریسک را تقویت سازد.

btc hash rate / difficulity / price

وضعیت فشار فروش در شبکه بیت کوین:

در هفته گذشته (هفته منتهی به ۱۹ فوریه ۲۰۲۳)، شاهد فروش‌هایی در شبکه بودیم که عمده توزیع‌ با ضرر صورت گرفت و شاخص زیان‌های محقق شده به بیشترین مقدار ۱ ماه اخیر خود رسید. عمده فروش‌های صورت گرفته مربوط به معامله‌گرانی بوده که در نواحی قیمتی ۲۴.۰۰۰ تا ۲۴.۷۰۰ دلار به اکتساب بیت کوین پرداخته بودند.
طبق گزارش پیشین (هفته منتهی به ۱۹ فوریه) همچنان محدوده ۲۲.۶۰۰ دلار با ۴.۶۴ درصد موجودی در گردش بیت کوین به عنوان ناحیه حمایتی مهم پیش‌رو تلقی می‌شود.

موجودی در گردش بیت کوین

در حال حاضر محدوده‌های ۲۲,۲۰۰، ۱۹,۸۰۰ و ۱۹,۷۰۰ دلار را می‌توان به عنوان مناطق حمایتی بعدی در نظر داشت چرا که به ترتیب هزینه پایه کوین هولدرهای بلندمدت، کل شبکه و دارندگان کوتاه مدت است.

حمایت و مقاومت آنچین

حرکت صعودی شاخص دلتا گرادیانت که مومنتوم بازار را با توجه به جریان ورودی سرمایه مورد سنجش قرار می‌دهد؛ از زمان نوسان قیمت در ناحیه ۱۹.۸۰۰ دلار، شکل گرفته که بازتاب ورود سرمایه نسبتا جزئی در بازار است.
اما طی روزهای اخیر تغییر محسوسی را تجربه نکرده که این امر اشاره به بی تصمیمی معامله‌گران دارد. طی روزهای آتی با منفی بودن شرایط، تغییر حرکت شاخص و رسیدن به سطح کلیدی صفر، احتمال تقویت سناریو ریسکی برای قیمت وجود خواهد داشت.

حرکت صعودی شاخص دلتا گرادیانت که مومنتوم بازار را با توجه به جریان ورودی سرمایه مورد سنجش قرار می‌دهد

از لحاظ ارزش‌گذاری شاخص NVT طی هفته اخیر، با کاهش نسبتا جزئی مواجه شد که بازتاب ارزنده‌تر شدن بیت کوین نسبت به قبل است.
با وجود افزایش ناچیز حجم نقدینگی در بازار، همچنان شاخص در سطوح بالایی قرار دارد که می‌تواند در کوتاه مدت مجددا عدم اطمینان به ارزندگی را محتمل سازد که بسته به شرایط حاکم بر بازار میزان فشار فروش متغییر خواهد بود.

ارزش‌گذاری شاخص NVT
اردرهای Taker در روزهای گذشته عمدتا در جهت فروش بوده که می‌توان یکی از عوامل افت قیمت بیت کوین و رسیدن به محدوده ۲۳,۰۰۰ دلار دانست. حجم قراردادهای باز در بازار فیوچرز هم همزمان با ریزش قیمت در حال رشد بوده که با توجه به افزایش پوزیشن‌های شورت نسبت به لانگ، به سنتیمنت منفی این دسته از معامله‌گران پی خواهیم برد. در صورت ادامه‌دار شدن اردرهای Taker در جهت فروش و افزایش حجم قراردادهای باز در این راستا، پتانسیل برای نوسان و اصلاح قیمت بیت کوین محتمل خواهد شد.

اردرهای Taker

نزدیک‌ترین و مهم‌ترین تاریخ سررسید برای بازار آپشن در هفته آتی از نظر حجم قراردادهای باز (معادل تقریبا ۵۴۴ میلیون دلار) مصادف با ۳ مارچ ۲۰۲۳ می‌باشد.
حداکثر ضرر( Max Pain ) برای معاملات آپشن قیمت ۲۳,۵۰۰ دلار خواهد بود و مهم‌ترین مقاومت‌ها برای این تاریخ به ترتیب برابر با ۲۴,۰۰۰ ، ۲۵,۰۰۰ و در نهایت ۲۶,۰۰۰ دلار است.
از سوی دیگر ناحیه ۲۳.۰۰۰ و ۲۲.۰۰۰ دلار نیز جزو مناطق مهم حمایتی به شمار می‌رود. نوسان ضمنی همزمان با افت قیمت کاهش داشته که می‌تواند نوید دهنده انتظار معامله‌گران آپشن به پایان یافتن ریزش قیمت باشد.

تاریخ سررسید برای بازار آپشن

مطالب مشابه

4.4 10 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
5 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
عادل
عادل
1 سال قبل

مثل همیشه عالی و کامل. ممنون از زحمات بی دریغتان

احمد آسوده
احمد آسوده
1 سال قبل

سپاس از امیر خان و تیم تحلیل توانمند.

atashi77
atashi77
1 سال قبل

سلام و خسته نباشید خیلی عالی بود

حسینی
حسینی
1 سال قبل

👏🏻👏🏻🔥عالی

Maziar72
Maziar72
1 سال قبل

بسیار مفید

درباره ما

اِکوتِرِیل، پایگاه تحلیلی و آموزشی اقتصاد و بازارهای مالی

×