پیش‌بینی آخرین جلسات حیاتی بانک‌های مرکزی در ۲۰۲۳

تحلیل و گزارش بازارها بازار فارکس

در هفته پیش رو، فدرال رزرو، بانک مرکزی اروپا، انگلستان و سوئیس آخرین جلسه تصمیم‌گیری نرخ بهره خود را در سال ۲۰۲۳ برگزار خواهند کرد، از همین رو به بررسی اجمالی شرایط اقتصادی و احتمالات موجود برای برای تصمیم‌گیری‌های این بانک‌های مرکزی می‌پردازیم.

بانک های مرکزی

دغدغه اصلی جلسه پیش رو فدرال رزرو، زمان کاهش نرخ بهره

مقامات فدرال رزرو نتیجه آخرین نشست سال ۲۰۲۳ خود را در روز چهارشنبه اعلام خواهند کرد و انتظارات بازار حاکی از عدم افزایش نرخ بهره می‌باشد. در حال حاضر، عمده توجهات معطوف بر سیگنالی مبنی بر کاهش نرخ بهره و دات پلات می‌باشد.

پس از کاهش جزئی اخیر در تورم، بازارها انتظار کاهش ۵ مرحله‌ای نرخ بهره در سال ۲۰۲۴ را دارند و حتی یک مرحله کاهش ۰.۲۵% نرخ بهره در ماه می را به طور کامل (احتمال ۱۰۰%) قیمت‌گذاری کرده‌اند.

انتظارات بازار از کاهش نرخ بهره در سال 2024

انتظارات بازار از کاهش نرخ بهره در سال ۲۰۲۴

چنانچه سیاست‌گذاران تعداد دفعات کمتری را برای کاهش نرخ بهره پیش‌بینی کنند، به تقویت مقطعی دلار کمک خواهد کرد، چرا که مسیر هاوکیش برای نرخ بهره احتمالاً برای قانع کردن بازارها و سرمایه‌گذاران کافی نخواهد بود؛ به ‌ویژه اگر داده‌های تورمی همچنان با یک روند نزولی همراه باشند.

باید در نظر داشت داده‌های جدید بازار کار و گزارش تورمی که در هفته آینده منتشر می‌شوند تا حدی می‌توانند در پیشبینی‌ها برای سیاست‌های آتی فدرال رزرو کمک کننده باشند.

بخش کلیدی نشست هفته آتی، انتشار مجموعه جدیدی از پیشبینی‌های اقتصادی در پایان نشست روز چهارشنبه توسط مقامات فد خواهد بود. این برآوردها نشان‌دهنده انتظارات مقامات در مورد نرخ بهره، تورم و نرخ بیکاری در پایان سال ۲۰۲۴ است و از همین رو می تواند تاثیر چشمگیری بر بازارها داشته باشد. باید در نظر داشت که در آخرین دات پلات، سیاست‌گذاران انتظار رسیدن نرخ بهره در پایان سال ۲۰۲۴ به ۵.۱% را داشته‌اند، که میزان تغییرات آن در هفته آتی حائز اهمیت است.

جلسه تصمیم گیری نرخ بهره بانک مرکزی اروپا و تاثیر آن بر یورو

آخرین جلسه تصمیم‌گیری نرخ بهره اروپا در سال ۲۰۲۳ در روز پنجشنبه برگزار خواهد شد و قیمت‌گذاری‌ها نشان‌دهنده عدم تغییر نرخ بهره می باشد.

تورم ناحیه یورو طی چند ماه اخیر به شکل قابل توجهی کاهش پیدا کرده است و در ماه نوامبر به کمترین سطح در بیش از دو سال گذشته، یعنی ۲.۴ درصد در بعد سالانه رسیده است.

تورم ناحیه یورو

تورم ناحیه یورو

در همین راستا، لحن بانک مرکزی اروپا به شکل قابل توجهی تغییر کرده است و اکنون احتمال افزایش نرخ بهره بسیار پایین است.

طی یک ماه اخیر یورو عملکرد بسیار ضعیفی داشته است که از مهم‌ترین علل ضعف اخیر یورو در برابر دلار و فرانک، تفاوت در انتظارات بازار از مسیر نرخ بهره ECB، FED و SNB بوده است.

عملکرد ماهانه ارزها : یورو با توجه به انتظارات از کاهش نرخ بهره، تحت فشار قابل توجهی قرار گرفته است

عملکرد ماهانه ارزها : یورو با توجه به انتظارات از کاهش نرخ بهره، تحت فشار قابل توجهی قرار گرفته است

در حال حاضر بازارها با توجه به چشم‌انداز اقتصادی ناحیه یوور ۱.۵ درصد کاهش نرخ بهره بانک مرکزی اروپا را برای سال ۲۰۲۴ قیمت گذاری می‌کنند و احتمال اولین کاهش نرخ بهره توسط ECB حتی در ۳ ماهه اول ۲۰۲۴ وجود دارد.

با توجه به موارد گفته شده، همچنان احتمال ادامه‌دار شدن تضعیف یورو وجود دارد.

بانک مرکزی انگلستان و موضع هاوکیش بیلی

آخرین جلسه تصمیم گیری نرخ بهره بریتانیا در سال ۲۰۲۳ نیز در روز پنجشنبه برگزار خواهد شد. تورم در ماه اکتبر به زیر ۵% رسیده، اما با این وجود، بیلی رئیس بانک مرکزی انگلستان اخیرا جهت کاهش گمانه‌زنی‌ها مبنی بر کاهش زودهنگام نرخ بهره، بر موضعی نرخ بهره بالاتر برای مدت زمان طولانی‌تر پافشاری کرده است.

کاهش تورم بریتانیا زیر سطح 5%

کاهش تورم بریتانیا زیر سطح ۵%

پیش‌بینی‌ها عمدتا نشان دهنده عدم تغییر نرخ بهره و لحن متعادل BOE است و حتی درصورتیکه آقای بیلی در بیانیه خود لحن هاوکیشی را مجددا جهت رد کردن انتظارات از کاهش نرخ بهره به کار ببرد، تقویت پوند به شکل مقطعی خواهد بود.

GDP و شاخص تولیدات صنعتی بریتانیا برای ماه اکتبر در روز چهارشنبه و PMI در روز جمعه منتشر خواهند شد که چشم اندازی از اقتصاد بریتانیا ارائه خواهند کرد. آمار اشتغال بریتانیا در روز سه‌شنبه نیز حائز اهمیت خواهد بود.

فرانک سوئیس و جلسه تعیین نرخ بهره SNB

تعیین نرخ بهره توسط بانک مرکزی سوئیس در روز پنجشنبه برگزار خواهد شد و احتمال ۲۵% کاهش نرخ بهره با توجه به داده های اقتصادی اعم از کاهش تورم و رسیدن به سطح ۱.۴% در ماه نوامبر و نیز توقف رشد GDP توسط SNB وجود دارد.

کاهش تورم سوئیس :  افزایش گمانه زنی ها جهت کاهش نرخ بهره توسط SNB با رسیدن تورم زیر ۲%

با وجود احتمال ۲۵%، کاهش نرخ بهره SNB امری بعید به نظر می رسد، چرا که رئیس بانک مرکزی سوئیس در آخرین صحبت‌های خود در اواسط ماه نوامبر به احتمال افزایش بیشتر نرخ بهره اشاره داشته است، بر همین اساس سناریو محتمل تر این است که که بانک مرکزی سوئیس نرخ بهره را بدون تغییر و با حفظ موضع انقباضی خود حفظ کند.

بازارها در حال حاضر سه مرحله کاهش نرخ بهره را برای سال ۲۰۲۴ توسط SNB قیمت‌گذاری کرده‌اند.

مطلب پیشنهادی : دسترسی به گزارش بازار فارکس (هفته گذشته)

مطالب مشابه

4.7 7 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
14 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ali sattari
ali sattari
6 ماه قبل

مثل همیشه عالی و کافی
بدرخشید ☀️

اریا
اریا
6 ماه قبل

بسیار عالی بود ممنون از لطفتون

رضا قربانی
رضا قربانی
6 ماه قبل

❤️

حمید رضا شیبک
حمید رضا شیبک
6 ماه قبل

سپاس

سمانه
سمانه
6 ماه قبل

عالی مثل همیشه

shimahosseini88
shimahosseini88
6 ماه قبل

مثل همیشه عالی، سپاس فراوان

Mohsen
Mohsen
6 ماه قبل

اقلا اشتراک بذارید واسش بخدا میخریم الان چی بود این گزارش؟”در فلان روز فلان داده منتشر میشه که مهمه” . نه بابا ؟ متاسفم

Saeedix
Saeedix
6 ماه قبل

دمتون گرم

yazdan1766
yazdan1766
6 ماه قبل

عالی

حمید
حمید
6 ماه قبل

ازتون سپاسگزارم همیشه برای ماه بعد بصورت رایگان تقریباً پلن دارم

سهیل
سهیل
6 ماه قبل

تشکر

بهراد
بهراد
6 ماه قبل

لطفا در صورت امکان مثل تحلیل های گذشته نقاط حمایت و مقاومت رو هم ذکر کنید

محمد
محمد
6 ماه قبل

ممنون
خسته نباشید😍😍

مثل همیشه عالی👌👌

hasan99tt
hasan99tt
6 ماه قبل

دمتون گرم

درباره ما

اِکوتِرِیل، پایگاه تحلیلی و آموزشی اقتصاد و بازارهای مالی

×