گزارش تحولات بازار فارکس از ۱۸ تا ۲۵  فوریه ۲۰۲۳

تحلیل و گزارش بازارها بازار فارکس

دلار | USD

 تقویت دلار آمریکا در حالی اتفاق افتاد که داده تورمی در آمریکا، با مقادیر بالا منتشر گشت و مقامات فدرال رزرو از  لحن Hawkish (انقباضی) استفاده کردند و از همین رو دلار بعد از یورو در زمره ارز‎های قوی در هفته گذشته قرار گرفت.

فدرال رزرو برای کنترل تورم با توجه به داده‌‎های اقتصادی قوی در این مدت، به سمت بالا بردن بیشتر نرخ‎ بهره خواهد رفت. در حال حاضر بازار‎ها با احتمال ۱۸ درصد افزایش ۰.۵ درصدی نرخ‎ بهره را قیمت‌‎گذاری می‎کنند، این احتمال وجود دارد که این هفته بعد از منتشر شدن صورت جلسه فدرال رزرو نرخ‎ بهره هدف برای انتهای سال مجددا باعث تقویت دلار شود.

با توجه به لحن هاوکیش مقامات فدرال رزرو در هفته‌‎ای که گذشت و واکنش بازار‎ها به داده تورمی به نظر می‎رسد دلار این هفته هم جزو ارزهای قوی قرار بگیرد.
به غیر از دوشنبه که بانک های آمریکا و کانادا تعطیل هستند در ادامه هفته نسبتا شلوغی را خواهیم داشت.

داده تورمی PCE  (شاخص تورمی مخارج مصرف شخصی) در روز جمعه منتشر می‎گردد که پیش‌بینی‎‌ها حاکی از افزایش تورم در بعد ماهانه دارد. به جز داده تورم  PMI (شاخص مدیران خرید)، GPD (تولید ناخالص داخلی) برای آمریکا نیز منتشر می‎شود.

پیش‌بینی می‎شود که GDP در چهارماهه انتهایی سال ۲۰۲۲ کاهش یافته است. در صورت انتشار GDP طبق پیش‌بینی، احتمال تضعیف موقت دلار آمریکا وجود دارد. داده PMI نیز در روز سه شنبه منتشر خواهد شد. شاخص PMI همچنان زیر ۵۰ است اما پیش‌بینی می‎شود که نسبت به PMI  قبلی افزایش داشته باشد. داده‎‎ی مثبت PMI، نشان دهنده کمتر شدن ترس بازار‎ها از رکود در آمریکا است. هر چه این داده بالاتر منتشر شود به تقویت دلار کمک خواهد کرد.

به طور کلی این هفته می‎توانیم انتظار داشته باشیم که بعد از اصلاح جزئی در شاخص DXY  سطوح بالاتری برای آن در نظر بگیریم.

یورو | EUR

 این هفته برای یورو در کنار داده PMI  داده تورمی منتشر خواهد شد، داده‎های اخیر اروپا بعد از خروج از بحران انرژی نشان دهنده عبور از این بحران است.

یورو در هفته گذشته قوی‎ترین ارز بوده است و به نسبت تمام ارز‎های دیگر تقویت شد.

انتشار PMI طبق پیش‌بینی یعنی ۴۹.۳ باعث تقویت یورو در این هفته خواهد شد. در روز پنج‎شنبه تورم EUR منتشر خواهد شد که کاهش تورم در این مقطع برای EUR  مثبت است. مقامات ECB  (بانک مرکزی اروپا) در هفته گذشته نسبت به بالا بودن نرخ‎‌ها تاکید داشتند لذا تا زمانی که ضرب‌ه‎ای به اشتغال وارد نشود نرخ ‎بهره را بالا خواهند برد. از همین رو EUR  نیز جزو ارز‎های قوی در هفته آینده قرار می‎گیرد.

پوند | GBP

 برای پوند این هفته، مهم‎ترین داده PMI بخش خدمات و تولید است، که با توجه به پیش‌بینی‎‌ها به نظر می‎رسد تغییر زیادی نخواهد کرد. این هفته پوند می‎تواند حرکت خنثی در پیش بگیرد.

دلار کانادا | CAD

بازار کانادا نیز این هفته در روز دوشنبه تعطیل است، اما در ادامه این هفته داده تورمی در روز سه شنبه منتشر خواهد شد، لذا افزایش تورم در این کشور می‎تواند مقامات BOC  را متقاعد کند که افزایش نرخ‎‌بهره باید ادامه‌‎دار باشد.

با توجه به موضع‌‎گیری بانک مرکزی کانادا نسبت به توقف افزایش نرخ‎ استقراض، اکنون باید دید تورم در کانادا به چه مسیری خواهد رفت. تداوم افزایش تورم در کانادا این کشور را به سمت نرخ‎‌های بالاتر و تقویت CAD سوق خواهد داد.

دلار استرالیا و نیوزلند | AUD & NZD

برای نیوزلند این هفته جلسه تصمیم‎‌گیری برای نرخ‎‌بهره برگزار می‎شود. بانک مرکزی نیوزلند که جزو بانک‎‌های مرکزی پیشتاز نسبت به بالا بردن نرخ‎‌بهره بود، حالا در این جلسه تصمیم دارد نرخ‎‌بهره خود را ۰.۵ درصد دیگر افزایش دهد، تورم در نیوزلند ۷.۲ درصد است که همچنان با مقدار مورد نظر RBNZ (بانک مرکزی نیوزلند) ، فاصله دارد. لذا باید دید بزرگتر کردن گام‎‌ها بر اقتصاد نیوزلند چه تاثیری خواهد گذاشت.

برای استرالیا این هفته صورت جلسه RBA  منتشر خواهد شد که حائز اهمیت است اگر در این صورت جلسه اشاره به فاصله زیاد تورم کنونی تا تورم هدف گردد، احتمال افزایش نرخ ‎بهره برای کنترل تورم بالا خواهد رفت و  می‎توانیم AUD  را جزو ارز‎های قوی ببینیم.

یِن | JPY

این هفته داده تورمی ژاپن منتشر می‎شود که پیش‌بینی‎‌ها حاکی از افزایش تورم به محدوده ۴.۲ در ژاپن است در هفته گذشته ریاست بانک مرکزی BOJ معارفه شد و اوئدا کازئو به عنوان رئیس جدید بانک مرکزی این کشور معرفی شد. اما نکته قابل ذکر این است که چرخش سیاست‎‌های پولی ژاپن از چه زمانی قرار است اتفاق بیفتد.

به نظر می‎رسد تورم ۴.۲ درصدی برای BOJ هنوز برای چرخش سیاست پولی در این کشور کافی نیست لذا برای تصمیم‎‌گیری در خصوص ترید JPY بایستی منتظر تغییرات سیاست پولی این کشور باشیم.

نفت آمریکا | WTI

وضعیت نفت در هفته گذشته با خبر افزایش تولیدات نفت خام در ماه مارچ توسط ایالات متحده و فروش ذخایر استراتژیک نفت آمریکا حرکت نزولی به خود گرفت.

با اهمیت ترین موضوع برای نفت، تقاضای چین است. تقاضا از سمت چین بعد از یک بازه طولانی تعطیلی به خاطر محدودیت‎های کویید_۱۹ مجددا از سر گرفته شده است. به نظر می‎رسد تقاضا از سمت چین ادامه‌‎دار باشد اما از طرفی عرضه نفت روسیه با قیمت‌های پایین تر به دلیل تحریم های ناتو علیه این کشور ممکن است فشار فروش بیشتری بر روی نفت وارد کند.

طلا | XAU

برای طلا این هفته نگاه‎ها به سمت صورت جلسه فدرال رزرو است. هرگونه صحبت از رسیدن به نرخ ‎بهره مطلوب و تورم کنترل شده می‎تواند باعث تقویت طلا شود، به طور کلی این هفته به نظر می‎رسد طلا رنج در جهت مثبت داشته باشد.

نمودار قدرت ارزها :

فرصت‎های معاملاتی :

 

GBPUSD

GBPUSD

USDCHF

USDCHF

GBPNZD

NZDCHF

NZDCHF

GOLD

GOLD

WTI

WTI

 

 

مطلب پیشنهادی : دسترسی به گزارش بازار فارکس از (هفته گذشته) ۱۱ تا ۱۷ فوریه ۲۰۲۳

مطالب مشابه

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درباره ما

اِکوتِرِیل، پایگاه تحلیلی و آموزشی اقتصاد و بازارهای مالی

×