بررسی بازار سرمایه ایران و دلار در هفته اول بهمن

تحلیل و گزارش بازارها بازار بورس

در این گزارش به دلایل عملکرد ضعیف بازار سرمایه در هفته آغازین بهمن ۱۴۰۱ و پیش بینی آن در روز های آتی پرداخته شده؛ همچنین روند قیمتی دلار مورد بررسی قرار گرفته و انتظارات از آن تا انتهای هفته دوم بهمن ماه ارائه گردیده است.

عملکرد بازار سرمایه ایران

بازار سرمایه در هفته ابتدایی بهمن،باز هم در شکست مقاومت ۱میلیون و ۷۰۰هزار واحد ناکام ماند و شاخص کل با افت ۵.۵ درصدی به عدد ۱.۶۱۱.۰۰۰ واحد رسید.

شاخص کل بورس

شاخص کل بورس

عوامل تاثیرگذار در  اصلاح بازار سرمایه در هفته اول بهمن ماه

ابهامات در خصوص عرضه خودرو در بورس کالا: در هفته جاری اختلافات زیادی در مورد عرضه خودرو در بورس کالا بین شورای رقابت و  شورای بورس شکل گرفت؛ همین اتفاقات زمینه ساز ایجاد جوی منفی برای صنعت خودرو شد که بالطبع بر فضای کلی بازار سرمایه نیز تاثیر منفی گذاشت.

گزارشات نه چندان مناسب فصل پاییز ۱۴۰۱ شرکت ها: در هفته گذشته گزارشات سه ماهه سوم شرکت های بازار سرمایه منتشر شد که به طور کلی، صنایع بزرگ به جز خودرو گزارشات خوبی از خود نشان ندادند و این موضوع نیز باعث کاهش اقبال سرمایه گذاران جدید برای ورود به بازار سرمایه در این مقطع  شد.

کاهشی شدن نرخ دلار: در هفته گذشته نرخ دلار به دلایلی که در ادامه گفته می شود با کاهش قیمت همراه شد.

در نهایت کسب سود افرادی که در چند ماه گذشته سرمایه گذاری کرده بودند؛ همچنین مقاومت روانی ۱ میلیون و ۷۰۰ هزار واحد را به عنوان عامل آخر در اصلاح این هفته ی بازار سرمایه می توان نام برد.

انتظار می رود روند اصلاحی شاخص کل در هفته دوم بهمن ماه تا رسیدن به شاخص ۱ میلیون و ۵۴۰ هزار واحدی ادامه پیدا نمایند؛ اما به طور کلی پیش بینی می شود  که تا انتهای هفته ی آینده از فشار فروش کاسته شده  و در پایان هفته شاهد بازار متعادل تری باشیم. همچنین، باتوجه به حمایت همه جانبه شورای عالی بورس از عرضه خودرو در بورس کالا احتمال کمتر شدن جو منفی و کاهش فشار فروش از صنعت خودرو وجود دارد که مجموعا نویددهنده بازگشت آرامش نسبی به جو کلی بازار سرمایه در هفته دوم بهمن ماه هستند.  

پیش بینی قیمت دلار

قیمت دلار در روزهای گذشته به دلایلی مانند محدودیت بانک های عراقی در همکاری با ایران و قطعنامه هایی علیه ایران و سپاه پاسداران از طرف اروپا، تا قیمت ۴۵۴۰۰ در روز  دوشنبه ، سوم بهمن ماه نیز پیش رفت اما از روز سه شنبه با اصلاح آن روبرو شده ایم که مهم ترین دلایل آن به شرح زیر است:

جلسه روز دوشنبه سوم بهمن ماه شورای اروپا و تصویب نشدن قطعنامه ای  علیه سپاه پاسداران

سخنرانی رییس کل بانک مرکزی در یکشنبه دوم بهمن ماه در گفت و گویی خبری مبنی بر کنترل قیمت ارز در بازار و حذف شدن قیمت دلار توافقی و عرضه آن توسط صرافی ملی به نرخ بازار آزاد

اعلام آمادگی گروسی برای سفر به تهران در ماه فوریه و زمزمه هایی از جان تازه گرفتن برجام

باتوجه به عرضه بازارساز و کنترل قیمت توسط بانک مرکزی همچنان ادامه اصلاح دلار و رسیدن به نواحی ۴۰ تا ۴۲ هزار تومان در هفته دوم بهمن ماه را  انتظار داریم.

 

 

 

مطالب مشابه

3 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امیر
امیر
1 سال قبل

ممنون از اطلاعات خوبتون

درباره ما

اِکوتِرِیل، پایگاه تحلیلی و آموزشی اقتصاد و بازارهای مالی

×