بررسی احتمال ادامه دار بودن ریزش قیمتی بیت‌کوین

تحلیل و گزارش بازارها بازار رمزارزها

وضعیت سلامت شبکه:

در هفته‌ای که بیت‌کوین تلاطم قیمتی نسبتا زیادی را به همراه داشت (۱۶ تا ۲۴ آپریل ۲۰۲۳) تعداد آدرس‌های فعال (نمودار نارنجی) همزمان با رسیدن قیمت به محدوده ۳۰.۳۰۰ دلار به بیشترین میزان خود طی تقریبا ۲۰ روز اخیر رسید که نشان‌دهنده فعالیت و بالا بودن توزیع در شبکه بود. اما با شروع اصلاح قیمت و حتی دستیابی مجدد قیمت به ناحیه قیمتی ذکر شده فوق، به روند کاهشی خود ادامه داد و در حال حاضر (۲۴ آپریل ۲۰۲۳) به ۹۸۲.۴۴۰ آدرس فعال رسیده‌است.  

وضعیت سلامت شبکه

طبق گزارش پیشین (هفته منتهی به ۱۶ آپریل) سختی شبکه افزایش یافت و مجددا موفق به ثبت اوج تاریخی خود شد. علی‌رغم سخت شدن حل بلاک‌های شبکه، هش‌ریت توانسته سطح کلیدی خود را حفظ کند اما امنیت نسبت به هفته‌های اخیر تعدیل پیدا کرده‌است. به طور کلی ضعف در سلامت شبکه در مقایسه با روزهای اخیر دیده می‌شود که ادامه روند فعلی امنیت و به ویژه فعالیت به نفع سلامت تلقی نخواهد شد.

وضعیت ماینرهای شبکه:

موجودی ماینرهای بیت‌کوین کاهش یافته و به کمترین مقدار خود طی ۲ سال اخیر رسیده‌است. سوالی که می‌توان در اینجا مطرح کرد این است که آیا این کاهش موجودی برای فروش بوده یا خیر؟! برای پاسخ این سوال کافی است که به حجم خروجی بیت‌کوین از ولت ماینرها و ارسال به صرافی‌ها نگاه کرد.

وضعیت ماینرهای شبکه

در هفته گذشته شاهد جهش چشمگیری در شاخص MPI بودیم که بازتاب افزایش حجم خروجی بیت‌کوین نسبت به یکسال گذشته است. با توجه به ریزش قیمت و نزدیک شدن به میانگین هزینه استخراج این دسته، احتمال توزیع برای عمده ماینرها محتمل بود. پس از آن خروجی جدی از جانب آن‌ها دیده نشده اما ضعف هش‌ریت و افزایش مجدد شاخص MPI می‌تواند ریسک ماینرها را محتمل سازد.

وضعیت ماینرهای شبکه

وضعیت فشار فروش:

ریزش قیمت منجر به ترس عمده معامله‌گران شد که با توجه به سود و ضرر کسب شده، شاهد افزایش ضررهای محقق شده در شبکه هستیم. از سوی دیگر فروش‌های در سود هم صورت گرفته که با توجه به افت قیمت می‌تواند سناریو ریسکی برای قیمت را محتمل سازد.

وضعیت فشار فروش

 

میانگین هزینه کوین برای گروه‌های مختلف به ترتیب برابر است با:

بیت‌کوین‌هایی با باند سنی ۲-۳ سال: ۳۳.۵۰۰ دلار.

بیت‌کوین‌هایی با باند سنی ۱ هفته تا ۱ ماه: ۲۸.۷۰۰ دلار.

بیت‌کوین‌هایی با باند سنی ۱-۳ ماه: ۲۳.۸۰۰ دلار.

بیت‌کوین‌هایی با باند سنی ۶-۱۲ ماه: ۲۳.۸۰۰ دلار.

اکنون (۲۴ آپریل ۲۰۲۳) که قیمت پایین‌تر از میانگین هزینه این دسته از معامله‌گران قرار گرفته می‌توان به عنوان مقاومت در نظر داشت. هم‌چنین هزینه پایه بیت‌کوین برای باند سنی ۱ الی ۳ ماه و ۱۲-۶ ماه را می‌توان به عنوان نواحی حمایتی در نظر داشت. توجه داشته باشید که در صورت تشدید ریسک احتمال فشار فروش برای جلوگیری از ضرر بیشتر و کسب سود دارندگان کوتاه مدت می‌تواند افزایش یابد که این موضوع اصلا به نفع قیمت نخواهد بود.

utxo

 

پس از توزیع‌های صورت گرفته از سوی هولدرهای بالای یکسال که بخشی از آن مربوط به بیت‌کوین‌هایی با باند سنی بالای ۱۰ سال، ۷-۱۰ سال و ۵-تا ۷ سال بوده (تصویر دوم)، مجددا درصد موجودی کوین ودارندگان بالای یکسال جهش خوبی را تجربه نمود که این امر بازتاب عدم فروش فعلی آن‌هاست.

توزیع‌های صورت گرفته از سوی هولدرهای بالای یکسال

توزیع‌های صورت گرفته از سوی هولدرهای بالای یکسال

نزدیک‌ترین و یکی از تاریخ‌های سررسید مهم برای بازار آپشن از نظر حجم قراردادهای باز (معادل تقریبا ۲.۸ میلیارد دلار) در هفته آتی، مصادف با ۲۸ آپریل ۲۰۲۳ است. حداکثر ضرر (Max Pain برای معاملات آپشن برابر با ۲۷,۰۰۰ دلار می‌باشد.) مهم‌ترین مقاومت‌های قیمتی برای این تاریخ به ترتیب برابر با ۲۸.۰۰۰ و سپس ناحیه ۳۲,۰۰۰ با حجم قرار داد باز Call نسبتا چشمگیر به عنوان محدوده مهم بعدی است. نواحی حمایتی حائز اهمیت برابر با ۲۶,۰۰۰ و ۲۵.۰۰۰ دلار خواهد بود.  

 نزدیک‌ترین و یکی از تاریخ‌های سررسید مهم برای بازار آپشن از نظر حجم قراردادهای باز

جمع‌بندی:

به طور کلی سلامت شبکه از لحاظ فعالیت و امنیت دچار تضعیف شده‌است. هم‌چنین با ریزش قیمت شاهد افزایش فشار توزیع در شبکه هستیم که برخی از فروش‌های صورت گرفته مربوط به بیت‌کوین‌های قدیمی است. به طور کلی ضعف تقاضا به طور واضحی دیده می‌شود که در صورت تشدید ریسک از سوی کلان و عوامل بنیادی احتمال تدوام فشار فروش و اصلاح قیمت می‌تواند دیده شود.

مطالب مشابه

3.6 12 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
نیما
نیما
11 ماه قبل

خیلی ممنون از توضیحات خوبتون
فقط اگر یه عکس از قیمت هایی که بیتکوین خریده شده رو که از سایت glassnode میگیرن قبلا میزاشتین الانم بزارین وتحلیل کنین خیلی بهتر میشد (چون پولیه و دسترسی نداریم)

درباره ما

اِکوتِرِیل، پایگاه تحلیلی و آموزشی اقتصاد و بازارهای مالی

×