آیا رشد قیمت بیت کوین در تقویت عرضه موثر است؟(تا ۲۹ ژانویه)

تحلیل و گزارش بازارها بازار رمزارزها

همانطور که در گزارش پیشین (هفته منتهی به ۲۳ ژانویه) به وضعیت آدرس‌های فعال و جدید شبکه پرداخت شده بود، این شاخص ها هم‌چنان با نوسان قیمت در محدوده ۲۳ هزار دلار به کاهش خود ادامه داده‌اند به طوری که آدرس‌های فعال و جدید بیتکوین در حال نزدیک شدن به سطح کلیدی ۱ ماه اخیرشان هستند. از سوی دیگر با وجود تضعیف فعالیت، امنیت شبکه در وضعیت بسیار مطلوبی قرار دارد به طوری که طی ۷ روز گذشته،  هش‌ریت به روند صعودی خود ادامه داد که منجر به ثبت اوج تاریخی‌اش شد.
با بهبود عملکرد ماینرها و رشد هش‌ریت، زمان ساخت بلاک به محدوده تقریبی ۹ دقیقه رسید که این امر زمینه برای افزایش سختی شبکه را فراهم خواهد آورد.به طور کلی سلامت شبکه از لحاظ امنیت در وضعیت مناسبی قرار دارد اما با توجه به ضعف فعالیت، ادامه‌ روند فعلی این دسته از آدرس‌ها می‌تواند به نفع سلامت شبکه نباشد.

btc active addressesمقایسه هش ریت و سختی شبکه
با رشد قیمت و رسیدن به محدوده مقاومتی، دست به دست شدن بیتکوین در محدوده  ۲۲.۶۰۰ دلار بالا گرفت به طوری که ۴.۲۶ درصد موجودی در گردش در این ناحیه قرار دارد که اکنون تبدیل به منطقه حمایتی مهم شده‌است. از سوی دیگر محدوده ۲۰۵۰۰ دلار نیز  با ۳.۳ درصد موجودی در گردش به عنوان ناحیه حمایتی بعدی می‌توان در نظر گرفت. هم‌چنین شاهد گپ قیمتی از  ناحیه ۲۴.۰۰۰  تا ۲۸.۰۰۰ دلار هستیم که بسته به شرایط حاکم بر بازار و رشد قیمت می‌توانند به  نواحی مقاومتی یا حمایتی تبدیل شوند.

طی هفته‌ای که گذشت، درصد موجودی هولدرهای بالای یکسال با کاهش ناچیزی مواجه شد که عمده این فروش از سوی باند سنی ۱ الی ۲ سال صورت گرفت. با وجود رشد و نزدیک شدن قیمت به هزینه پایه برخی از این دارندگان بیتکوین، تنها ۲۳.۵ هزار بیتکوین از شبکه خارج شد. به طور کلی طی چند روز اخیر، از فشار فروش در شبکه کاسته شده‌است که طبق گزارش قبلی (هفته منتهی به ۲۳ ژانویه)، برخی از این فروش‌ها از سوی سفته‌بازانی است که بیتکوین‌های خود را در کف‌های قیمتی اکتساب کرده‌ بودند.

utxo

percent of supply last active

درصد موجودی‌های در سود بیتکوین به سطحی رسیده که آخرین بارتقریبا در۱سال گذشته با نوسان قیمت در محدوده  ۴۲.۷۰۰ دلار به آن دست یافته بود. این امر به انباشت در مناطق پایین‌تر قیمتی اشاره دارد.

حجم خروجی از صرافی‌ها، مومنتوم صعودی به خود گرفته که با توجه به افزایش حباب بیتکوین، تدوام این امر و غالب شدن ورودی کوین به صرافی‌‎ها می‌توان نشانه عدم اطمینان به ارزندگی به ویژه برای دارندگان کوتاه مدت تلقی نمود. از سوی دیگر با توجه به بالا بودن درصد موجودی‌های در سود به ویژه برای هولدرهای کوتاه مدت، پتانسیل برای توزیع در شبکه همچنان وجود دارد که شدت‌دار بودن آن، بسته به شرایط حاکم بر بازار است.

percent supply in profit

net tranfer volume from/to exchanges

طی هفته گذشته، اردرهای Takerبه کاهش  خود با سرعت نسبتا بالایی ادامه داد که نشانه تدوام در کسب سود و تخیله هیجان در مارکت است. در صورت ادامه‌دار شدن این امر، پتانسیل برای رشد بیشتر قیمت در میان مدت می‌تواند کاهش پیدا کند. با وجود ریسک‌پذیر بودن معامله‌گران با نزدیک شدن به با نزدیک شدن به اواخر هفته جاری و رویدادهای اقتصادی تصمیم گیری درباره نرخ بهره توسط اروپا، بریتانیا و به ویژه ایالات متحده  ، بی تصمیمی در میان افراد در حال تقویت است.

taker buy sell ratio

نزدیک‌ترین و مهم‌ترین تاریخ سررسید حائز اهمیت، طی هفته آتی از نظر حجم قراردادهای باز (معادل تقریبا ۸۶۸ میلیون دلار) مصادف با ۳ فوریه می‌باشد. حداکثر ضرر (Max Pain)  برای معاملات آپشن، قیمت ۲۲.۰۰۰ دلار خواهد بود و مهم‌ترین حمایت و مقاومت‌ها برای این تاریخ به ترتیب برابر با ۲۱,۰۰۰ ، ۲۴,۰۰۰ و در نهایت ۲۸,۰۰۰ دلار است. نوسان ضمنی از ابتدای هفته گذشته همزمان با نوسان و افزایش قیمت در حال کاهش بوده که در صورت رشد مجدد آن همزمان با حرکت صعودی قیمت می‌توان به سنتیمنت مثبت این دسته از معامله‌گران به ادامه‌دار بودن روند فعلی قیمت پی برد.

open interest

مطالب مشابه

4 6 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سعید
سعید
1 سال قبل

ممنون بابت اطلاعات بروز و کاربردیتون

بهنام راستین فر
بهنام راستین فر
1 سال قبل

🙏🙏🙏

درباره ما

اِکوتِرِیل، پایگاه تحلیلی و آموزشی اقتصاد و بازارهای مالی

×