تحلیل بازار ایران بورس/دلار (هفته سوم اسفند)

تحلیل و گزارش بازارها بازار بورس

در این گزارش به بررسی عملکرد بازار سرمایه در هفته سوم اسفند (۱۳ تا ۱۹ سفند)  و پیش بینی آن در روزهای آینده پرداختیم؛ همچنین تحولات اخیر در بازارِ ارز  و عوامل تاثیر گذار بر قیمت دلار در هفته آینده مورد تحلیل و برررسی قرار گرفته است.

عملکردی متعادل ولی قابل پیش بینی

بازار  سرمایه در هفته جاری یعنی ۱۳- ۱۶ اسفند ماه، مطابق تحلیل هفته گذشته، هفته ای تقریبا متعادل را سپری کرد و وزنه خریداران و فروشندگان تقریبا یکسان بود؛ به گونه ای  که شاخص کل مجدد تقریبا به عدد ۱.۸۲۰.۰۰۰ واحدی هفته قبل برگشت.

نمای نقشه متعادل بازار سرمایه

نمای نقشه متعادل بازار سرمایه

کاهش قیمت دلار در بازار آزاد و تسویه اعتبار آخر سالِ کارگزاری ها به منظور بستن صورت مالی و تسویه با برخی بانک ها و عرضه از سمت حقوقی ها در پایان سال از جمله دلایلی بود که باعث شد که همچنان فروشندگانی در یک طرف بازار قرار داشته که حاضر به فروش سهام خود حتی با وجود دلار نیمایی ۳۹ هزار تومانی باشند.
اما عوامل مثبتی مانند کاهش احتمالی نرخ خوراک پتروشیمی ها ، افزایش تقریبا ۳۵ درصدی دلار نیمایی در بازار مبادله ای و اضافه شدن هر روزه صنایعی که با این نرخ ارزش گذاری می شوند نیز از طرفی وجود دارد که باعث برابری این هفته سمت خریداران و فروشندگان شد.
پیش بینی می شود که در هفته آتی، باتوجه به کاهش فشار فروش از سمت حقوقی ها و تسویه حساب کارگزاری ها، و همچنین چشم انداز مثبتی که رفته رفته با دلار نیمایی ۳۹ هزار تومانی برای گزارشاتِ مناسب شرکت های بازار سرمایه در سال آتی ایجاد شده است؛ وزنه تقاضا نسبت به عرضه کمی برتری داشته و شاخص کل رشدی جزئی داشته باشد.

بازار طلا بدتر از دلار

بازار طلا دقیقا از روز هفتم اسفند و هم زمان با اصلاح دلار از مرز ۶۰ هزار تومان، عملکرد بدتری نسبت دلار داشت؛ به طوری که تمامی صندوق های طلا، سکه های داخل بازار ، قراردادهای آتی طلا ، گواهی های سکه و در نهایت طلای آب شده به طور میانگین ۲۷ درصد ریزش داشتند؛ این در حالی است که دلار تا به این لحظه یعنی سه شنبه ۱۶ اسفند ماه تقریبا ۱۸ درصد کاهش یافته است.
یکی از دلایل اصلاحِ قوی تر طلا نسبت به دلار، وجود حباب مثبت بالا و غیر منطقی ناشی از تقاضای زیاد طلا به دلیلی انتظارات تورمی بالا در کشورمان بود؛ به عنوان مثال سکه امامی به حباب بی سابقه ۲۹ درصدی رسیده بود یا تمامی صندوق های طلا، بالاتر از ارزش ذاتی خود معامله می شدند که تقریبا در ۱۰ روز گذشته این حباب ها رفته رفته در حال خالی شدن هستند.

خبری خوش برای بازار طلا

یکی از خبر های خوشِ این هفته، امکان خرید گواهی سپرده شمش طلا از روز پنج شنبه ۱۸ اسفند ماه است که این اتفاق می تواند علاوه بر جذب نقدینگی بالا، سرمایه گذاری در بازار طلا در ایران را آسان تر کرده و به تخلیه حباب کاذبِ برخی از انواع طلا کمک کند.
لازم بذکر است که این اتفاق ریسک سرمایه گذاری در بازار طلا را برای اشخاص حقیقی کاهش می دهد؛ زیرا افراد می توانند از این طریق شمش طلای خالص با عیار ۹۹۵ را از بورس کالا خریداری کنند.
همچنین آمدن گواهی سپرده شمش طلا، می تواند مقدمه منتشر شدن قراردادهای آتی شمش طلا از اوایل فروردین ماه سال آینده  برای سررسیدهای مختلف باشد.

اطلاعیه منتشر شده برای نماد معاملاتی شمش طلا

اطلاعیه منتشر شده برای نماد معاملاتی شمش طلا

تکنیکال شاخص هم وزن

شاخص هم وزن سه شنبه ۱۶ اسفندماه با ۷,۳۸۵ واحد رشد، سقف تاریخی خود را شکست؛ نکته ی مهمی که باید برای ادامه روند به آن توجه داشته باشیم حجم معاملات است.
اما شاخص هم وزن امروز در حالی سقف تاریخی خود را شکست که حجم معاملات در آن به شکل کاهشی می باشد.
اگر شاخص بخواهد بالای این سقف تثبیت کند باید حجم معاملات روند افزایشی به خود بگیرد؛ در غیر این صورت احتمالا شاخص دوباره به زیر سقف تاریخی خود برگردد که در اصطلاحات تحلیل فنی، می گویند شکست FAKE رخ داده است.

تحلیل تکنیکال شاخص هم وزن

تحلیل تکنیکال شاخص هم وزن

عواملی که در هفته گذشته باعث ریزش قیمت دلار شد

تبسم های دلبرانه آقای گروسی بیشتر از تلاش های بانک مرکزی جواب داد

بالاخره انتظارها به سر رسید و روز جمعه مورخ ۱۲ اسفند، اقای گروسی وارد تهران شد و در روز شنبه مورخ ۱۳ اسفند در نشستی خبری حرف های امیدوارکننده ای برای احیای برجام زده شد؛ در زمانی که آقای گروسی نظرات خود را می گفتند بازار ارز هیچ واکنشی به صحبت های ایشان نشان نداد؛ زیرا در سنوات گذشته گروسی حرف هایی که در تهران می زد را پس از خروج از کشور نقض می کرد.
به همین دلیل معامله گران منتظر صحبت های او پس از خروج از تهران بودند که این مهم یکشنبه شب مورخ ۱۴ اسفند در وین رخ داد و رئیس کل آژانس بین المللی انرژی اتمی، حرف های خود را تکرار کرد و این موضوع باعث کاهش قیمت دلار تا حمایت مهم ۵۲۶۰۰ تومان شد.

نرخ ارز مبنای حقوق و عوارض گمرکی ۲۸۵۰۰ تومان است.

بانک مرکزی روز شنبه طی اطلاعیه ای اعلام کرد، نرخ حقوق و عوارض گمرکی بر مبنای ۲۸۵۰۰ تومان محاسبه می شود و ارز سایر کالاها نیز با نرخ مرکز مبادله تامین می شود.
بعد از اعلام این خبر می توان گفت به زودی ۲۸۵۰۰ تومان مثل ۴۲۰۰ تومان محدود به کالاهای اساسی می شود؛ با این حساب می توان پیش بینی کرد که اگر قیمت ارز صادراتی به قیمت بازار نزدیک شود، عرضه ارز بیشتر خواهد شد.

بازگشت ابربنگاه در هفته ای که گذشت

بعد از کش و قوس های فراوان بالاخره هلدینگ خلیج فارس شروع به عرضه ارز در بازار کرد؛ هلدینگی که از آن به عنوان ابر بنگاه یاد می کنند.

پیدایش بازاری موازی

در روز یکشنبه مورخ ۱۴ اسفند، خبری مبنی بر جمع آوری ۶۰,۰۰۰ میلیارد تومان پول برای خرید فروش خودروهای وارداتی در بازار دست به دست میشد؛همچنین عرضه ۵۰۰,۰۰۰ دستگاه داخلی نیز سیگنالِ نبود تومان را می داد؛ پس می توان گفت وقتی که برای خودروهای وارداتی این مقدار پول جمع آوری شده، برای خودروهای داخلی نیز می توان سطح  استقبال بالایی را متصور بود، در نتیجه انتقال پول از بازار ارز به بازار خودرو می تواند سطح تقاضا را در این بازار پایین بیاورد.

فعال شدن جناح کاهشی با اظهار نظر دبیر کانون صرافان

در روز یکشنبه مورخ ۱۴ اسفند دبیر کانون صرافان اعلام کرد که  ریزش تا ۴۵ هزار تومان می تواند ادامه داشته باشد که این صحبت نیز به نفع جناح کاهشی دلار شد.

تصویب نکردن قطعنامه جدید توسط شورای حکام

در روز دوشنبه مورخ ۱۵ اسفند، نشست فصلی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در حالی برگزار شد که این شورا به دلیل تواقفات گروسی با ایران، قطعنامه جدیدی را علیه ایران تصویب نکرد.

نتیجه گیری

با افزایش عرضه ها و معاملات بازار مبادله ایران و سایر اقدامات صورت گرفته از سوی بانک مرکزی و همچنین صحبت های امیدوار کننده گروسی و تامین کسری بودجه دولت با بالا بردن نرخ ارز،  قیمت حمایت مهم ۵۲۶۰۰ تومان را رو به سمت پایین  شکست ؛ که در مرحله اول به عدد روانی ۵۰ هزار تومان و بعد محدوده قیمتی ۴۸ هزار تومان که در گزارش هفته گذشته مطرح شد، واکنش نشان داد.

مواردی که برای پیش بینی آینده قیمت دلار باید به آن توجه کرد

اگر بازار ساز دوباره بخواهد به جای مدیریت نوسان به جنگ با قیمت برود یا اینکه روند سیاست خارجه به هر دلیلی دستخوش تغییر شود؛ بازار مجددا می تواند کانال ۵۰ هزار تومان را پس بگیرد.
جریان کاهشی در بازار اعتقاد دارد که هر بالایی در شرایط فعلی با توجه به مدیریت بازارساز و اخبار مثبت سیاست خارجه، می تواند به عنوان یک تله عمل کند.

تحلیل تکنیکال دلار

قیمت بعد از شکست حمایت های مهم ۵۲۶۰۰ و عدد روانی ۵۰۰۰۰ تومان به فیبوی ۰.۳۸۲ یعنی محدوده ۴۸ هزار تومان واکنش نشان داد؛ تشکیل الگوهای کندلی در این ناحیه نیز می تواند به پیش بینی روند بعدی اسکناس آمریکایی کمک کند.
اگرجناح کاهشی مقداری از هیجانات خود بکاهد، قیمت می تواند به محدوده ۵۲۶۰۰ تومان نیز پولبکی داشته باشد و با توجه به تحلیل شرایط بنیادی (در صورت مثبت بودن) به مسیر نزولی خود ادامه دهد.در صورت شکست محدوده ۴۸ هزار تومان اولین محدوده قیمتی می تواند سقف کانال، یعنی ۴۶۵۰۰ تومان باشد.

تحلیل تکنیکال دلار

تحلیل تکنیکال دلار

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مطلب پیشنهادی : دسترسی به تحلیل بازار ایران بورس/دلار هفته گذشته(هفته دوم اسفند)

مطالب مشابه

4 7 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
4 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Kawan
Kawan
1 سال قبل

بازار کریپتو:درمارکت بیت دست کاری کاملا مشهوده، نهنگ ها بیت های خودشون راحالی کردند ومنتظر فرصت درقیمت های پائین تر احتمالا ۱۱تا ۱۲هزار دلارشایدپائین تر، ولی هنوز به خاطر ارزهای هوش مصنوعی،مردم دوباره به کریپتو روکردند،وطمع دربازار هنوز هست، اگر ۲۰۵۰۰پائین تر بیاد ،اونموقع فاز تسلیم به وجود میاد

رسول یزدانخواه
رسول یزدانخواه
1 سال قبل

ممنون از مقاله کامل و جامع تون

درباره ما

اِکوتِرِیل، پایگاه تحلیلی و آموزشی اقتصاد و بازارهای مالی

×