بازار، سرخوش از فرود نرم!

تحلیل و گزارش بازارها اقتصاد کلان

مروری بر تحولات اقتصاد کلان جهان در هفته منتهی به ۱۹ فوریه

همانطور که در گزارش هفته گذشته (هفته منتهی به ۱۲ فوریه ۲۰۲۳)،  هشدار دادیم، آمار تورم ایالات متحده را شوکه کرد.
اما ریشه این تورم در کجا بود و بازار چگونه آن را پردازش کرد؟

در شروع سال جاری، با بازگشایی چین، به طور شگفت‌انگیزی بازارها ریسک‌پذیر شده و سرمایه چشم‌گیری وارد بازار سهام چین و بازارهای ریسکی شد. بازگشایی دومین اقتصاد بزرگ جهان پس از ۳ سال، تقاضای کامودیتی‌ها را نیز با خود بالابرده و قیمت ضروری‌ترین کامودیتی‌ها مانند نفت و گاز طبیعی را افزایش داده است. افزایش قیمت کامودیتی‌ها، تورم را در آمریکا تشدید کرده و آمار در بعد ماهانه با جهش قابل‌توجهی منتشر شد.

افزایش قیمت کامودیتی‌ها با بازگشایی چین

(افزایش قیمت کامودیتی‌ها با بازگشایی چین)

 

افزایش قیمت کامودیتی‌ها با بازگشایی چین

(افزایش قیمت کامودیتی‌ها با بازگشایی چین)

 

جزئیات آمار تورمی آمریکا

جزئیات آمار تورمی آمریکا

 

جزئیات تورم بخش اصلی خدمات به غیر از مسکن

جزئیات تورم بخش اصلی خدمات به غیر از مسکن

 

اما به همین دلیل که اصل جهش، مربوط به بخش انرژی بوده و بخش مورد نظر آقای پاول، یعنی بخش اصلی خدمات به غیر از مسکن کاهش داشته است، بازار از آمار تورمی نترسید و ریزش قابل‌توجهی را شاهد نبودیم. اما به دلیل آنکه بازار بیش از قبل متوجه چالش‌های ژئوپولیتیک و کامودیتی‌ محور بازار شد، یک مرحله کاهش نرخ ‌بهره که تا قبل از داده قیمت‌گذاری می‌کرد را دیگر در نظر نگرفت و همگام با فدرال رزرو شد؛ یعنی قیمت‌گذاری سطح نهایی نرخ‌بهره در بازه ۲۵/۵ الی ۵/۵ بدون کاهش نرخ تا آخر سال ۲۰۲۳.

جزئیات آمار خرده فروشی

جزئیات آمار خرده فروشی

 

بخش control group آمار خرده فروشی

بخش control group آمار خرده فروشی

گزارش دومین بانک بزرگ آمریکا

شاخص‌های متعددی از جمله گزارش دومین بانک بزرگ آمریکا یعنی Bank of America، نشان دادند که تقاضا و مخارج مصرف‌کننده در ایالات متحده همچنان بالا بوده و انتظار می‌رفت آمار خرده فروشی قوی منتشر شود؛ اما آمار خرده فروشی حتی از پیش‌بینی‌ها سبقت گرفته و بسیار مطلوب منتشر شد. نکته مهم آن است که آمار بالای خرده فروشی، تورم را مختل نکرده و با افزایش GDP (تولید ناخالص دارایی) می‌تواند به سناریوی Soft Landing کمک کند.

آمار تولید صنعتی آمریکا

آمار تولید صنعتی آمریکا نیز بدون تغییر نسبت به گذشته منتشر شد و آمار تورم تولید کننده همگام با تورم، افزایش یافت اما بخش اصلی رشد تورم تولید کننده نیز  به دلیل افزایش قیمت انرژی بوده است و با واکنش شدید بازار همراه نبود. اما پس از داده، خانم مستر و آقای بولارد که دو عضو بدون حق رای کمیته FOMC (بازار آزاد فدرال) هستند، احتمال بازگشت Fed به گام‌های افزایشی ۵/۰ درصدی را بیان کردند؛ امری که به بازار سهام شوک منفی داد اما با عدم قیمت‌گذاری بازار اوراق و پذیرش آن به گفتار درمانی، بازار مجددا به سطح پیشین خود بازگشت.

واکنش بازار سهام به سخنان خانم مستر

واکنش بازار سهام به سخنان خانم مستر

آمار تورمی بریتانیا

آمار تورمی بریتانیا با وجود قرارگیری این کشور در کسادی و کمک‌های دولت در زمینه انرژی، در بعد ماهانه با کاهش قابل‌توجهی منتشر شد که بیشترین کاهش در مولفه‌های آن، مربوط به بخش حمل ‌و ‌نقل بوده است. به علاوه، بخش خدمات در بریتانیا همچنان بزرگ‌ترین چالش برای بانک مرکزی آن است که نشان می‌دهد سیاست‌های انقباضی احتمالا برای مدت نسبتا طولانی بازدارنده خواهند ماند. اما نشانه‌های کاهش تورم به وضوح مشاهده می‌شود که می‌تواند در توقف افزایش نرخ بهره در آینده، کمک کننده باشد.

جزئیات تورم بریتانیا

جزئیات تورم بریتانیا

 

خرده فروشی بریتانیا نیز با افزایش فروش در ۳ مولفه از ۴ مولفه آن، در بعد ماهانه افزایش مطلوبی داشته است. اما باید توجه داشت که آمار تعدیل تورمی نشده و  خرده‌فروشی بریتانیا همزمان با جهش کم ‌سابقه تورم، از تابستان سال ۲۰۲۱ روند نزولی را پیش گرفته و با قرارگیری اقتصاد در کسادی، همچنان بازگشت قابل‌توجهی در آمار را شاهد نمی‌باشیم. بیشترین افزایش در خرده‌فروشان آنلاین و بیشترین افت در فروشگاه‌های غذایی، به دلیل تورم بی‌سابقه در این بخش، صورت گرفته است.

جزئیات آمار خرده فروشی بریتانیا

جزئیات آمار خرده فروشی بریتانیا

نرخ رشد فصلی GDP

بازبینی دوم نرخ رشد فصلی GDP  در Q4 برای ناحیه یورو نیز مثبت منتشر شد که نشان داد این بلوک با اختلاف نزدیکی از رکود اجتناب کرده است؛ اما با آمار نامطلوب تولید صنعتی، مشخص است که بخش تولید در ناحیه یورو همانند آمریکا در کسادی قرار دارد؛ که البته منشا آن‌ها متفاوت است. اروپا بیشتر به دلیل بحران انرژی و آمریکا به دلیل سرکوب تقاضا.

 

بازبینی دوم نرخ رشد فصلی GDP در Q4
‏GDP Growth Rate QoQ | 2nd Est / Q4

گذشته: ۰/۳ %

پیش‌بینی: ۰/۱ %

فعلی: ۰/۱ %

بازبینی دوم نرخ رشد سالانه GDP در Q4
‏GDP Growth Rate YoY | 2nd Est / Q4

گذشته: ۲/۳ %

پیش‌بینی: ۱/۹ %

فعلی: ۱/۹ %

پیش بینی کمیسیون اروپا از تحولات اقتصاد

پیش‌بینی‌ها نیز برای اقتصاد ناحیه یورو تغییر کرده و کمیسیون اقتصادی اروپا اکنون سطح تورم را پایین‌تر و GDP را بالاتر از گذشته برآورد می‌کند. در تازه‌ترین پیش‌بینی کمیسیون اروپا از تحولات اقتصاد، پیش‌بینی رشد اقتصادی برای سال ۲۰۲۴ بدون تغییر مانده اما برای سال ۲۰۲۳ از ۳/۰ درصد به ۶/۰ درصد رسیده است.
بدین ترتیب انتظار می‌رود ناحیه یورو بتواند طی سال جاری از وقوع رکود اجتناب کند. پیش‌بینی‌ها برای تورم نیز بهبود یافته و با سیاست‌های انقباضی بی‌سابقه ECB  (بانک مرکزی اروپا) در کنار کمک‌های مالی دولت‌ها از خانوار و کسب‌و‌کارها، از ۱/۶درصد به ۶/۵ درصد کاهش یافته است.
اما در حالی که چشم‌انداز اقتصادی بهبود یافته است، با ادامه جنگ روسیه و اوکراین، عوامل منفی همچنان قوی می‌باشند. خطر اصلی این پیش‌بینی‌ها بر اساس تنش‌های ژئوپلیتیکی، تحولات جنگ است. این امر به عدم اطمینان شدید در اقتصاد، سرمایه‌گذاران و شرکت‌ها درجه بالایی منجر شده است.

بهبود پیش‌بینی gdp  ناحیه یورو

 

بهبود پیش‌بینی تورم ناحیه یورو

 

افزایش استقامت بازارهای ریسکی با حمایت مالی دولت چین!

یک عامل مهم که به استقامت بازارهای ریسکی افزود، حمایت مالی  قابل توجه دولت چین از سهام این کشور بوده است. بانک مرکزی چین در روز جمعه ۸۳۵ میلیارد یوان (۱۲۱ میلیارد دلار) وجه نقد از طریق قراردادهای  ReverseRepo هفت روزه ارائه کرد که منجر به تزریق ۶۳۲ میلیارد یوان به صورت خالص شد. این بزرگترین افزوده یک روزه ثبت شده در داده ها از سال ۲۰۰۴ است.

شرایط نقدینگی در چین اخیرا در بحبوحه بهبود تقاضای وام و فعالیت اقتصادی بهبود یافته است. بر اساس داده های رسمی هفته گذشته، بانک های چینی در ژانویه ۴.۹ تریلیون یوان وام جدید دادند که بالاترین رکورد در تاریخ می‌باشد.

تزریق پول توسط بانک مرکزی چین به بازارها

 

مطالب مشابه

4.7 3 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ghafarian-r
ghafarian-r
1 سال قبل

با سلام و درود ممنون از مقاله بسیار عالیتون . موضوعی که وجود داره بحث عدم قطعیت هاست که به نظرم در سال جاری میلادی می تونه گزینه پر رنگ تری باشه و اینکه اگر اتفاق بیفته مثلا وارد شدن یک کشور دیگه در جنگ و یا ایجاد دو ائتلاف علیه هم چقدر می تونه با توجه به شرایط شروع رشد بازارها ضربه زننده باشه و چقدر می تونیم احتیاط کنیم در بحث سرمایه گذاری ؟سپاس فراوان

درباره ما

اِکوتِرِیل، پایگاه تحلیلی و آموزشی اقتصاد و بازارهای مالی

×